Poczuj smak Italii bez wychodzenia z domu, mam dla ciebie ciekawe włoskie filmy i seriale na Netflix. To oczywiście nie jest zamknięta lista, bo po pierwsze obejrzałam ich więcej (ups! wydało się), a po drugie włoskich filmów jest obecnie na platformie bardzo dużo! Netflix wpompował mnóstwo „włoszczyzny” i potrzeba czasu, aby obejrzeć wszystko.
W poniższym zestawieniu nie ma wielu starych filmów z Sophią Loren, nie ma „Gomorry” i wielu innych filmów, przyjdzie na nie czas.
Jeśli jeszcze nie jesteś na liście mojego newslettera, formularz zapisu jest na końcu tego artykułu. W każdym z nich polecam jakiś film, nie tylko z Netflixa oczywiście.
Czas na włoskie filmy i seriale dostępne na platformie Netflix.
ps. Netflix z czasem usuwa ze swojej platformy filmy, dlatego może się okazać, że część z tej listy nie będzie już dostępna. Nie mam na to wpływu, jednak listę filmów staram się wciąż rozbudowywać.
Włoskie filmy i seriale na Netflix
„Składanki Erry’ego” („Mixed by Erry”)
To prawdziwa historia rodzeństwa młodych Włochów, którzy rozkręcili piracki biznes skupiony wokół kaset magnetofonowych. Ich imperium i jego upadek były punktami inicjującymi zmiany w ochronie praw autorskich na Półwyspie Apenińskim.
Prawdę mówiąc wielu osobom przypomni się to, co działo się w latach 80. i 90. XX wieku także w Polsce. Oglądając „Składanki Erry’ego” nie da się nie zauważyć podobieństw do krajobrazu Polski przed 1994 rokiem. Aż się łezka w oku kręci!
Szalony Neapol, szalone lata, naprawdę dobrze się to ogląda i kibicuje braciom, bo choć za składanki muzyczne jest odpowiedzialny Erry, w proceder jest zaangażowanych jeszcze jego dwóch braci.
Bardzo mocno polecam!
Zakłamane życie dorosłych. Włoskie filmy i seriale na Netflix
To 6-odcinowy serial, osadzony w Neapolu lat 90. XX wieku.
Mamy tu dwa oblicza miasta: miasto bogatych wyżyn, które przywdziewa maskę wytworności i miasto nizin, którego Giovanna, główna bohaterka, dotąd kompletnie nie znała. W jej życiu sporo zmienia pojawiająca się ciotka. Od tej pory dziewczyna balansuje między tymi dwoma światami, usiłując odnaleźć siebie.
Neapol w latach 90. ubiegłego wieku pokazany jako beztroskie spotkania, domowe imprezy, wiece partii komunistycznej, prężnie działającej w tamtych latach, a tym dorastające dziewczynki.
„Gdy jesteś mała, wszystko wydaje się duże. Gdy jesteś duża, wszystko wydaje się niczym”. To cytat, który doskonale podsumowuje historię Giovanny.
Serial powstał na podstawie książki Eleny Ferrante pod tym samym tytułem. Na pewno więc miłośnicy twórczości Ferrante chętnie obejrzą także serial.
W roli Giovanny: Giordana Marengo, ciotkę Vittorię gra Valeria Golino, a ojca Giovanny, Alessandro Preziosi.
Stromboli. Włoskie filmy i seriale na Netflix
Film postaw na podstawie książki Saskii Noort zatytułowanej „Stromboli”, a akcja jest osadzona, a jakże, na sycylijskiej wyspie wulkanicznej, Stromboli.
Poznajemy Sarę (w tej roli Elise Schaap), która przybywa na wyspę z walizką pełną …wódki. Trafia tu, by wraz z grupą innych nieco zagubionych osób skonfrontować się z demonami z przeszłości.
