Jeśli urodziłeś się odpowiednio wcześnie, to być może pamiętasz kultowy film z 1988 roku, „Wielki błękit” (Le Grand Bleu, The Big Blue) w reżyserii Luca Bessona. Film jest luźno oparty na prawdziwej rywalizacji dwóch nurków, Jacquesa Mayola (Jean-Marc Barr) z urodzonym na Sycylii Enzo Maiorcą (Jean Reno), mistrzów freedivingu. Sam Enzo Maiorca tak bardzo nie chciał słyszeć o filmie, że drogą sądową doprowadził w końcu do ustanowienia zakazu wyświetlania go we Włoszech!
Tymczasem grającemu go, zresztą fantastycznie, Jean Reno, film pomógł zdobyć międzynarodową sławę.
Ja film widziałam w latach 90. XX wieku, ale pewnie część czytelników Italia poza szlakiem puka się teraz w głowę, bo w latach 90. dopiero się urodzili. Proponuję Ci staroć do oglądania, ale uwierz mi, ten film naprawdę był wtedy czymś niesamowitym.
Dla mnie był także ważny. Od 15 roku życia nurkowałam, chociaż nikt wtedy nie nazywał tego sportem ekstremalnym (to naprawdę było dawno temu). Dobrze wiedziałam, jak freediving jest trudny, niebezpieczny, wymaga treningu ciała i silnej psychiki. Nie raz widziałam na basenie, jak ktoś stracił przytomność pod wodą, bo przeliczył swoje fizyczne możliwości, a to przecież było kontrolowane środowisko. Pilnowaliśmy siebie i szybko w razie potrzeby reagowaliśmy. I nie trenowaliśmy freedivingu, tylko próbowaliśmy, np. przepłynąć 50 m czyli dwie długości basenu pod wodą.
Obecnie już nie nurkuję ze sprzętem, tylko snorkeling, dla przyjemności. Ale miłość do obrazu Luca Bessona pozostała.
Gdzie kręcono Wielki Błękit w Taorminie
Wiele kultowych scen było kręconych na greckiej wyspie Amorgos.
Niezapomniane są jednak sceny nakręcone w Taorminie. Miasto jest położone we wschodniej części Sycylii, na południowych zboczach gór masywu Monti Peloritani, spektakularnie opadających do Morza Jońskiego. Moja pierwsza wizyta w mieście była właśnie z powodu filmu.
Oto kilka miejsc, które możesz odwiedzić planując podróż do Taorminy.
Hotel San Domenico Palace w Taorminie
Filmowi nurkowie, którzy zjeżdżają się na zawody w freedivingu, zatrzymują się w luksusowym hotelu, San Domenico Palace przy Piazza San Domenico 5. San Domenico Palace ze 111 pokojami stoi na klifach nad morzem Jońskim.
[row]
[/row]
To zabytkowy hotel, mieszczący się w XV-wiecznym klasztorze dominikańskim, z widokiem na Etnę, Zatokę Naxos i lśniące Morze Jońskie. Gościli tu niezliczeni pisarze, artyści i kompozytorzy. Noc w apartamencie kosztuje około 1000 EUR. Od lipca 2021 roku funkcjonuje jako San Domenico Palace Four Seasons Hotel.
Wskazówka I Hotel San Domenico Palace pojawił się w 2022 roku w drugim sezonie wyróżnionego nagrodą Emmy serialu „Biały Lotos”, który można obejrzeć na HBO Max. W hotelu pojawia się trzypokoleniowa włosko-amerykańska rodzina, odkrywająca swoje sycylijskie korzenie. Ten sześcioodcinkowy serial to iście społeczna satyra na nieszczęścia pracowników i gości tego ekskluzywnego kurortu.
W centrum Taorminy
Sceny kręcono także:
- na dworcu kolejowym Taormina Giardini,
- na głównej ulicy starego miasta, Corso Umberto I,
- przy fontannie na Piazza Duomo, konkretnie przy antycznym koniu, gdzie Joanna (Rosanna Arquette) nabierała wody do konewki, aby polewać przenoszonego delfina,
- przy przejściu na Piazza IV Aprile, gdzie na ścianie wieży, Torre dell’ Orologio (brama Porta Di Mezzo) znajduje się mozaika Maryi i Jezusa.
