Apulia dla rodzin jest idealna! Valle d’Itria czyli dolina Itrii to mało rozpoznawalna nazwa geograficzna dla polskiego turysty. Jeśli jednak wymienię takie miasteczka, jak: Alberobello, Locorotondo, Cisternino, Ostuni, Ceglie Messapica, Fasano, Martina Franca, to ten obraz nieco bardziej nam się rozjaśnia, czyż nie?
Blisko stąd to znanych i lubianych Monopoli, Polignano a Mare i Bari, stolicy Apulii.
W tym artykule zabieram cię w podróż po miejscach w dolinie Itrii, gdzie lokalni przedsiębiorcy postanowili połączyć siły. Stworzyli ofertę dla rodzin, Valle d’Itria for families, aby pokazać nam miejsca i możliwości, jak poznać i doświadczać autentyczną Apulię.
A zatem:
- co powiesz na kulinarną podróż smakami Apulii?
- możesz odwiedzić tłocznię oliwy i posmakować wielu rodzajów oliwy,
- a może wycieczka rowerami po antycznym szlaku Apulii?
- możesz odwiedzić miejsca pełne odkryć archeologicznych, domy trulli, winnice albo nauczyć się gotować dań lokalnej kuchni,
- jeśli kochasz zajęcia manualne, możesz nauczyć się sztuki wyplatania koszy czy też wycinania własnego imienia w listku drzewa oliwnego,
- albo wziąć udział w degustacji wina i samym winobraniu, odwiedzić serowarnię i na własne oczy zobaczyć, jak się robi mozzarellę czy burratę,
- do tego wyjątkowe miejsca noclegowe na każdą kieszeń.
Zachęcony?
To teraz pokażę ci moje doświadczenie z zaledwie czterodniowej wizyty, która była wypełniona po brzegi, a i tak nie zobaczyłam i nie doświadczyłam wszystkiego. Mam nadzieję, że chociaż troszkę cię zainspiruje do tego, aby od podróży po Apulii chcieć czegoś więcej.
Oto, jak możesz doświadczać Apulię dzięki Valle d’Itria for families. Mają świetne pomysły na rodzinne wakacje w środkowej Apulii, gdzie jest ich dom. Z nimi możesz doświadczyć więcej!
Apulia dla rodzin. 6 miasteczek w dolinie Valle d’ Itria do zakochania
Ostuni
La Città Bianca, białe miasto Apulii, majestatycznie wznosi się na wzgórzu, na wysokości 218 m n.p.m.
Serce miasta to Piazza della Libertà (Plac Wolności). Największym budynkiem, który od razu zwraca uwagę jest Palazzo Municipale – ratusz miejski, mieszczący się w byłym klasztorze. Tworzy on jedną, szeroką całość z Chiesa di San Francesco, 700-letnim kościołem św. Franciszka.
Po drugiej stronie placu stoi piękny, rzeźbiony Obelisco Sant’Oronzo, Obelisk św. Oronzo (zwany również Guglia di Sant’Oronzo – „iglica”), patrona Ostuni oraz Lecce, który symbolicznie czuwa nad białym miastem, obserwując je z wysokości. Na placu są liczne bary i restauracje.
Po przejściu na drugą stronę wchodzi się od razu w świat wąskich uliczek centro storico, gdzie po jednej drugiej stronie otacza nas gwar, sklepki, restauracyjki. Wchodzi się w inny świat.
Locorotondo
Nazwa Locorotondo oznacza okrągłe miejsce i nawiązuje do kształtu starówki. Domy Locorotondo mają charakterystyczne spiczaste dachy, które nazywają się cummerse. W Apulii każda kropla wody jest na wagę złota, a dzięki stromym dachom deszczówka lepiej spływa do rynien, co mieszkańcy skrzętnie później wykorzystują.
Miasteczko rozwijało się wokół jednego, centralnego punktu, plac Piazza Fra Giuseppe Andrea Rodio i kościół św. Jerzego Męczennika, Chiesa Madre Parrocchia San Giorgio Megalomartire.
Wędrując uliczkami natkniemy się na maleńki kościółek św. Mikołaja, Chiesa di San Nicola di Myra. Jest dosłownie wciśnięty między inne budynki i można go łatwo pominąć. Wszyscy tu zwracają uwagę na freski, a ja dodam ciekawostkę, że część z kopułą to dom typu trullo.