Na koniec tylko dodam, że Stromboli jest najbardziej aktywnym wulkanem w Europie. Trzy kratery na szczycie wulkanu powodują ciągłe eksplozje, po których następują świecące bomby wulkaniczne, które zapewniają spektakularne widowisko, szczególnie w nocy. Jednak od czasu do czasu jego aktywność jest znacznie większa, wówczas lawa spływa wprost do morza, a nad wulkanem unoszą się ogromne chmury dymu.
Od zera. From Scratch
Ośmioodcinkowa seria oparta jest na książce „From Scratch: A Memoir of Love, Sicily, and Finding Home”, autorstwa Tembi Locke, która napisała scenariusz wraz ze swoją siostrą Atticą. Za produkcję odpowiadała Reese Witherspoon.
Serial oparty na pamiętniku z listy bestsellerów New York Timesa opowiada historię Afroamerykanki, która podczas studiów we Florencji zakochuje się w sycylijskim szefie kuchni i próbuje zbudować z nim wspólne życie w Los Angeles, mieszając dwie z pozoru przeciwstawne kultury.
Będzie Florencja , Sycylia, Los Angeles, miłość, ślub i … Film jest bardzo wzruszający i pięknie opowiada o rodzinnych relacjach.
W rolach głównych: Zoe Saldana i Eugenio Mastrandrea.
Dziewczyna z Watykanu: zaginięcie Emanueli Orlandi. Włoskie filmy i seriale na Netflix
To czteroodcinkowy dokument powstały we współpracy włosko-brytyjskiej, opowiadający o zaginięciu niemal 40 lat temu, mieszkającej w Watykanie 15-latki, Emanueli Orlandi.
Emanuela mieszkała na terenie Watykanu, gdzie jej ojciec był świeckim urzędnikiem. Jej zaginięcie wydarzyło się w okresie pontyfikatu Jana Pawła II, w dniu 22 czerwca 1983 roku, gdy papież odbywał swoją drugą pielgrzymkę do Polski, co zostało kilkukrotnie pokazane w dokumencie.
Sprawa do dziś nie została rozwiązana, nikt nie stanął przed sądem, jednak wokół sprawy powstało szereg teorii spiskowych dotyczących ludzi/ instytucji stojących za porwaniem.
Dokument jest wciągający, porusza wiele wątków, które na przestrzeni lat pojawiały się w spawie, m.in. kwestia mafii i jej pieniędzy, które decyzją Jana Pawła II miały trafić z Watykanu do Solidarności w Polsce oraz szereg innych.
Do dziś nie znaleziono ani Emanueli ani jej ciała, dlatego rodzina wciąż ma nadzieję, na jej odnalezienie.
Jest polski lektor. Jeśli ta sprawa zainteresuje cię bardziej, na yT są także podcasty opowiadające o tej sprawie.
Chef’s Table Pizza. Włoskie filmy i seriale na Netflix
Na Netflix jest już dostępna nowa seria „Chef’s Table Pizza”, która przedstawia mistrzów pizzy: Gabriele Bonci i Franco Pepe z Włoch, Chrisa Bianco, Ann Kim i Sarah Minnick ze Stanów Zjednoczonych oraz Yoshihiro Imai z Japonii.
Cercando Sophia, dokument o Sophii Loren. Włoskie filmy i seriale na Netflix
Pozostańmy jeszcze na chwilę w towarzystwie Sophii Loren. Na platformie Netflix jest dostępny dokument „Cercando Sophia”. Polski tytuł brzmi „Sophia Loren – filozofia kobiety”. Być może obejrzałeś go już jakiś czas temu, a być może przeoczyłeś. To opowieść o Sophii od jej dzieciństwa w Neapolu po świetlaną karierę w Hollywood. Dokument pokazuje szczegóły z jej życia prywatnego i zawodowego w wywiadach z jej przyjaciółmi i współpracownikami. Film z 2004 roku.
