Oryginalny przepis na limoncello pochodzi z Wybrzeża Amalfitańskiego, położonego w Kampanii, na południu Włoch. Najważniejszym składnikiem likieru jest cytryna z Sorrento IGP, która charakteryzuje się dużym rozmiarem, grubą skórką oraz soczystym i bardzo kwaśnym miąższem.
Nazwa handlowa limoncello jest we Włoszech dozwolona wyłącznie dla likierów wykonanych właśnie z tych cytryn.
Skrót IGP przy nazwie cytryny pochodzi od włoskiego indicazione geografica protetta, co oznacza chronione oznaczenie geograficzne.
Przepis na limoncello
Składniki na limoncello
12 cytryn z Sorrento wraz z listkami. Jeśli takimi nie dysponujesz, a pewnie nie, kup po prostu duże cytryny, ale koniecznie z upraw ekologicznych (w tym przypadku to naprawdę istotne).
- 0,5 l spirytusu,
- słoik,
- 0,5 kg cukru,
- 0,5 l wody.
Przygotowanie limoncello
Krok 1: Dokładnie myjemy cytryny w ciepłej wodzie i osuszamy. Zdejmujemy tylko żółtą część skórki i kroimy ją w paski. Dobrze używać noży ceramicznych, by zachować cenne składniki, które są skórce. Skórki wraz z liśćmi wkładamy do słoika, zalewamy alkoholem (spirytus), szczelnie zamykamy słoik i odstawiamy w ciemne miejsce na 12 dni.
Po 12 dniach
Krok 2: Przygotowujemy syrop z 0,5 kg cukru i 0,5 l wody.
Do wrzącej wody dodajemy cukier i mieszamy przez 5 minut. Syrop pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia, a następnie przelewamy do słoika ze skórką cytryny i liśćmi. Zamykamy szczelnie i ponownie ustawiamy w zaciemnionym miejscu na kolejny tydzień. Od czasu do czasu potrząsamy słoikiem.
Po tygodniu
Krok 3: Przefiltrować i rozlać limoncello do butelek. I gotowe.
Wskazówka I Limoncello najlepiej smakuje podane w zmrożonych, niewielkich kieliszkach. We Włoszech serwuje się je najczęściej na koniec posiłku jako tzw. digestivo, czyli „na trawienie”.
Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do samodzielnego przygotowania limoncello.
Interesuje Cię więcej produktów z Kampanii? Na blogu opisywałam swoją wizytę w serowarni, 16 km od Amalfi, gdzie produkuje się Mozzarella di Bufala Campana DOP.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Mmm… może być pyszne! Musze spróbować 🙂
Kacper, spróbuj koniecznie, inaczej się nie przekonasz, jak wyszło :).
Dzięki serdeczne za przepis na pewno skorzystamy
Jestem szalenie ciekawa rezultatów. Trzymam kciuki, aby wyszło więcej niż znakomite!
Dzień dobry:) a tak w przybliżeniu to ile waży 12 polecanych przez Panią cytryny?
Proszę wybaczyć, ale nigdy nie ważyłam, staram się wziąć zwykle całkiem spore cytryny.
Do tego przepisu nie używa się soku z cytryny?
Nie, absolutnie nie.
Limoncello wyszło przepyszne, następna porcja już w drodze.
No, jestem pełna podziwu!!! Moje gratulacje Janku!
Już zaczynam przygotowywać limoncello według Pani przepisu.
Czy ma Pani pomysł, co zrobić z cytrynami?
Pozdrawiam
z pozostałych cytryn robisz cytrynówke z miodem. Proporcje np. 500ml spirity 96, 500ml soku z cytrynki i 500ml miodu. Wymieszać i do butelek.
Super pomysł!
Dzień dobry, mam pytanie. Czy po dodaniu cukru do wrzącej wody gotujemy i mieszamy przez 5 minut? Pozdrawiam
Pani Urszulo, tak, dodajemy cukier, mieszamy spokojnie przez 5 minut wciąż gotując.
Bardzo dziękuję Pani Magdo. Zrobione. Pochwalę się efektem końcowym. Korzystając z okazji chciałam Panią zapytać o przepis na sos pomodoro crudo. Wiem, że w internecie jest mnóstwo przepisów ale ja ciągle szukam tego, który odtworzy zapamiętany smak. Bardzo dziękuje i pozdrawiam Urszula
Dziękuję za przepis
Już zrobione, czekamy…
Pozdrawiam
Trzymam kciuki, aby wyszło dobrze! I cieszę się ogromnie!
zrobiłam z cedratów i cytryn z Sycylii, czas na filtrację i degustację, dam znać czy to pitne:D
No, jestem szalenie ciekawa smaku!!