Bardzo przyjemny jest Piazza Vittorio Emanuele i brama miejska, Porta Napoli. Po przejściu przez bramę miejską dojdziemy do parku, skąd rozpościera się widok na dolinę Itrii.
W Locorotondo bardzo często uliczki są przystrajane z okazji różnych świąt, co dodaje mu niezwykłego uroku. Wędrując uliczkami miasta warto zwrócić uwagę na wieżę zegarową, kamienice, jest także w mieście jeden budynek w kolorze czerwonym (przy placu Vittorio Emanuele), jest także element barokowy, Palazzo Morelli.
LOCOROTONDO – najpiękniejsze miasteczko Apulii w okresie Bożego Narodzenia
Alberobello
Centrum miasteczka wyznacza podłużny plac, Largo Martellotta. To tu znajdują się restauracje, kawiarnie, sklepiki z pamiątkami, a w dni targowe rozstawiają się tu także stragany. Z dworca kolejowego dojdzie się w 10 minut.
Na południe od placu znajduje się dzielnica Rione Monti, gdzie znajduje się ponad 1000 domów trulii, zbudowanych jeden obok drugiego. Niektóre z nich wciąż są zamieszkałe, ale zdecydowana większość została przekształcona na sklepiki, knajpki, a nawet hotele.
Główną ulica tej dzielnicy jest via Monte Pertica. Jeszcze w latach 50. XX wieku żadne trullo przy via Monte Petrica nie miało białych symboli malowanych na dachach. Pierwsze dwa pojawiły się na przełomie lat 50. i 60.
Na północ od Largo Martellotta jest dzielnica Riore Aia Piccola, gdzie można znaleźć ducha starego Alberobello. Nie ma tu tylu trulli, tym bardziej tak pięknie odrestaurowanych, jest ich tu około 500.
ALBEROBELLO, APULIA – esencjonalny przewodnik po mieście domów trulli
Cisternino
To trzecie miasteczko z wielkiej trójki doliny Itrii, które naprawdę warto zobaczyć: Alberobello, Locorotondo i Cisternino. Cisternino ma na swoim koncie kilka wyróżnień.
Po pierwsze zostało wyróżnione pomarańczową flagą, Bandiera arancione przyznawaną przez Italian Touring Club dla najbardziej autentycznych wiosek. Ten tytuł jest przyznawany na trzy lata, później następuje ponowna weryfikacja. Pomarańczową flagę w Apulii ma łącznie 13 miasteczek w tym Locorotondo i Alberobello.
Drugie ważne wyróżnienie – Cisternino znajduje się na liście najpiękniejszych miasteczek we Włoszech. To tytuł nadawany przez stowarzyszenie I Borghi più belli d’Italia.
I w końcu po trzecie, Cisternino to od 2014 roku Cittàslow, ze względu na podtrzymywanie tradycji gastronomicznych oraz ochronę lokalnych upraw i produkcji.
W trakcie tej podróży miałam przyjemność zjeść w Trattoria Bère Vecchie, Via Regina Elena 8 w Cisternino, którą bardzo polecam! Nie jest to duży lokal, można zjeść w środku i na zewnątrz, gdy oczywiście pogoda sprzyja. Jak to w Cisternino, bombette pugliesi są jednym z obowiązkowych punktów menu. Bombette to roladki wieprzowe nadziewane m.in. serem caciocavallo z Valle d’Itria. Do takiej bombetty zamawiasz karafkę wina i pełnia szczęścia gwarantowana.
CISTERNINO, APULIA – ukryta gwiazda regionu i raj dla smakoszy!
Martina Franca – miasto baroku
W sercu doliny Itrii na południowo-wschodnich wzgórzach Murgii, na wysokości 431 m n.p.m. znajduje się urocza Martina Franca.
Epoką największej świetności tego miasta był z pewnością XVIII, w którym powstały najważniejsze zabytki i kościoły, które wciąż dominują w historycznym centrum miasta.
Barok nabrał w tym miejscu tak charakterystycznych konotacji, iż nieprzypadkowo mówi się o barocco martinese. Basilica di San Martino (bazyllika św. Marcina) przy Piazza Plebiscito zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku jest najlepszym przykładem barocco martinese.
Ciekawa jest także toponimia Martina Franca.
Otóż termin „Martina” wywodzi się z oddania mieszkańców około roku 1000 pod opiekę San Martino di Tours (św. Marcinowi z Tours). Prosta osada, jaką była wówczas Martina Franca powstała na górze zwanej San Martino (św. Marcin).