Curon. Włoskie filmy i seriale na Netflix
Curon to niewielkie miasteczko, położone na granicy Włoch, Austrii i Szwajcarii. Po siedemnastu latach do rodzinnego miasteczka powraca kobieta z dwójką swoich nastoletnich bliźniąt. Nie jest ciepło witana w rodzinnym domu, jest jednak ku temu przyczyna.
Wg mieszkańców, nad Curon wisi klątwa. Jeśli ktoś ma silne bóle głowy, usłyszy bicie dzwonów zatopionej wieży kościelnej, wkrótce będzie narażony na poważne niebezpieczeństwo. Mówi się o tajemniczych cieniach, ale … nie będę spoilerować.
Curon to mieszanka kryminału, fantastyki i kina grozy, skierowana w dużej mierze do młodego widza, ale i dorosłego. Po kilku pierwszych odcinkach, serial na dobre się rozkręca. Mrocznego klimatu dodaje fakt, że jest wyjątkowo mało scen nagranych w słoneczne dni, wiele zdjęć zrealizowano nocą i w szare jesienno-zimowe dni.
Autorem scenariusza jest Ezio Abbate. W rolach głównych występują: Valeria Bilello, Luca Lionello i Federico Russo.
Na końcu pierwszego sezonu – to mogę napisać, jest specjalna dedykacja dla wszystkich ofiar COVID-19.
Wskazówka I Kliknij i dowiedz się, dlaczego rzekomo słychać bicie dzwonów zatopionej wieży kościelnej.
18 prezentów I 18 Regali
Film „18 Regali” z Vittorią Puccini, Benedettą Porcaroli i Edoardo Leo w rolach głównych. Nie chcę ci absolutnie zdradzać szczegółów, ale podpowiem tylko, że jeśli jesteś osobą wrażliwą, miej pod ręką chusteczki, bo tak, to jest wyciskacz łez, a w dodatku film jest oparty na prawdziwej historii.
Trzy metry nad niebem I Summertime
8 odcinkowy serial „Trzy metry nad niebem” (w innych krajach: „Summertime”). Pierwowzorem była seria książek Federico Moccii, „Tre metri sopra il cielo”. To propozycja przede wszystkim dla młodzieży, ale każdy, kto ma ochotę zanurzyć się w klimacie włoskiego lata, może sobie zobaczyć. Jest młodość i miłość, a w tle wybrzeże Adriatyku: Ravenna, Marina di Ravenna, Cesenatico, Rimini . Polecam oglądać we włoskiej wersji językowej z polskimi napisami, to chyba najprzyjemniejsza forma do słuchania.
Komisarz Montalbano I Il Commissario Montalbano
Jeśli nie znasz jeszcze Montalbano to fantastyczna okazja, aby obejrzeć dwa lub trzy odcinki i zobaczyć, czy to coś dla ciebie. To serial telewizyjny produkowany i emitowany przez RAI od 1999 roku, oparty na powieściach detektywistycznych Andrei Camilleri.
Głównym bohaterem jest Commissario Salvo Montalbano, a historie rozgrywają się w wymyślonym przez Caminelli mieście, Vigata na Sycylii. W tytułowej roli, Luca Zingaretti. Komisarz Montalbano jest od lat najczęściej oglądanym serialem włoskiej telewizji i bijącym rekordy oglądalności. Każdy odcinek to zupełnie nowa historia.
Wskazówka I Kliknij tu, a pokażę ci kilka miejsc na Sycylii, które posłużyły za tło do nakręcenia serialu o commissario Montalbamo. A jeśli masz ochotę na gotowanie, kliknij w przepis na pasta al forno del commissario Montalbano.
1960: Wyjątkowy rok
Reżyser Gabriele Salvatores za pomocą materiałów archiwalnych i osobistej historii opowiada o boomie gospodarczym we Włoszech w 1960 roku. I właśnie dla tych wyjątkowych ujęć pokazujących Włochy z tamtych lat, warto zobaczyć dokument. Są wioski południa, Neapol, Rzym , Rimini, Mediolan, widać także znane twarze, a wszystko w rytm narracji chłopca, jakim był wówczas sam reżyser. Film z 2010 roku.
