Rejon Porto San Paolo to północno-wschodnia część Sardynii. Z portu lotniczego Olbia jest naprawdę blisko, ale niezależnie od tego, jak docierasz na wyspę, jeśli masz małe dzieci, tu będą miały prawdziwy raj!
Bardzo często otrzymuję pytania o najlepsze sardyńskie plaże na wakacje z dziećmi, dziś jest na to odpowiedź. Odpowiedź jednak nie jest moja, lecz kogoś, kto Sardynię ze swoimi malutkimi dziećmi zjeździł wzdłuż i wszerz. Wojtek ze swoją rodziną na wyspie był już wiele razy. Mają tu swoje ukochane miejsca, niektóre z nich uważają za idealne dla rodzin z dziećmi. Wojtek postanowił podzielić się nimi, aby innym ułatwić decyzję.
Zapraszam cię do wpisu gościnnego z udziałem Wojtka, który jest weteranem sardyńskich podróży z małymi dziećmi.
Sardynia z małymi dziećmi
Pytanie o plaże na Sardynii idealne dla dzieci, otrzymuję bardzo często tak od znajomych, jak i nieznajomych. Moje zdanie jest takie, że jeśli wybierasz się pierwszy raz, to odwiedź okolice Porto San Paolo.
Pojechaliśmy tam pierwszy raz w czerwcu 2013 roku, bez konkretnego planu zainspirowani zdjęciami z podkręconymi kolorami wody z jakiejś turystycznej gazetki. Na Sardynię wybraliśmy się wtedy z naszą, wówczas jedyną 2 letnią córką. Miał być objazd wyspy. Na szczęście życzliwa nam osoba odradziła nam taki sposób spędzenia urlopu.
Na miejscu okazało się, że zdjęcia w gazetce wcale nie musiały być retuszowane – woda na sardyńskim wybrzeżu ma po prostu obłędny kolor. Pierwszy tydzień urlopu zdecydowaliśmy się spędzić w okolicach Porto San Paolo. Co z drugim tygodniem? Decyzję mieliśmy podjąć na Sardynii, mówiliśmy sobie „pewnie pojedziemy gdzieś na południe” albo „codziennie będziemy gdzieś indziej”. W końcu, zauroczeni regionem, który wybraliśmy na pierwszy tydzień, zostaliśmy też na drugi.
Porto San Paolo
W kolejnych latach zwiedzaliśmy inne rejony Sardynii, ale zawsze choć na parę dni zatrzymywaliśmy się w Porto San Paolo. Jest to niewielka miejscowość położona w północno-wschodniej części Sardynii, w prowincji Olbia-Tempio. Położenie miasteczka jest bardzo korzystne z punktu widzenia logistyki, leży blisko Olbi, gdzie znajduje się lotnisko oraz port morski dla promów kursujących pomiędzy Włochami kontynentalnymi a Sardynią.
Dlaczego ten region wyspy tak nas urzekł? Co nas tam przyciąga? Jest to część Sardynii, która obfituje w przepiękne piaszczyste plaże przyjazne dzieciom, jak:
- Porto Istana,
- Capo Coda Cavallo,
- Lu Impostu,
- Baia Salinedda,
- Cala Suaraccia,
- Costa Carolina,
- La Cinta.
To tylko niektóre z tych plaż, na których wypoczynek z dziećmi to czysta przyjemność. Jednak z atrakcji tego regionu chciałbym wybrać trzy, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Cala Brandinchi
Tu woda nawet kilkadziesiąt metrów od brzegu jest bardzo płytka i dorosłemu człowiekowi sięga do kolan. Dodatkowo bielutki drobny piasek i promienie słoneczne nadają wodzie biało-niebieski kolor. Sama plaża to dość wąski piaszczysty pas o długości ok. 700 metrów – w sezonie warto na plażę przyjechać wcześniej, jeśli chce się znaleźć dla siebie miejsce. Plaża położona jest w zatoce dzięki czemu woda zazwyczaj jest bardzo spokojna i w okresie letnim ciepła. Jest możliwość wypożyczenia sprzętu do uprawiania sportów wodnych (kajaki, rowery wodne…). Na plaży znajduje się również nieduży bar.
