Kuchnia Sardynii ma ponad 1000 lat i jest to przede wszystkich kuchnia pasterzy i rolników, ryby i owoce morza jadało się tylko na wybrzeżu. Używa się tu dużej ilości mięty i mirtu.
Dziś zabieram Was na Sardynię, abyście posmakowali tutejszego chleba o wdzięcznej nazwie w języku Sardu (język, którym posługują się Sardyńczycy) pane carasau, szerzej znany we Włoszech pod nazwą carta musica lub carta da musica, co oznacza papier nutowy.
Inne używane nazwy na Sardynii to: pane carasau, carasatu, carasadu, crasaum pane ’e fresa.
Przepis na pane carasau
To płaski chlebek wypiekany tradycyjnie w piecu opalanym drewnem. Średnica arkuszy to około 50 cm. We Włoszech chleb ten znany jest pod nazwą carta da musica czyli papier nutowy, co przypisuje się hałasowi powstałemu w czasie jedzenia.
Skład to semolina z pszenicy durum, drożdże piwowarskie, sól i woda. Pane carasau możemy także zrobić samemu w domu, choć macie zapewne świadomość, że to nie to samo, co zjeść na miejscu. Oryginalnie pane carasau jest wypiekany w piecu opalanym drewnem w temperaturze 400 stopni Celsjusza. Ale można i zachęcam do tego całym sercem!
Co potrzebujemy, aby zrobić pane carasau
- 350 g mąki pszennej chlebowej typ 650,
- 150 g semoliny,
- 2 łyżeczki suszonych drożdży instant (1 płaska łyżeczka drożdży suchych lub instant to około 3 g świeżych drożdży),
- pół łyżeczki cukru,
- łyżeczka soli,
- 220 ml letniej wody,
- 2 łyżki oliwy z oliwek.
Jak robimy pane carasau
Mąkę mieszamy z semoliną i drożdżami. Dodajemy cukier i sól. Stopniowo wlewamy ciepłą wodę i wyrabiamy ciasto uzyskując formę kuli (możesz użyć miksera). Kulę ciasta przekładamy do miski, przykrywamy i zostawiamy w ciepłym miejscu na 45 minut. W tym czasie ciasto podwoi swoją objętość.
Dzielimy je na 8 części (kulek). Każdą kulkę wałkujemy na obsypanej mąką stolnicy na naprawdę cieniutki, okrągły placek. Blachę smarujemy oliwą z oliwek, kładziemy 1 lub 2 chlebki (zależy ile na raz zmieści się na Twojej blaszce) i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 240 stopni Celsjusza. Możesz włączyć termoobieg.
Po około 7-10 minutach na powierzchni pane carasau zaczną tworzyć się pęcherze, gdy obejmą cały arkusz (będzie to wyglądać jak nadmuchana poduszka) wyciągnij z piekarnika i rozdziel warstwy nożem. Włóż każdą warstwę jeszcze na chwilkę do piekarnika. Chlebek powinien być rumiany, cieniutki i chrupiący.
Buon appetito!
A jak to się robi na Sardynii?
Więcej Sardynii?
Jeśli masz ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o Sardynii zapraszam Cię do moich kolejnych artykułów.
- Kuchnia Sardynii
- Sardynia to rajska wyspa. Oto 12 powodów dlaczego
- 50 najpiękniejszych plaż Sardynii
- Sulcis – Sardynia, jakiej nie znacie. Trzy dni w krainie flamingów
- Casu Marzu – żywy ser z Sardynii
- Niezwykłe Poltu Quatu. Costa Smeralda, Sardynia
- Piękna plaża Cala Cartoe
- Sardynia, Wyspa Duchów. Cogas, Accabadoras i Maurowie
- Vigne Surrau, zjawiskowa winnica na Sardynii
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Ciekawe jak powstała Maddalena 🙂
Cudowna jest ta historia powstania Sardynii! 🙂 Chlebek wygląda przepysznie, mam nadzieję, że kiedyś w końcu dotrę na tę piękną wyspę 🙂
Życzę Ci z całego serca. Wyspa rozkochuje, więc … uważaj, możesz mieć ochotę na więcej :). Pozdrawiam Cię Marianna.
Jeszcze nie byłam na Sardynii ale w Marche poznałam Sardyńczyków, rolników hodujących owce i oczywiście robiących sery. I u nich w domu jadłam ten chleb a dodatkowo przepyszną świeżutką riccotę z lejącym się miodem 😋😋😋
Słowem szczęściara!