Hotel Capotaormina
Najbardziej charakterystyczne sceny kręcono jednak w hotelu Capotaormina – gdy Enzo (Jean Reno) zajada się swoim ulubionym spaghetti oraz scena przy pianinie i w basenie.
[row]
[/row]
Wskazówka I Sprawdź najlepsze miejsca noclegowe w Taorminie.
Źródło poniższych zdjęć, www.medium.com.
Być może ten artykuł zachęci cię do obejrzenia filmu, a być może Ty także zechcesz przespacerować się Taorminą i zjeść obiad tam, gdzie Enzo zajadał się spaghetti.
Autorem muzyki jest Eric Serra. Niezapomniana!
Wskazówka I Jeśli lubisz zwiedzać Sycylię śladami filmów, na blogu znajdziesz opis lokalizacji z serialu Komisarz Montalbano.
Wzorce głównych postaci
To Jacques Mayol (po lewej) i Enzo Maiorca. Człowiek delfin i człowiek ryba, jak byli nazywani. Źródło zdjęć: www.blog.mares.com i www.divemania.it.
[row]
[/row]
Enzo Maiorca
W filmie “Wielki błękit” w jego postać wcielił się Jean Reno.
Enzo Maiorca zmarł w wieku 85 lat w swoim domu w rodzinnych Syrakuzach, 13 listopada 2016 roku.
Maiorca w 1961 roku jako pierwszy pokonał barierę 50 metrów pod wodą na wstrzymanym oddechu. Sam mówił, że wszystko jest w naszych głowach, bo zdobycie rekordu to kwestia bardzie mentalna niż fizyczna. Enzo w znaczący sposób przyczynił się do rozwoju i popularyzacji nurkowania swobodnego w latach 60. i 70. XX wieku. Aż 13-krotnie, w latach 1960-1974 ustanawiał rekord świata w freedivingu.
W 1976 roku jako pierwszy na świecie na głębokość 100 metrów zszedł Jacques Mayol. Po premierze filmu Bessona, w 1988 roku, Maiorca za namową córek postanowił pobić swój rekord życiowy. Osiągnął głębokość 101 m w wieku 57 lat.
Jacques Mayol
Tę niezwykłą postać odegrał francuski aktor, Jean-Marc Barr.
Mayol uznawany jest za pioniera i jednego z najwybitniejszych nurków swobodnych w historii, choć wiódł żywot nomady i awanturnika. Jako pierwszy człowiek w historii, zszedł pod wodę na głębokość 100 m. W swoim dorobku posiadał wiele rekordów świata. To właśnie jego skomplikowane życie osobiste, pasja do głębin, zaangażowanie w ochronę oceanu i rozległa wiedza na temat delfinów, stały się inspiracją dla Luca Bessona do stworzenia obrazu „Wielki błękit”. Mayol napisał także książkę „Homo Delphinus”.
Jaques Mayol zmarł tragicznie we Włoszech. Prawdopodobnie na skutek depresji, 22 grudnia 2001 r. powiesił się w swoim domu na Elbie. Miał 74 lata. Zgodnie z jego ostatnią wolą, jego prochy zostały rozsypane u wybrzeża Toskanii.
W 2018 roku do polskich kin wszedł film “Człowiek delfin” opowiadający historię Jacquesa Mayola. Narratorem jest Jean-Marc Barr, czyli nikt inny, jak odtwórca roli Mayola w „Wielkim błękicie”.
Film Bessona powrócił na ekrany włoskich kin w 2002 roku, po wycięciu kilku scen.
Jesteś na Pinterest? To jest zdjęcie specjalnie dla ciebie. Zapraszam cię także do obserwacji mojego konta.
[row]
[/row]
[row]
[/row]
Włoska poczta
Dołącz do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Nie tylko nie przeoczysz żadnego artykułu na blogu, ale także otrzymasz dodatkową wiedzę o Italii.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!