Wyspa Tavolara
Najmniejsze królestwo świata!
Historia mówi, że Tavolara została królestwem w XIX wieku na mocy decyzji ówczesnego króla Sardynii Karola Alberta. Pierwszym królem Tavolary był Giuseppe Bertoleoni, a obecnie władzę sprawuje Antonio Bertoleoni.
Wyspę tworzy majestatyczna góra wynurzająca się z morza, o powierzchni niecałych 6 kilometrów kwadratowych. Jej najwyższy punkt to Monte Cannone (565 m n.p.m.). Można powiedzieć, że Tavolara jest punktem orientacyjnym w rejonie miast Porto San Paolo i San Teodoro. Góra ma podłużny kształt i można ją podziwiać praktycznie cały czas jadąc drogą SS125. Obok Tavolary przepływa się również płynąc promem na trasie Livorno – Olbia. U stóp góry położona jest długa piaszczysta plaża, jak najbardziej polecana rodzinom z dziećmi.
Na wyspie nie ma hoteli i rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Tuż przy porcie znajduje się restauracja Tavolara. Jest również niewielki cmentarz. Na północno wschodnim krańcu wyspy znajdują się stara latarnia morska i wojskowa stacja radarowa. Jej wysoki maszt i czerwone światło na stałe wpisały się w krajobraz Tavolary.
Tavolara dla aktywnych
Wody otaczające Tavolarę są wyjątkowo atrakcyjne dla amatorów nurkowania i innych sportów wodnych. Ze względu na niewielką ingerencję człowieka, wody wokół wyspy tworzą naturalne siedlisko dla wielu gatunków rzadkich zwierząt. Tavolara i obszar wód wokół wyspy zostały objęte prawami morskiego rezerwatu przyrody.
Tavolara to również wyzwanie dla osób lubiących wspinaczkę – organizowane są wejścia na szczyt, na którym znajduje się figurka Matki Bożej. Ciekawym pomysłem jest wyprawa kajakiem.
Jak się dostać na Tavolarę
Jest kilka sposobów, żeby dostać się na Tavolarę. Najbardziej popularny sposób to krótki rejs niedużym statkiem turystycznym. Statki wypływają z portu w Porto San Paolo. Przewoźnik oferuje dwie opcje. Pierwsza z nich to rejs bezpośrednio na Tavolarę. Druga opcja to rejs widokowy. Statek płynie wzdłuż wybrzeża od Porto San Paolo do plaży Porto Taverna, a następnie kieruje się na naturalne kąpielisko przy wyspie Molara. Stamtąd rejs biegnie w kierunku południowo-wschodnich brzegów wyspy Tavolara. Ostatnim przystankiem jest port na Tavolarze, skąd wraca się do Porto San Paolo.
Innym sposobem dotarcia na Tavolarę jest wypożyczenie niewielkiej motorówki, co daje więcej swobody gospodarowania czasem oraz możliwość obejrzenia innych zakątków wokół Tavolary. Istnieje także wiele lokalnych firm oferujących wycieczki na Tavolarę.
Porto Taverna
Porto Taverna to plaża nieco mniej popularna niż Cala Brandinchi czy, np. La Cinta, ale nie ustępuje uroku innym plażom tego rejonu wyspy.
Nam szczególnie przypadła do gustu i w związku z tym spędzaliśmy na niej wiele czasu. Porto Taverna położona w zatoczce, z pięknym widokiem na Tavolarę oferuje wypoczynek na szerokim piaszczystym wybrzeżu i w mieniącej się wieloma odcieniami koloru niebieskiego, przejrzystej wodzie. Na miejscu jest możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego; kajaki, rowery wodne. W sezonie czynne są także bary.
Na plażę warto się wybrać wcześnie rano i podziwiać wschodzące słońce. Gra kolorów i przenikający spokój potrafią dobrze nastroić na cały dzień.
