Gdzie szukać noclegów we Włoszech? Kiedy rozpoczęłam swoją przygodę z blogowaniem nie sądziłam, że pytania o to będą aż tak częste. Z roku na rok obserwuję wzrost ilości takich zapytań, moi czytelnicy najczęściej pytają o sprawdzony nocleg w określonej części Włoch. Mniej więcej od stycznia pytania te pojawiają się lawinowo. Ogromnie się cieszę z zaufania, jakim zostałam obdarzona, ale przyznaję, że jest ich zbyt dużo, jak na moją skromną osóbkę.
Najczęściej szukamy noclegów w takich portalach jak Booking.com i Airbnb. Ale poszukiwania mogą być dużo bardziej specyficzne, np. agroturystyk szukamy w portalu Agriturismo.it, a noclegów typu B&B na bed-and-breakfast.it. Wyszukiwarek domów jest dużo więcej, jak choćby HomeAway, Interhome, Casamundo, Vacando, Domy-Letniskowe.com, Novasol. Miłośnicy kempingów mają m.in. Vacansoleil, CampRest, Suncamp Holidays, LuxCamp czy Homeair. Na HostelsClub, HostelBookers czy Hostelworld znajdziemy hostele, i w końcu darmowej kanapy poszukamy na Couchsurfing.
Strony włoskich regionów
Warto zaglądać na oficjalne strony promujące włoskie regiony. Zwykle znajdują się tam nie tylko opisy największych atrakcji, ale także kalendarze lokalnych świąt, sprawdzona baza noclegowa, a nawet wypożyczalnie samochodów i polecane restauracje. Bywają do pobrania znakomite materiały w formie pdf, albo linki do aplikacji na telefon, gdzie znajdziemy wszystko, co trzeba. Wpisujcie w przeglądarce turismo i włoską nazwę regionu lub visit i nazwa regionu, a na pewno traficie szybko na właściwą stronę. Dla przykładu, strona regionu Marche ma nawet polską wersję językową. Tu znajdziecie kilka popularnych regionów: Apulia, Toskania, Kalabria. Jest tam całe morze informacji w różnych wersjach językowych, choć język polski jest unikatem. Nie wiesz, jak się nazywa jakiś region po włosku? Wikipedia ma taki spis.
Targi turystyczne
Dobrze jest pojawiać się na targach turystycznych, można zdobyć nie tylko mnóstwo cennych informacji, map i broszur, ale nawet poznać osobiście gospodarzy. Co roku w Warszawie są wystawcy z różnych części świata, także z Italii. Ja przyleciałam specjalnie na targi z Amsterdamu i to tylko na jeden dzień. Wróciłam do domu z całym mnóstwem wspaniałych materiałów informacyjnych, a na miejscu uczestniczyłam w kilku konferencjach, uścisnęłam wiele rąk, poznałam osobiście fantastyczne osoby i spotkałam kilka znajomych twarzy z internetu! To było świetne! Mówię o targach TTWarsaw, które odbywają co roku w listopadzie w Pałacu Kultury. Takie targi turystyczne, choć zdecydowanie mniejsze, są organizowane m.in. także w Poznaniu czy Wrocławiu. Wystawiają się na nich także biura turystyczne, które mają w ofercie m.in. noclegi. Polecam gorąco.
Noclegi na Italia poza szlakiem
Od kilku lat zbieram polecenia czytelników Italia poza szlakiem i zamieszkam je na stronie Noclegi we Włoszech. Jednak zarówno moi czytelnicy, jak i grupowicze inspirują mnie do ciągłej poprawy organizacji informacji. Dlatego przy noclegach wprowadziłam system ikonek, aby łatwiej było zawęzić pole wyszukiwań. I tak:
Biało-czerwona flaga przy miejscach noclegowych oznacza, że na miejscu jest ktoś, kto mówi w języku polskim.
Ikoną medalu zostają oznaczone miejsca, gdzie można spodziewać się super gościnności.
Kieliszki oznaczają, że to miejsce oferuje możliwość degustacji wina. Z reguły są to agroturystyki z własną winnicą.
Fartuszek znajdziesz przy tych miejscach, o których wiem, że organizują lekcje gotowania.
Widelec i nóż mają te miejsca, gdzie znajduje się restauracja. Niewiele agroturystyk może się tym pochwalić, w hotelach jest to bardziej powszechne.
Noclegi uzupełniam zwykle kilka razy w roku. Ta lista jest od moich czytelników i ode mnie, są tam tylko sprawdzone miejsca noclegowe. Część z nich ma także dedykowane artykuły na blogu. Bierzcie i dzielcie się rekomendacjami! Piszcie swoje i przysyłajcie do mnie.
