Kuchnia Wenecji! W samym sercu Gdańska, przy ulicy Długiej znajduje się Restauracja San Marco, w której można skosztować kuchni weneckiej. Czyż lokal serwujący kuchnię wenecką w Polsce mógł się nazywać inaczej niż San Marco? Już od progu witają weneckie lustra, zdjęcia miasta, żyrandole i żywe kolory. Tu zdecydowanie można poczuć się jak w Wenecji bez opuszczania Gdańska. Brakuje tylko gondoli. Znalazłam się tutaj, ponieważ Fundacja Ital-Gedania oraz Stowarzyszenie Miłośników Włoch Italianissima zaprosiły miłośników Włoch i włoskiej kuchni na uroczystą kolację.
Restauracja San Marco w Gdańsku
Wiele weneckich ciekawostek usłyszeliśmy w czasie niezwykłej kolacji. Przytoczę wam jedną. Wiecie, że słynne włoskie „ciao” pochodzi od słowa „sciavo” z dialektu weneckiego oznaczającego niewolnika? Polskim odpowiednikiem ciao byłby „sługa uniżony”.
Wenecja I Zobacz mój przewodnik po Wenecji
Kuchnia Wenecji – hity wieczoru
A oto, co zostało dla nas przygotowane.
Cozze alla Cassio Pippa – małże w pikantnym sosie pomidorowym
Saor – smażona ryba w zalewie octowej
Saor to nazwa ostrego sosu z octu i oliwy, z dodatkiem cebuli, rodzynek i orzeszków pinii. Podano na smażonej, zimnej flądrze (storni) i był niezły, choć może nie wygląda. Saor oznacza smaczny, smakowity.
Sarde in saor I Tu znajdziesz przepis na sardynki w marynacie słodko-kwaśnie. Możesz przygotować to danie samodzielnie w domu.
Bigoi in salsa – makaron bigoli w sosie
Fegato alla veneziana – wątróbka po wenecku
Marco Bernardi
Szef kuchni, Marco Bernardi – rodowity Wenecjanin, opowiadał nam o kuchni weneckiej i z namaszczeniem zapowiadał każde kolejne danie. Niezastąpiony Roberto Polce tłumaczył weneckie opowieści na język polski. Kuchnia wenecka jest wyrazista i prosta, złożona z równie prostych składników, jak ryby, owoce morza i cebula. W tym artykule możesz dowiedzieć się więcej o Marco i jego historii pobytu w Polsce.
Organizacje zrzeszające miłośników Włoch w Trójmieście
Organizacje zrzeszające miłośników Włoch w Trójmieście działają bardzo prężnie i mają drzwi bardzo szeroko otwarte dla wszystkich, którzy mają ochotę się przyłączyć. Stowarzyszenia Miłośników Włoch Italianissima z siedzibą w Sopocie działa na terenie całego kraju. Italianissima specjalizuje się w wyprawach enokulinarnych i odkrywaniu Włoch region po regionie.
Wenecja tonie I Dowiedz się, dlaczego miastu grozi zagłada
Klub Włoski w Gdańsku pod przewodnictwem Roberto Polce, skupia osoby mające ochotę rozmawiać po włosku. Na co tygodniowych spotkaniach są i Włosi mieszkający w Trójmieście i Polacy posługujący się w różnym stopniu językiem włoskim.
Miłośnicy Włoch są w każdym wieku. Najbardziej jednak cieszy fakt, że italiofilia przyciąga kolejnych znajomych, przyjaciół i członków rodziny.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!