Palazzo Vecchio. Una storia di Arte e Potere
50 minutowy dokument o Palazzo Vecchio we Florencji, „Palazzo Vecchio. Una storia di Arte e Potere” z 2018 roku. Pałac, który w przeszłości pełnił wiele funkcji jest prawdziwym świadkiem historii. Był fortecą, ratuszem, więzieniem, a obecnie muzeum. Są polskie napisy. 15 minutowy fragment jest także na Vimeo, ale bez polskich napisów.
Andrea Camilleri: Obłędny mistrz
Andrea Camilleri: Il Maestro senza regole. Kameralny dokument z 2014 roku, o życiu i inspiracjach samego Andrei Camilleri. Pisarz opowiada aktorce, Teresie Mannino, jak powołał do życia popularną postać komisarza Montalbano.
Dzieci Zecchino d’Oro
Kto z nas nie pamięta śpiewających dzieci z Zecchino D’Oro i chóru Piccolo Coro Dell’Antoniano? „Ragazzi Dello Zecchino D’Oro” w reżyserii Ambrogio Lo Giudice i z Antonio Gerardim, Matildą De Angelis, Mayą Sansą i Valentiną Cervi. Polski tytuł to „Dzieci Zecchino d’Oro”. Tak naprawdę to nie jest film o dzieciach, nie o chórze, nie o konkursie, lecz o … no właśnie. O najważniejszej osobie. Film z 2019 roku.
Rocco Chinnici: Tak delikatnie całujesz mnie w czoło
Włoski tytuł brzmi „Rocco Chinnici – E’ così lieve il tuo bacio sulla fronte”. To film biograficzny, oparty na książce Cateriny Chinnici, córki sędziego walczącego z sycylijską mafią, Rocco Chinnici z Palermo, który zginął w zamachu w 1983 roku. Bardzo interesujący.
Proces I Il Processo
„Il Processo” („Proces”). Uwaga, wciąga! Jeśli jesteś z tych, którzy oglądają kilka odcinków na raz, masz arcyciekawe dwa wieczory przed sobą (jest 8 odcinków). W serialu pięknie pokazano Mantuę (Mantova): Palazzo Te z pięknymi freskami, Palazzo Beccaguti, Piazza Sordello, Palazzo d’Arco i Palazzo Andreani. Pięknie pokazano także rzekę Mincio i otaczające miasto jeziora.
Tytułowy proces odnosi się do procesu karnego, który ma miejsce po tym, jak siedemnastoletnia Angelica Petroni zostanie znaleziona martwa w wodzie. Naprawdę polecam!
Carlo & Malik
To serial kryminalny, w którym doświadczony detektyw musi zmierzyć się ze swoimi uprzedzeniami oraz demonami przeszłości. Bada serię zabójstw w Rzymie jako partner ambitnego nowicjusza. Po obejrzeniu kilku odcinków właściwie zapomniałam, że oglądałam ten serial i zapomniałam do niego wrócić. To chyba nie jest do końca dobra rekomendacja, ale być może potrzebuję drugiego podejścia.
Enrico Piaggio, Vespa
W 2021 roku Vespa obchodziła swoje 75 urodziny, cieszy więc fakt pojawienia się filmu, w którym możesz prześledzić fabularyzowaną historię powstania tego najbardziej kultowego skutera świata. Film ogląda się z prawdziwą przyjemnością. I te Vespy!
Wskazówka I Zapraszam do dwóch artykułów na temat historii Vespy: cz. 1 i cz. 2 oraz Vespa z Diorem.