Grupy na FB
W grupie Moje wielkie włoskie podróże pytania o noclegi pojawiają się nawet kilka razy dziennie. Grupowicze są bardzo cierpliwi i chętnie się dzielą swoimi doświadczeniami. Jest nas ponad 22 tysiące dlatego radzimy sobie z tym świetnie. Ale moja grupa to tylko jedna z licznych grup podróżniczych, gdzie można szukać takich informacji. Niektóre są nawet poświęcone tylko jednemu regionowi, np. Sardynii czy Sycylii.
Dzięki grupowiczom na blogu powstają od czasu do czasu artykuły na blogu, w których zbieram takie polecenia, np w:
[mark]Szukasz pomocy przy planowaniu wakacji w Italii? Jeśli przed wyjazdem do Włoch chciałbyś się skonsultować lub potrzebujesz planu podróży, kliknij TUTAJ.[/mark]
Booking.com
Najczęściej szukamy noclegu w portalu booking.com i – od siebie dodam – bardzo dobrze, ponieważ to bardzo dobry portal, z największą ilością miejsc noclegowych i najbardziej zróżnicowaną ofertą. Wszystkie są szczegółowo opisane, mamy dostęp do ocen i opinii osób, które faktycznie tam były, ponieważ tylko takie mogą je wystawiać. Znajdziemy tam i hotele i apartamenty i pokoje i kempingi, cały przekrój oferty noclegowej. Możemy też skorzystać z promocji czy zniżek, które na bookingu nie są wcale rzadkością. Osobiście korzystam z tego portalu dość często.
Airbnb
Airbnb powstał jako wyszukiwarka miejsc, gdzie możemy tanio nocować wśród lokalnej społeczności, nawet na dmuchanym materacu (stąd to „air” w nazwie). Obecnie można tu znaleźć nie tylko materac czy kanapę do spania, ale pokoje, całe apartamenty, luksusowe domy, a nawet mieszkalne barki (ok, to u mnie, w Amsterdamie). Teoretycznie jesteśmy bliżej gospodarzy, którzy mogą przekazać nam wskazówki o ciekawych miejscach do odwiedzenia czy świetnych punktach gastronomicznych na mapie miasta, w praktyce bywa różnie.
Gdy trafiasz do apartamentu, którym zarządza agencja, musisz dopłacić za każdy ręcznik, pościel, matę łazienkową, za przyjazd po godzinach pracy agencji też płacisz ekstra. Sama korzystam z portalu, ale trzeba się dokładnie wczytywać w ofertę. Czasami się okazuje, że pierwotnie atrakcyjna cena po zsumowaniu wszystkich kosztów szybko przestaje być atrakcyjna. Tu także mamy system ocen i opinii, zawsze warto je czytać, czasami bowiem okazuje się, że opis nie do końca odpowiada prawdzie (to się może zdarzyć wszędzie), a gospodarz jest niesympatycznym gburem (całe szczęście jeszcze na takiego nie trafiłam). Ogólnie jednak na plus, bo fajnie jest mieć pokój z widokiem na Piazza del Campo w Sienie, czyż nie?
Jeśli klijniesz na logo Airbnb otrzymasz ode mnie 64 zł zniżki na pierwszy nocleg. Może akurat ci sie przyda.
Ale airbnb to nie jedyny tego typu serwis. Jest jeszcze:
- Wimdu.pl,
- Vrbo.com (dziecko giganta HomeAway, choć we Włoszech oferta bez szału),
- Mediavacanze.com.
Hotele i hostele
Prócz przeszukiwania bookingu, warto pobuszować także na:
- Otel.com,
- Hotels.com (dawniej venere.com),
- HotelsCombined,
- Trivago.
Za hostelami rozglądamy się tu:
- HostelsClub,
- HostelBookers,
- Hostelworld.
Całkowicie za darmo możemy szukać kawałka podłogi, materac, kanapę czy nawet pokój w portalu Couchsurfing. To przede wszystkim oferta dla młodych ludzi. Łatwiej znaleźć nocleg w pojedynkę, nieco trudniej jeśli jesteśmy w 2 czy 3 osoby.
Agroturystyki
Dla osób zainteresowanych spędzaniem wakacji we włoskich agroturystykach, zawsze polecam serwis dedykowany wyłącznie takim miejscom: Agriturismo.it, www.agriturismo.it. Można znaleźć prawdziwe skarby. Osobiście uważam, że to najlepsze miejsce na znalezienie agroturystyki we Włoszech.
B&B
Dla poszukujących noclegów typu B&B bardzo dobrze sprawdza się wyszukiwarka Bed and Breafast Italia, www.bed-and-breakfast.it. Wszystko jest świetnie opisane. Można wyszukiwać oferty pod kątem bliskości term, ciekawych punktów, miasteczek, jezior, itp. Są też oferty last minute.