Drugi człon nazwy miasta, przymiotnik „Franca”, co oznacza „wolna”, został nadany przez księcia Filippo I D’Angiò (Filip I z Tarentu) około 1310 roku, kiedy to nadał osadzie przywileje (została gminą). Odtąd nazwano ją Franca Martina.
Na przestrzeni wieków miasto utraciło część przywilejów, dlatego też przymiotnik „Franca” znikł z jego nazwy. Dopiero po zjednoczeniu Włoch w 1861 roku, miasto zostało przemianowane na Martina Franca.
Ceglie Messapica – miasto sztuki kulinarnej
Na południowy zachód od Ostuni leży najbardziej wysunięte na południe miasto Valle d’Itria, Ceglie Messapica. Miasteczko, choć znane jako „città della gastronomia” – „miasto gastronomii” lub „miasto sztuki kulinarnej”, nie jest odwiedzane przez rzesze turystów. Tym lepiej!
W panoramie miasta dominuje zamek i kopuła katedry, ale ja osobiście polecam spacer bez pośpiechu, a nawet bez celu. Przysiądź na kawie, zobacz, jak toczy się tu codzienność, a potem idź tam, gdzie cię nogi poniosą.
W XVI-wiecznym klasztorze w samym sercu Ceglie Messapica znajduje się słynna Med Cooking School, gdzie włoscy szefowie kuchni z całego kraju przyjeżdżają się kształcić z najróżniejszych technik kulinarnych. Poza tym w mieście jest kilka wybitnych restauracji i cale mnóstwo mniej znanych, ale jakże smacznych.
4 miejsca noclegowe
Masseria Corte degli Asini, blisko Montalbano
Bardzo piękne i klimatyczne miejsce. Masseria Corte degli Asini jest urządzona z klasą, z zachowaniem typowych lokalnych elementów wyposażenia wiejskich rezydencji. Na miejscu jest basen, ogromny gaj oliwny, drzewa pomarańczowe, mnóstwo przestrzeni. Pokoje są wspaniale urządzone, co najlepiej zobaczyć, klikając tu.
Morze jest oddalone o około 12-13 km, Cisternino 11 km, Ostuni 13 km. Pokazuję nieco więcej zdjęć z tego miejsca, ponieważ odwiedziłam je w piękny, słoneczny dzień.
_____
Poszukując eleganckiego noclegu w Apulii można się spotkać z określeniem „masseria”, jak to jest w przypadku Masseria Corte degli Asini.
Być może zadawałeś sobie pytanie, co oznacza ów „masseria”.
Domy typu masseria były w Apulii, a szczególnie w jej południowej części, rodzajem folwarku, dużego gospodarstwa rolnego należącego do arystokratów oraz miejscowej ludności pochodzącej z klas wyższych.
Masserie to zwykle wyjątkowej urody historyczne rezydencje, które dość często są przeznaczone na wakacyjny wynajem, organizację ważnych uroczystości, jak ślub, rocznica, urodziny, itp. Wśród nich są prawdziwe perełki regionu.
Teraz już wiesz, dlaczego nocleg w takim miejscu będzie wymagał nieco większego budżetu.
_____
Masseria Aprile, Locorotondo
Agriturismo Masseria Aprile to piękne miejsce z widokiem na prześliczne Locorotondo położone około 1,5 km od agroturystyki, co oznacza, że dojdziemy tam w ok. 15 min.
Można nocować w domach trulli, cieszyć się ogrodem, śpiewem ptaków i produktami, które właściciele wytwarzają na miejscu. Jest tu szalenie przyjazna atmosfera, co podkreślają goście. Ja osobiście poznałam właścicielkę, panią Aprile, która gorąco zaprasza do siebie gości z Polski.
Na miejscu możesz liczyć na wspaniale śniadania, miejsce zabaw dla dzieci i zwierzaki, słowem kwintesencja Apulii. Oczywiście parking jest zapewniony.
Rodzina Aprile jest od pokoleń zakorzeniona w Locorotondo i jego najbliższej okolicy.
Źródło poniższych zdjęć: Masseria Aprile.
Masseria Catucci Agriturismo, blisko Alberobello
Położenie tej masserii jest pomiędzy Alberobello, Locorotondo, Fasano oraz Martina Franca.