Bezwzględny I Lo Spietato
Tym razem historia Kalabryjczyka, Santo Russo, który szybko przeszedł od niewielkich kradzieży po porwania, przemyt narkotyków, pranie pieniędzy, a w końcu także krwawe egzekucje. Kalabria i Mediolan lat 80. XX wieku, złote lata kalabryjskiej ’Ndrangheta. Trochę chaotycznie, dokładnie jak lata 80. XX wieku! Film z 2019 roku.
Tylko ciebie kocham
To nie jest ambitne kino, ale jeśli akurat marzy ci się Apulia, to ten film dostarczy ci pięknych widoków na Polignano a Mare. Czasami tyle nam wystarczy. Romantyczna komedia, w której przeszłość przenika się z teraźniejszością. Matka panny młodej i ojciec pana młodego to dawna miłość. Z pewnych względów oni nigdy nie stanęli na ślubnym kobiercu. Film na luźny wieczór, ot żeby poczuć klimat Italii.
Ostatni Paradiso I L’ultimo Paradiso
„Ostatni Paradiso” czyli „L’ultimo Paradiso” przenosi nas do Apulii lat 50. XX wieku, kiedy to rolnicy uprawiający oliwki są bezpardonowo wykorzystywani. Film jest inspirowany autentyczną historią, która wydarzyła się pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku w Lucano. To tu urodził się i wychował reżyser filmu, Rocco Ricciardulli. I właśnie tu, w jałowym krajobrazie Murgii, na pograniczu Apulii i Bazylikaty, nakręcono większość scen. Natomiast producentem, współscenarzystą i aktorem grającym główną rolę jest Riccardo Scamarcio. Ponownie, nie jest to wzniosłe kino, ale pokazanie problemu z przeszłości zawsze nas czegoś uczy.
Wskazówka I O filmie napisałam więcej na blogu, kliknij tu.
Suburra
Serial, który ma zwolenników i przeciwników. Zwolennicy czekali z niecierpliwością na każdy kolejny sezon. To mocniejsze kino realizowane w Rzymie, a i samo miasto nie jest często pokazywane z najpiękniejszej strony. Wiele scen kręcono w Ostii. Są trzy serie i więcej nie będzie.
W rolach głównych występują Alessandro Borghi, Giacomo Ferrara, Eduardo Valdarnini.
Ja należę zdecydowanie do fanów serialu.
Synowie ‘Ndranghety I Liberi di scegliere
Synowie ‘Ndranghety to film z 2018 roku, oparty na faktach. Sędzia, który postawił sobie za cel wsadzić członków kalabryjskiej mafii ‘ndrangheta za kratki, poznaje młodego następcę mafijnej rodziny, który chce odciąć się od przestępnego życia. Choć film nie jest arcydziełem, pokazuje historię, dzięki której wiele matek nie oddało synów w szpony mafii.
Wskazówka I Przy tej okazji pozwolę sobie przypomnieć, że w 2021 roku, przed sądem w kalabryjskim mieście Lamezia Terme, stanie 325 mafiosów. Śledczy mają nadzieję ujawnić sekrety najpotężniejszej mafii w kraju, która przeniknęła do polityki i gospodarki. Proces może potrwać nawet trzy lata. Oskarżał doświadczony szef prokuratury w Catanzaro, Nicola Gratteri, który od trzech dekad ma policyjną ochronę przez 24 godziny na dobę. Członkowie ‘Ndranghety i skorumpowani politycy podczas przesłuchań sądowych będą trzymani w stalowych klatkach. Specjalnie dostosowana sala, zamieniona niemal w bunkier, pomieści 1000 prawników, sędziów, prokuratorów i widzów biorących udział w procesie, który ma ujawnić funkcjonowanie najbardziej skrytej włoskiej mafii.
Mille Miglia: 1000 mil za czerwoną strzałką I Rosso Mille Miglia
„Mille Miglia: 1000 mil za czerwoną strzałką” („Rosso Mille Miglia”) to film dla miłośników motoryzacji i oczywiście samego słynnego wyścigu. Praca nad reportażem na temat wyścigu Mille Miglia zamienia się w pełną nostalgii próbę przygotowania kultowego auta do rywalizacji. Film z 2015 roku.