Kempingi
Wybór jest naprawdę spory, bo i oferta kempingów we Włoszech jest po prostu ogromna! Od zawsze cieszyły się popularnością z uwagi na świetną lokalizację, znakomitą infrastrukturę i rozsądne ceny zarówno za domki, jak i miejsca pod namiot czy przyczepę kempingową. Najbardziej popularne serwisy to:
- Vacansoleil,
- CampRest,
- Suncamp Holidays,
- LuxCamp, Homeair,
- Camping.info,
- EuroCampings.eu.
Kempingi znajdziesz też na booking.com.
Domy na wynajem
Jeszcze kilka lat temu nie było zbyt wielu ofert dostępnych w języku polskim, ale teraz nie ma z tym najmniejszego problemu. Są to choćby:
- HomeAway,
- Interhome,
- Novasol,
- Domy-Letniskowe.com,
- Casamundo,
- Vacando.
To są duże, międzynarodowe serwisy obejmujące całe Włochy, warto też poszukać stron, które oferują coś w konkretnym regionie. Oto kilka przykładów:
- lepszych willi w Toskanii szukaj na stronie To-Toskania.pl,
- domy i apartamenty w Toskanii i Umbrii znajdziesz na toskania.org.pl,
- w Ligurii działa Małgosia Klaus z agencji Liguria Extra Vergine,
- na Sycylii i w Kalabrii pomoże Dominika Friedrich,
- w północnym Piemoncie, Blanka Borgo.
Takich osób jest oczywiście znacznie więcej, prawdę mówiąc wystarczy zapytanie, choćby w grupie Moje wielkie włoskie podróże i prędzej czy później ktoś taki się odezwie.
Biura podróży
Biura podróży kochają grupy, ale wcale nie zajmują się wyłącznie organizacją wycieczek. Mają także ofertę na transport, miejsca na imprezy, np. wesele, współpracują z lokalnymi podmiotami, więc tak naprawdę są w stanie ogarnąć niemalże wszystko. Przykład? Proszę bardzo, Sylwia Siankiewicz jest takim ogarniaczem. Natomiast jeśli chodzi o biura podróży:
- Itaka czy TUI, – giganty, które wszyscy znają,
- Ciao Italia – niewielkie biuro podróży z Warszawy specjalizujące się we Włoszech,
- Viaggi.pl – Włochy to ich ulubiony kierunek, biuro z Krzeszowic w Małopolsce,
- Wakacyjni Piraci – ciekawe oferty na każdą kieszeń, wszystko zaczęło się w Berlinie od wyszukiwania najlepszych cenowo ofert na podróże, teraz są także w Polsce,
- Italieonline.eu – czeskie biuro podróży, które specjalizuje się w podróżach do Włoch, obsługa w języku polskim. Dla kogoś z południa Polski, jak znalazł.
- Sardinia Slow Experience – to niewielkie polsko-sardyńskie biuro podróży działające na Sardynii i oferujące slow podróże po wyspie. To dla osób poszukujących prawdziwego oblicza wyspy, enoturystyka, a także górskie eskapady.
Coś tutaj byś dodał?
Mniej oczywiste miejsca do poszukiwań
Tak oczywiste, że wcale nie oczywiste jest szukanie na facebooku. Osobiście nie znoszę szukania noclegów po facebookowych zakamarkach, ale wiem, że są poławiacze takich miejsc i znajdują fajne noclegi, których nie znajdziesz na żadnym portalu.
Można też szukać na subito.it. Są tam najróżniejsze ogłoszenia z Włoch, także domy na wakacyjny wynajem. Wszystko po włosku, ale czego tam nie znajdziesz!
Są także miejsca noclegowe, które mają własną stronę internetową i właściwie niczego więcej nie potrzebują, a działają znakomicie. To jednak bazuje na ich renomie wyprawcowanej przez lata. Przykładem jest opisana na blogu Villa Costa z okolic Lukki.
Google Earth – nie wiem czy to dobry sposób na szukanie, ale na pewno rewelacyjny na przyjrzenie się dokładnie lokalizacji. Obraz widoczny w 3D jest niesamowity. Poniżej, Watykan.
Mam nadzieję, że dałam ci wystarczająco dużo wskazówek, gdzie szukać noclegów we Włoszech. Jeśli jednak uważasz, że nie wyczerpuję tematu, daj znać, co powinnam dodać.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Wszystko czego potrzebowałam 🙂
Proszę bardzo! Mam nadzieję, że okaże się w praktyce pomocne Weroniko.