Masseria Catucci Agriturismo to wspaniale miejsce, gdzie można wynająć jeden z pięknie urządzonych pokoi i zjeść w restauracji. Są tu prowadzone zajęcia z kuchni apulijskiej, więc można zdobyć umiejętność robienia makaronu orecchiette tak, jak to robią w Apulii.
Urzekła mnie tutaj otwartość na przywracanie dawnego rzemiosła, wspaniała kuchnia i szalenie uprzejmi ludzie.
Są tu pokoje dwuosobowe, ale dzięki współpracy z sąsiednimi gospodarstwami agroturystycznymi gospodarze chętnie pomogą rozlokować większą liczbę gości.
Jeśli nie chcesz skorzystać z noclegu, możesz się umówić tylko na obiad i lub tylko na lekcje gotowania.
Dodam, że dzięki zbudowanych schodkom można wejść na dach trulli i podziwiać okolicę, co oczywiście uczyniłam z ochotą. Jest tu mnóstwo przestrzeni, są zwierzęta, gaj oliwny i pola uprawne.
Do Alberobello jest zaledwie 5,4 km stąd.
To właśnie tu panie zajmują się wycinaniem imion w listkach drzew oliwnych, która można wykorzystać, np. jako zakładka do książki. Także tu spotkałam panów zajmujących się wyplataniem najróżniejszych koszy z wikliny. Notabene, jednego z nich już opisałam na blogu kilka lat temu, ponieważ poznałam go na włoskiej imprezie w Amsterdamie. To Vittorio Lupoli z La Bottega del Tempo Perso, który na co dzień ma swój zakład w Locorotondo.
Hotel Lo Smeraldo w Cisternino
Duży i wygony Hotel Lo Smeraldo to propozycja dla osób, które lubią struktury z basenem, restauracją, łatwym dojazdem samochodem i parkingiem, bez konieczności lawirowania między wąskimi uliczkami. Hotel jest położony ok. 3 km od Cisternino, otoczony lasem sosnowym i drzewami oliwnymi. Balkony dostępne z pokojów są wielkim plusem.
4 genialne miejsca na poznania Apulii od kuchni
Najbardziej mięsna kolacja w moim życiu, Salumificio Cervellera w Martina Franca
Apulia to nie tylko makaron, owoce morza, ryby, rzepa i inne warzywa. To także wspaniała focaccia i wyjątkowy chleb oraz bardzo konkretne wyroby mięsne. Jeśli jesteś mięsożercą, to ten region ma mnóstwo do zaoferowania.
Poniższa uczta miała miejsce w jednym charakterystycznych barów z rożnem, Salumificio Cervellera w Martina Franca. Założycielem jest Giuseppe Cervellera, obecnie pomagają mu także jego dwaj synowie, Gianluca i Andrea. Miejsce bardzo znane w okolicy i nagradzane, panowie znają się na rzeczy! Można przyjść na zakupy lub zjeść na miejscu. Mięsożercy będą w siódmym niebie. Koniecznie spróbuj słynnej Capocollo di Martina Franca.
Adres: Salumificio Cervellera, Via Mottola 68, 74015 Martina Franca, czynne od poniedziałku do soboty w godz. 09:00-13:30 i 18:00-24:00, www.capocollodimartinafranca.it
W serowarni C.A.V.I. w Cisternino. Apulia dla rodzin
To nie był pierwszy pokaz robienia mozzarelli, w którym uczestniczyłam (tu możesz zobaczyć pokaz z Kampanii), ale pierwszy w Apulii. Młody chłopak, który już osiągnął poziom mistrzowski, z ogromną zręcznością przystąpił do pracy. Tnie, miesza, rozciąga i tworzy małe arcydzieła: kulki, warkocze, a nawet mozzarellę w kształcie dziecięcego smoczka. Kiedy kilka osób prosi, by dłużej przytrzymał gorącą mozzarellę w swoich dłoniach nim wrzuci ją do serwatki, z szerokim uśmiechem zauważa, że w balii z wodą, w której miesza mozzarellę jest, bagatela, 90 stopni Celsjusza.
Świeżo zrobiona mozzarella jest wspaniała, dlatego warto umawiać się na takie pokazy. Tu bardzo pomocny będzie Roberto, załatwi ci wszystko (kontakt do niego znajdziesz na końcu artykułu, w podziękowaniach). Nie można tak po prostu wejść do serowarni, trzeba się wcześniej na taki pokaz umówić.