Luna Park
Ogląda się przyjemnie, fabuła jest osadzona w latach 60. XX w., mamy także sporo retrospekcji, które mają dopełniać narrację. Opowieść o dwóch dziewczynach z innego świata, choć czy na pewno? Film z 2021 roku.
Burmistrz rybak I Il sindaco pescatore
„Il sindaco pescatore” (polski tytuł: „Burmistrz rybak”) to dramat luźno oparty na faktach z 2016 roku.
Film opowiada historię rybaka spod Neapolu, Angelo Vassallo, który nie może się pogodzić z postępującą degradacją środowiska.
Kandyduje w lokalnych wyborach na burmistrza miasteczka Pollica (Cilento, Kampania), upatrując w tym jedyną szansę jakiejkolwiek możliwości zmiany w swoim mieście i okolicy.
Zostaje wybrany i rozpoczyna krucjatę przeciw handlowi narkotykami i zorganizowanej przestępczości, a także wprowadza szereg zmian w mieście.
Nie jest to kino z najwyższej półki, ale pokazuje trudną rzeczywistość południa Włoch, bez koloryzacji, z mafią w tle.
W rolach głównych występują: Sergio Castellitto, Renato Carpentieri, Anna Ferruzzo.
Angelo Vassallo, burmistrz Pollica i wiceprzewodniczący organizacji non-profit, Cittàslow (wybranym na konferencji w Seulu), został brutalnie zamordowany 5 września 2010 roku przez Camorrę w swoim rodzinnym mieście Acciaroli. Do dziś nikt nie został za tę zbrodnię ukarany.
Vassallo był bardzo zaangażowanym społecznikiem i świadomy zagrożeń ekologicznych człowiekiem, blisko związanym z naturą. Ten film jest hołdem dla niego i innych samorządowców, którzy poświęcili swoje życie walce z mafią.
Wendeta: Prawda, kłamstwa i mafia
To 6-cio odcinkowy serial dokumentalny z 2021 roku, który opowiada historię walki z mafią na Sycylii przez pryzmat działań bardzo konkretnych osób. Wyspa może pochwalić się odważną koalicją „antymafijną”, jednak co się dzieje, gdy ci, którzy próbują obalić zorganizowaną przestępczość, są oskarżani o to, że sami są przestępcami?
Jeśli interesują cię takie tematy, jest to kolejna odsłona walki z mafią, choć z zupełnie innej strony.
Bohaterami serii są sędzina Silvana Saguto, która w 2010 roku została prezesem agencji uprawnionej do zajmowania mienia mafii bez procesu karnego, zmuszając oskarżonych do udowodnienia, że aktywa nie zostały nabyte nielegalnie i samozwańczy dziennikarz, nie stroniący od używania dosadnych słów na antenie i niekonwencjonalnych działań, Pino Maniaci.
Maniaci oskarża Saguto o korupcję. Saguto oskarża Maniaciego, że sam jest mafiosem.
To była ręka Boga I È stata la mano di Dio
Nowy film Paolo Sorrentino „The Hand of God”, polski tytuł „To była ręka Boga”, włoski „È stata la mano di Dio”.
Uhonorowany Oscarem scenarzysta i reżyser Paolo Sorrentino („Boski”, „Wielkie piękno”, „Młody papież”) przedstawia historię młodego Fabietto Schisy, osadzoną w niespokojnym Neapolu lat 80.
„To była ręka Boga” to opowieść, w której nieoczekiwane chwile radości, jak przybycie piłkarskiej legendy Diego Maradony, przeplatają się z równie nieoczekiwanymi tragediami.
Los rozdaje karty, łzy i śmiech się mieszają, a splot zaskakujących wydarzeń kształtuje przyszłość Fabietto.