Mieszkając w Porto San Paolo robiliśmy bliższe i dalsze jednodniowe wycieczki m.in. na Szmaragdowe Wybrzeże, archipelag La Maddalena, do zatoki Orosei czy do niedalekiej Posady. Odwiedziliśmy wiele zakątków Sardynii, wiele jeszcze przed nami, jednak planując kolejne urlopy na wyspie, zawsze, gdy oglądam mapę, spoglądam na rejony Porto San Paolo – pewnie jeszcze kiedyś tam pojedziemy.
Autor tekstu i zdjęć: W. Tymiński
Wojtek po kolejnym urlopie spędzonym na Sardynii założył fanpage, na którym stara się codziennie publikować zdjęcia z tej pięknej wyspy.
Strona i kontakt: Wypoczynek na Sardynii
Więcej Sardynii?
Na blogu jest wiele artykułów na temat wyspy, kliknij, aby wyświetliły ci się wszystkie: Sardynia.
Jeśli masz swoje konto na Pinterest, zapisz do swojej tablicy jedno z poniższych zdjęć.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Przepiękne zdjęcia :), zachęcają do podróżowania …
Piękne, prawda!
Cudowny blog! <3
Sardynia to nasz tegoroczny cel wakacyjny. 🙂 Wyjeżdżamy w drugiej połowie czerwca, wakacyjny dom już zarezerwowany. 🙂
Teraz będę planować jak spędzić te 12 dni…
Mam nadzieję, że do czerwca zdążę przeczytać wnikliwie wszystkie Twoje wpisy, 🙂
Tymczasem mam jedno pytanie- ile kosztuje wypożyczenie motorówki na Sardynii?
Nie trzeba posiadać żadnych ekstra uprawnień?
Pozdrawiam. 🙂
Ps. Gratuluje odwagi przy degustacji "żywego sera". Nie wzięłabym do ust.. 😉
Cena wynajmu łodzi może się różnić w zależności od miejsca na Sardynii, jej wielkości, czy bierzesz skippera czy nie, więc trzeba sprawdzić opcję w danym miejscu. O Ile pamiętam, za cały dzień ze skipperem w Golfo Orosei płaciliśmy 200 EUR, ale to się rozkładało na ileś osób. Pisałam o tym i dawałam linka do jednej z takich firm tu: https://www.italiapozaszlakiem.com/cala-luna-sardynia/
Co do uprawnień, nie wymagają dokumentów, ale trzeba mieć umiejętności. Z Zatoce Orosei po południu robią się fale i naprawdę trzeba sobie umieć poradzić, to nie jest zabawa dla kogoś, kto nigdy nie prowadził gommone, motorówki czy innej jednostki z silnikiem.
Kasiu, możesz polecić miejsce w którym warto się zatrzymać. Wasze się sprawdziło?
dziekuję. 🙂
Cudowne zdjęcia dzięki którym nasz wyjazd na Sardynie i porto san Paolo uznaje za pewnik 🙂
Pozostaje jedynie kwestia podróżowania… jedziemy z mężem i dwójką dzieci – 2 latka a drugie 3 miesiące . Jak patrzyłam na wypożyczenie auta to głowa boli w kwestii fotelików – wychodzi za jeden fotelik tyłem samo co za samochód…
Dlatego tez moje pytanie – jak poruszać się po Sardynii? Chcemy mieć wakacje na luzie ale chcemy też odwiedzić okoliczne (wspomniane ) plaże i jakieś miasteczka. Jak to tam wygląda? Czy spokojnie złapiemy jakiś autobus? Może ktoś już podróżował bez auta z dwójką takich maluchów ?:)
Podróże transportem publicznym na Sardynii są zdecydowanie wyzwaniem i na pewno wymagają dobrej organizacji czasu. Niestety tu muszę napisać, że samochód da po prostu znacznie większą swobodę podróżowania i odkrywania najpiękniejszych plaż. Szczególnie z takimi maluchami. Foteliki można zabrać do samolotu bezpłatnie, proszę dowiedzieć się szczegółów w linii lotniczej, którą chcą Państwo lecieć.
Świetny inspirujący wpis! Chciałabym się dowiedzieć czy w samym Porto San Paolo znajduje się wypożyczalnia samochodów ? Jeżeli nie to gdzie jest najbliższa 🙂
Nie wiem, czy jest coś w samym Porto San Paolo, ale przecież blisko jest Olbia.