C.A.V.I. to kooperatywa, gdzie produkują sery, mają punkt sprzedaży i miejsce, gdzie można zjeść obiad. Z całą odpowiedzialnością polecam ci to miejsce, świetna jakość gwarantowana.
Adres: C.A.V.I. SP9, 14, 72014 Cisternino, www.caseificiocavi.com
Degustacja organicznej oliwy extra vergine Trisole
W Cisternino, w sercu doliny Itria, od października do grudnia ręcznie są zbierane odmiany oliwek: Ogliarola, Nardò, Cerasola, Fasola, Corna Leucocarpa. Zebrane owoce są wyselekcjonowane i poddane obróbce na zimno (ekstrakcja oliwek na zimno).
Sposób uprawy, zbioru, tłoczenia i butelkowania sprawiają, że powstaje tu produkt najwyższej jakości, 100% organiczna oliwa extra vergine o wyjątkowym smaku i zapachu, Trisole.
Miałam wielki zaszczyt zobaczyć tak olejarnię, jak i wziąć udział w degustacji oliwy. Cóż to było za przeżycie! Każda oliwa produkowana przez Il Frantolio di D’Amico Pietro była ze szczegółami prezentowana, a następnie można jej było spróbować z kawałeczkiem chleba.
Każdy może umówić sięw tym miejscu na degustację. Na stronie frantolio jest dedykowana zakładka z kalendarzem, w którym są wyznaczone dni i godziny, kiedy są organizowane są. Wystarczy się umówić.
Adres: Il Frantolio di D’Amico Pietro, Contrada Tesoro, 25, Strada Provinciale 17, 72014 Cisternino, www.ilfrantolio.com
Romantyczna winnica SìRose u stóp Locorotondo
Kiedy dekadę temu gmina zleciła wykopaliska na terenie tarasów u podnóża centrum historycznego Locorotondo, odkryto szczątki winorośli, a także dziewięć studni, w których nadal gromadziła się woda. Prawdopodobnie wieki temu istniała tu winnica. Znaleźli się ludzie, którzy podjęli wyzwanie i odtworzyli winnicę, chociaż to nie było łatwe zadanie. W tarasowej uprawie wszytko trzeba robić ręcznie, ponadto tutejsza gleba sprawdza się tylko dla nielicznych winorośli.
Posadzono pierwsze winorośle wraz z różami. Róża w winnicy pełni rolę strażnika zdrowia winorośli. Każdy właściciel winnicy bacznie obserwuje krzaki róż, ponieważ są znacznie bardziej podatne na choroby, jak np. mączniak. Pierwsze oznaki choroby na róży są sygnałem, że trzeba natychmiast reagować, nim zaatakuje winorośl.
Uprawia się tu głównie winorośl odmiany Primitivo, z której – prócz czerwonego – wytwarza się również wino różowe. Posadzono także Minutolo, odmianę winogron uprawianą w Apulii od XIII wieku, z której powstaje wytrawne, aromatyczne białe wino.
Winnicą tarasową SìRose zarządza Azienda Agricola Bufano.
Organizują wycieczki po winnicy z degustacją wina, można zarezerwować także obiad lub kolację. Latem czas w winnicy można spędzić do bardzo późnych godzin, między krzewami są wygodne siedziska wykonane z bali siana i stoły.
Czy warto przyjechać tu na degustację wina? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Smak wina może cię bardzo pozytywnie zaskoczyć, a do tego jest tu szalenie romantycznie. Z jednej strony jest widok na mury i domy Locorotondo (w nocy podświetlone), a z drugiej rozpościera się panorama doliny Itrii. Świetne miejsce na randkę, choć w przypadku pań warto rozważyć ubranie wygodniejszych butów niż szpilki.
Winnicę SìRose znajdziesz przy Via Nardelli. W Google Maps należy wpisać Terrazzamenti Via Nardelli, 70010 Locorotondo. Winnica jest dość dobrze oznaczona znakami z dużym napisem SìRose i mniejszym Bufano. Informacje znajdziesz na stronie www.bufano.wine, email: Info@bufano.wine.
Oszałamiające ruiny miasta Egnazia w Fasano. Apulia dla rodzin
W pobliżu miasta Fasano, a kilka kilometrów od Alberobello i Ostuni zachował się największy przykład rzymskiego i późnoantycznego miasta w Apulii.