Sorrentino powraca do swoich rodzinnych stron, aby opowiedzieć najbardziej osobistą ze swoich historii — osnutą wokół losu, rodziny, sportu, kina, miłości i straty.
Kwaśne winogrona I Sour Grapes
Uwaga! To nie jest film włoski, ale jest o winie i chciałam go tu zamieścić.
„Sour Grapes” opowiada historię Rudy’ego Kurniawana, słynnego znawcy, kolekcjonera i … fałszerza wina. Młody, niepozorny z wyglądu człowiek, który wszedł w świat wina z najwyższej półki, którego wychwalali najwięksi znawcy za niezwykłe podniebienie. I nikt nie mógł uwierzyć w jego fałszerstwa.
Bardzo interesująca i pouczająca historia. Świetna praca detektywów, można się sporo dowiedzieć. Nie tylko dla miłośników wina! Film zapewnia dość ekscytujący wieczór z liczbami.
Znakomity! Są polskie napisy.
UWAGA! Niestety film już został ściągnięty z platformy Netflix. Jest dostępny m.in. na Amazon Prime czy CDA.
Yara
Amanda Knox
W listopadzie 2007 roku Italią wstrząsa morderstwo brytyjskiej studentki, Meredith Kercher, która przyjechała do Perugii w ramach programu Erasmus. Sprawa dość szybko stała się jednym z najgłośniejszych kryminalnych wydarzeń ostatnich lat. Wśród podejrzanych znalazła się jej współlokatorka – amerykańska studentka, Amanda Knox. Knox została dwukrotnie skazana za morderstwo (na 28,5 roku więzienia), w więzieniu spędziła 4 lata. Ostatecznie została uniewinniona w marcu 2015 roku.
W dokumencie usłyszymy szczere wypowiedzi samej oskarżonej i ludzi związanych ze sprawą.
W kwietniu 2013 Amanda Knox wydała książkę „Waiting to be heard” („Czekając na wysłuchanie”). Wpływy z książek przeznaczyła na spłatę zadłużenia zaciągniętego na wynajęcie adwokatów.
Na podstawie historii Amandy Knox powstały dwa filmy fabularne: „Oskarżona Amanda Knox” (2011) i „Twarz Anioła” (2014), a także film dokumentalny „Amanda Knox” (2016), który można znaleźć na Netflix.
Sprawa Amandy Knox wzbudzała ogromne zainteresowanie i kontrowersje. Jeśli sprawa zainteresuje cię bardziej, polecam także podcast, w którym sprawa ta jest szczegółowo omówiona. Znajdziesz go m.in. na yT pod tytułem „Sprawa Meredith Kercher oczami Włochów” na kanale Krymitalia.
Wrobieni: Zagadka sycylijskiego morderstwa
„Dwóch pechowych techników telewizyjnych natrafia na miejsce zbrodni. Wszelkie działania, by nie stać się podejrzanymi, co wpędza ich w jeszcze większe kłopoty.”
Tak się zaczyna opis serialu, który pojawił się na platformie Netflix. To „Incastrati”, który znajdziemy pod polskim tytułem „Wrobieni: Zagadka sycylijskiego morderstwa”, sześcioodcinkowa komedia kryminalna duetu aktorów Ficarra i Picone. W sam raz dla miłośników zagadek kryminalnych, Sycylii, słońca, mafii i dość specyficznego humoru.
Felicia Impasto lub A woman of courage
O historii samego Peppina Impastato opowiada piękny film Marca Tullia Giordano „I cento passi” (2000 r.) z Luigim Lo Cascio w roli głównej. Film trudno dostępny, chociaż w tej chwili znalazłam go w całości na yT i na Facebooku, niestety nie ma tłumaczenia.
