Parkowanie we Włoszech może zaskoczyć niejednego z nas, szczególnie jeśli jesteśmy tu po raz pierwszy. Nie mam tu na myśli pozostawionych przez Włochów samochodów tam, gdzie zdecydowanie nie powinno ich być (przynajmniej w naszym mniemaniu), nie będę się także skupiać na sposobie jazdy włoskich kierowców.
Dzisiaj zajmę się włoskimi parkingami, które czasami przysparzają nam problemów, a konkretnie kolory linii na owych parkinach. To dość istotne, dlatego przeczytaj poniższą instrukcję, abyś wiedział, gdzie możesz zaparkować, by uniknąć pomyłki i tym samym mandatu. Przecież nikt nie chce wracać z wakacji z taką „pamiątką”.
Czas na konkret.
Żółte linie – bezpłatne miejsca, ale nie dla turystów
Żółte linie oznaczają bezpłatne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, samochodów dostawczych lub są zarezerwowane tylko dla mieszkańców (solo residenti).
Niebieskie linie – płatne miejsca parkingowe
To płatne miejsca parkingowe (parcheggio a pagamento).
Płacimy w parkometrze, ale we Włoszech dobrze jest mieć monety, ponieważ wiele parkometrów nie obsługuje kart płatniczych (pomimo iż jest taka informacja).
Płacimy za postój z góry, bilecik zostawiamy za szybą samochodu. Zalecam dokładne czytanie informacji o płatnościach, bywają wyznaczone godziny/ dni, gdy nie płacimy za parkowanie (np. w weekend czy w czasie sjesty) lub jest określona z góry maksymalna czas postoju. W takiej sytuacji przyda się dysk czasowy lub … kartka i długopis.
Wskazówka I Niebieski dysk czasowy (disco orario) możesz kupić na stacji paliw lub w tabaccheria, czyli takich kioskach oznaczonych niebieską literą T. Koszt to około 1 – 2 EUR za kartonowy, plastikowy może być troszkę droższy. Przydaje się na parkingach w wielu krajach Europy, nie tylko we Włoszech.
Białe linie – bezpłatne parkowanie, ale mogą być ograniczenia
Bezpłatne miejsca parkingowe (parcheggio gratuito).
Uwaga nr 1: może być określony limit czasu, dlatego warto mieć niebieski dysk czasowy (disco orario), na którym ustawiamy godzinę pozostawienia samochodu. Jeśli go nie mamy, weźmy kartkę i napiszmy godzinę pozostawienia auta i zostawmy taką wiadomość za szybą.
Uwaga nr 2: zawsze czytaj dokładnie znaki, upewnij się, czy nie są to miejsca, np. wyłącznie dla mieszkańców (szczególnie w większych miastach). Tak jest choćby we Florencji, na białych liniach mogą parkować jedynie mieszkańcy miasta.
Różowe linie – dla kobiet w ciąży lub z małymi dziećmi
Bezpłatne miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży lub mam z małymi dziećmi. Już się z takimi spotkałam, ale to bardzo rzadki widok.
Parkowanie we Włoszech, na co jeszcze zwracać uwagę
ZTL (zona traffico limitato)
W wielu dużych miastach, jak i mniejszych, możesz się spotkać ze strefą limitowanego ruchu drogowego – zona traffico limitato. Do takiej strefy mogą wjechać tylko uprawnione pojazdy, a jeśli twoje miejsce noclegowe jest w takiej strefie, obsługa powinna zgłosić władzom Twój pojazd po przybyciu na miejsce. Upewnij się, że to zrobili.
Mercato (rynek)
Wiele miast i miasteczek raz lub dwa razy w tygodniu organizuje rynek, stąd też wiele uliczek jest zamkniętych dla ruchu samochodowego, zwracaj szczególną uwagę na to, czy na znakach nie ma informacji o dniu tygodnia/ godzinach kiedy jest mercato.
I to tyle. Krótko i na temat.
Planując swoją podróż
Znajdź hotel lub apartament na wakacje dzięki booking.com.
Pamiętaj, aby zawsze mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne. Ja korzystam z najlepszej na rynku porównywarki rankomat.pl.
Bilety lotnicze możesz znaleźć i zarezerwować na booking.com.
Jeśli potrzebujesz samochodu we Włoszech, skorzystaj z najlepszej porównywarki discovercars.com lub rentalcars.com.
Potrzebujesz biletów na prom? Znajdziesz je na Direct Ferries.
Gdy kupujesz coś za pośrednictwem moich linków, zarabiam niewielką kwotę. Ty nadal płacisz tyle samo, ze mną dzieli się sprzedawca. Dziękuję za twoje znaczące wsparcie.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie.
Dołącz do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, a także otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB.
Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
La vita è bella! Życie jest piękne!
Witam, co oznacza “małe dzieci”? 🙂 czy z dwu i czterolatkiem mogę spokojnie parkować na różowych miejscach??pozdrawiam 🙂
Ma Pani małe dzieci, wiec jak najbardziej. Uzywa Pani zapewne jeszcze wózka.
Dziękuję, tak używam:) byłam ciekawa czy są po prostu jakieś przepisy określające dokładny wiek dzieci, czy małe to małe i nikt nie powinien się nas czepiać 🙂 będę wypatrtwac różowych miejsc parkingowych (chociaż pewnie nie ma ich wiele) już w maju 🙂 pozdrawiam, dziękuję za wszystkie pomocne informacje na stronie!
Nie zobaczy Pani dużo różowych linii, niestety.
Mialem sytuacje, ze parkowac bylo wolno przez 4 godziny od 8 do 20. Zaparkowalem o 16ej. Czy to oznacza ze o 20ej musze sie wyniesc? A gdybym zaparkowal o 17ej?
Co prawda juz wracam za 2 dni i pewnie ta wiedza sie teraz nie przyda, ale jako ze Wlochy to moje ulubione miejsce na Ziemii…
A ja spotkałem miejsca żółte, na których można parkować w określonych godzinach każdemu. A czy wiesz może co oznacza taki znak skrzyżowanych narzędzi ? (coś w stylu sierpa i młota)
Dni robocze 🙂
Na różowe linie trzeba mieć takze specjalne pozwolenie. W Trapani różowe linie są dla kobiet w ciąży i dzieci do 12 miesiąca, ale bez specjalnej autoryzacji nie można parkować.
Czyli to rozwiązanie wyłacznie dla miejscowych?
Czy jest jakaś aplikacja typu SkyCash, która umożliwia płatności online za parkowanie?
We Włoszech najlepiej sprawdzają się monety, to najpewniejszy środek płatniczy. Później banknoty, z kartą płatniczą się bardzo często problemy. Istnieje aplikacja znana w całej Europie, East Park, https://easyparkitalia.it/en – ale ja jej osobiście nie testowałam, więc trudno mi powiedzieć, jak się sprawdza w praktyce.
Czy istnieje możliwość zaparkowania (i zapłacenia) na więcej dni. Chodzi o płatność jednorazową i nie martwić się o parking.
istnieje opcja na pewno na 24h, można wrzucać dalej monety i jeśli parkometr pozwoli na więcej, to wyjdzie 48 lub 72 godziny. Potem trzeba znowu dorzucić monet do parkometru, często są kłopoty z płatnością kartą, dlatego zalecam bilon. Na kilka dni można także z rezerwacją miejsca na prywatnych parkingach, np. podziemnych.