Egnazia była aktywnym centrum handlowym starożytnego świata, którego pierwsza osada datowana jest na XV wiek p.n.e. (epoka brązu).
Miasto było zamieszkane przez Messapi od VIII wieku p.n.e., najpierw stało się częścią Republiki, a następnie Cesarstwa Rzymskiego, aż do jego upadku w średniowieczu.
Najstarsze ślady obecności człowieka w Egnazii, datowane na środkową epokę brązu, odkryto na akropolu (część parku rozciągająca się przy morzu). Świadectwem ciągłości życia w kolejnych epokach są budowle kultu, w tym sanktuarium Trajana poświęcone Wenus zbudowane w czasach rzymskich (II wiek n.e.).
Istnieje polski wątek historii wykopalisk w tym miejscu, jednak niechlubny.
W XIX wieku szczątki Egnazii były plądrowane przez polskich i francuskich oficerów, a także miejscowych robotników rolnych. Ta sytuacja spowodowała rozproszenie dużej liczby znalezisk archeologicznych, pochodzących głównie z dóbr grobowych bogatych messapijskich grobowców.
W 1912 roku rozpoczęto systematyczne prace wykopaliskowe, które trwają do dziś. Obecnie to 15 hektarów parku archeologicznego i 1200 m kwadratowych powierzchni wystawienniczej w muzeum.
Więcej najlepiej dowiedzieć się będąc na miejscu.
Adres: Museo Nazionale „Giuseppe Andreassi” e Parco Archeologico di Egnazia, via delle carceri 87, 72010 Fasano
Dla miłośników śródziemnomorskich roślin we własnym domu
Jeśli zapałasz ochotą, aby mieć we własnym domu kumkwaty, pomarańcze, cytryny, opuncje lub jakąkolwiek roślinę, której zadaniem będzie przypominać ci o apulskich wakacjach, znam odpowiedni adres dla ciebie. Zizzi Garden Center and Design mają ich ogromny wybór!
Prócz sprzedaży roślin (nawet palmy wysokie na kilka metrów) projektują ogrody, więc gdybyś kiedyś kupił sobie dom w Apulii i marzył o ogrodzie, to są profesjonaliści. Są także edukatorami. Szkółkarstwo, architektura ogrodowa: www.zizzigardencenter.it, adres: Zizzi Garden Center and Design, C.da Monte Pizzuto (ex SS , 72015 Pezze di Greco di Fasano.
Prócz tego rodzina Zizzi od lat kultywuje pasję do drzew oliwnych i produkuje wysokiej jakości oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia. Codziennie pielęgnują swoje 4000 drzew oliwnych! Azienda Agricola Zizzi www.oliozizzi.it.
Opisane miejsca na mapie
Wszystkie opisane miejsca w tym artykule znajdziesz na poniższej mapie.
Podziękowania
Ta podróż i tym samym poznanie nowych miejsc i ludzi była możliwa dzięki zaproszeniu Doroty Kondrackiej z Hello Italy, która profesjonalnie zajmuje się organizacją indywidualnych podróży po Włoszech do wzięcia udziału w wyjeździe do Apulii.
Cały wyjazd został przygotowany przez organizację Valle d’Itria for Families, która skupia organizatorów podróży, właścicieli miejsc noclegowych, restauratorów, producentów, itp. To właśnie na ich stronie znajdziesz pomysły na spędzenie czasu w dolinie Itrii, pomogą ci znaleść odpowiedni nocleg, wakacyjne atrakcje i dużo więcej. To są Apulijczycy, którzy chcą ci pokazać swoją ziemię i jej skarby, dlatego stworzyli specjalne pakiety wakacyjne. Ja opisałam ci to, czego doświadczyłam w zaledwie 4, za to szalenie intensywne dni, to jednak za mało, aby przetestować całą ofertę Valle d’Itria for Families.
Mną opiekował się pan Roberto Semeraro z biura Inpugliatour, który załatwi wszystko, czego tylko będziesz potrzebować w trakcie pobytu w środkowej Apulii: nocleg, wycieczki, życzenia specjalne. Właściwy człowiek na właściwym miejscu.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Dzięki za polecenie te twoje zdjęcia powodują że czuje się jak bym tam była 🙂
W takim razie jest mi szalenie miło! Bardzo, bardzo!
Bardzo smakowity tekst – lubię włoską kuchnię.