Toscana
Pomysł zaczerpnięty z filmu „Dobry rok”, ale zamiast Russella Crowe mamy duńskiego aktora, komika i rapera, Andersa Matthesena, który wciela się w szefa kuchni restauracji z dwiema gwiazdkami Michelin. Zamiast Marion Cotillard jest Cristiana Dell’Anna, którą możecie kojarzyć z takich filmów, jak: „Gomorra”, „Rocco Chinnici: Tak delikatnie całujesz mnie w czoło” czy też „Król śmiechu” („Qui Rido Io”).
On dostaje spadek po ojcu, toskańską posiadłość, której nie chce. Jednak jedzie na miejsce, a tam … Nie będę spoilerować.
Jest troszkę Danii, która w kontraście do Toskanii jest pokazana raczej szara.
Miłośników jedzenia film może ucieszyć, ponieważ jest tego trochę. Samej Toskanii również, ale mogłoby być więcej i jednego i drugiego.
Film kręcono na terenie posiadłości Castello di Ristonchi. To dosłownie 30 km od Florencji. Są tu organizowane piękne śluby, można przyjechać na wakacje, więc można podziwiać niesamowite zachody słońca nad przepięknie ukształtowanym terenie podobnie, jak to robił bohater filmu.
Film do obejrzenia i raczej …zapomnienia. Nie będę do niego wracać, jak do „Dobrego roku”, jednak kadry są piękne i Toskania po raz kolejny na ekranie po prostu się sprawdza.
ps. ponoć zdjęcia trwały łącznie 19 dni.
Barbarzyńcy I & II
Kto by pomyślał, że „Barbarzyńcy I” będą przez długi czas najpopularniejszym niemieckim serialem oryginalnym Netflixa, chociaż jego recenzje były raczej … mało przychylne.
A jednak!
Nie powinno być zatem zaskoczeniem, że na platformie jest dostępna druga część serii, „Barbarzyńcy II”.
Co ciekawe, cały drugi sezon powstał w Polsce – w Krakowie i jego okolicach!
„Barbarzyńcy” to produkcja historyczna opowiadającą o walce germańskich wojowników z Rzymianami. W pierwszym sezonie mogliśmy zobaczyć m.in. bitwę w Lesie Teutoburskim, którą germańskie plemiona pod wodzą Arminiusza stoczyły z wciągniętymi w zasadzkę trzema rzymskimi legionami, którymi dowodził Publiusz Kwinktyliusz Warus.
Potyczka miała miejsce w 9 roku naszej ery. Podczas trwających przez trzy dni i dwie noce walk zginęli prawie wszyscy spośród 20 tys. legionistów i kilku tysięcy ludzi służb pomocniczych. Kilkaset osób dostało się do niewoli; uratowało się jedynie kilkunastu żołnierzy, którym udało się umknąć przez bagna. Warus i jego oficerowie popełnili samobójstwo.
Drugi sezon serialu „Barbarzyńcy” skupia się na wydarzeniach po bitwie.
Jest sześć 45-minutowych odcinków. Serial jest luźno oparty na faktach, a to jest dla wielu jest decydujące, by po niego sięgnąć.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
polecam jeszcze POKOLENIE 56K.
lekki serial osadzony w Neapolu w latach 90tych i obecnie.
Oglądałam jest bardzo przyjemny!
Co do serialu “Trzy metry nad niebem” to niestety, ale kręcony jest w Hiszpanii. Ten kto był w Rimini i i pobliskich miasteczkach ten wie, że tak tam nie wygląda jak na filmie 😉
Chciałabym polecić jeszcze “Wierność” – ale nie wiem, czy jest w ogóle na polskim netflixie (trzeba mieć VPN). Zgadzam się też, że “Pokolenie 56K” jest przyjemne do oglądania.
Odnośnie serialu o komisarzu Montalbano – jest też serial “Młody Montalbano” i można go zobaczyć na stronie telewizji RAI (też niezbędny VPN).
bardzo dziękuję za kolejną propozycję!