Pewnego dnia zobaczyłam zdjęcie niezwykłej plaży zrobione z wnętrza jaskini. Tak bardzo podziałało na moją wyobraźnię, że zapragnęłam tu kiedyś być. Sprawdziłam, co to za miejsce, to była Cala Luna, księżycowa plaża Sardynii.
Długo czekałam na realizację tego marzenia. Aż w końcu udało się i to w najmniej spodziewanym momencie.
W tym artykule znajdziesz informacje, jak się dostać na plażę Cala Luna w zatoce Orosei od strony morza: gommone, tramwajem wodnym i kajakiem oraz od strony lądu, szlakiem górskim. Dowiesz się także, ile kosztuje rejs gommone, gdzie nocować w okolicy i skosztować prawdziwej kuchni sardyńskiej oraz na jakie jeszcze atrakcje możesz licznych w tej części Sardynii.
Gdzie leży Cala Luna?
Księżycowa plaża znajduje się we wschodniej części Sardynii, w okolicach miasta Dorgali, w zatoce Orosei. Golfo Orosei, jak brzmi jej włoska nazwa, spektakularnie opływa zanurzone w niej góry Gennargentu, poprzecinana jest małymi zatoczkami i niewielkimi plażami, mnóstwo tu grot, oszałamiających klifów i strzelistymi skał.
Szczególne wrażenie zrobiły na mnie wielkie bryły skał, które kiedyś oderwały się od góry i zatrzymały gdzieś po drodze, tuż przed nieuchronnym upadkiem w morze. Poza tym wszędzie otacza Cię ze wszechmiar turkusowa woda i kremowe skały.
Cala Gonone
Najłatwiej dotrzeć na plaże Cala Luna z turystycznego miasteczka Cala Gonone, które było kiedyś wioską rybacką, dziś to centrum turystyczne, skąd można albo udać się bezpośrednio na plażę miejską, albo do jednej z restauracji czy zakupić coś z tysiąca oferowanych pamiątek. Jest tu także wiele firm oferujących wynajem łodzi, którymi można dostać się, gdzie tylko chcemy w zatoce Golfo Orosei. Na poniższym zdjęciu, wpadła mi w oko ta kolorowa restauracja.
Zatoka Golfo Orosei
Golfo Orosei oferuje niezapomniane widoki, bardzo mocno polecam każdemu rejs wzdłuż jej brzegów. Jeśli jest coś, co chciałabym Ci bardzo polecić, to właśnie taki rejs jako sposób nie tylko na dotarcie do Cala Luna, ale przede wszystkim na podziwianie tutejszej natury.
Po drodze można podpływać w okolice poszczególnych plaż, cieszyć się chwilą, poczuć wiatr we włosach, aż chce się żyć! Od Ciebie zależy, gdzie zatrzymasz się na dłużej, my jednak tego dnia wybraliśmy za cel Cala Luna.
Nareszcie Cala Luna!
Mogłam wreszcie zobaczyć na własne oczy ten widok, jak na zdjęciu przed laty. Znasz to uczucie, gdy spełnia się właśnie twoje marzenie? A gdy rzeczywistość jest lepsza niż marzenie? Z wrażenia nagrałam tylko kilkusekundowy film, ale i tak zobacz, słychać na nim szum morza.
Moja wizyta na plaży Cala Luna przypadła na początek października. Nie brakowało turystów łapiących wciąż gorące, sardyńskie dni. Woda w morzu idealnie nadawała się na kąpieli, pobliskie spoty wpinaczkowe pełne były wspinaczy, a szlaki tych, którzy wybrali trekking.
Jak dotrzeć na plażę Cala Luna
Na plażę można dopłynąć pontonem z silnikiem (gommone), kajakiem, tramwajem wodnym (bardziej ekonomiczna wersja niz gommone), jachtem lub dojść pieszo (trekking).
Pieszo – trekking na Cala Luna
To coś dla wytrwałych. Szlak zaczyna się w Cala Fuili, tuż za Cala Gonone (z Cala Gonone idziemy/ jedziemy ulicą Viale Bue Marino 4 km, by dojść do Cala Fuili, gdzie jest także darmowy parking) trwa, idąc dobrym tempem, 2 godziny, spokojnym 3 h. To 5,6 km niełatwej trasy, po pod górę, to w dół i znowu pod górę, w czasie którego na drodze stoją wielkie głazy, wyślizgane kamienie, stromizny i zwalone drzewa. Znane są jednak przypadki nienajlepszego przygotowania do trasy. Zamiast dobrych butów do marszu przez skalisty rejon, widywano osoby w klapkach tudzież innych nieodpowiednio dobranych butach, co i u nas latem, w Tatrach się zdarza, gdy niedzielni turyści wyruszają na szlak. Upewnij się więc, że jeśli wybierasz trekking, Ty i twoi towarzysze jesteście świadomi dłuższej wędrówki w upale, macie więc odpowiednią kondycję, porządne buty i spory zapas wody do picia.
Włoskie słówko cala oznacza zatoczkę.
Od strony morza – gommone
Dla pozostałych wygodnickich, jak ja, najlepszą opcją jest droga wodna. W Cala Gonone jest mnóstwo miejsc z ofertą wynajmu jednostek pływających.
Można wynająć samodzielnie wodny środek transportu lub wziąć ponton (gommone) ze skipperem. Okazuje się, że nie trzeba mieć mieć patentu motorowodnego czy żeglarskiego, jednak w tym wypadku zalecam rozwagę i nie chojrakowanie. Po południu w tym rejonie fale robią zawsze większe i niedoświadczony sternik może popaść w poważne tarapaty. A, i jeszcze coś. Na Cala Luna dobijamy do pomostu, zostawiamy swoją załogę, a sami cumujemy ponton kawałek dalej. Tak, tak, pozostaje w takiej sytuacji dopłynąć sternikowi wpław do brzegu. Jeśli masz skippera, on najczęściej czeka na Ciebie tych kilka godzin na łodzi. Na brzegu widziałam jedynie kajaki.
[dropcap style=’circle’]TIP[/dropcap]Ja korzystałam z oferty firmy Lampu – Noleggio Gommoni – Cala Gonone, jeśli chodzi o wynajem gommone ze skipperem. Firma polecana przez Sardyńczyków. Trochę niżej w artykule znajdziesz koszty wynajmu.
Kajakiem
Jeśli chcesz przypłynąć tu kajakiem, możesz je wynająć w firmie Prima Sardegna, strona: www.primasardegna.com i FB. Ich oferta to dużo więcej niż kajaki, więc zachęcam do nich zerknąć. Ich usługi poleca Beatka z Sardinia Slow Experience, a w tych kwestiach ufam jej bezgranicznie.
Bar na Cala Luna
Cala Luna ma tę zaletę, że na jej tyłach została wybudowana restauracja oraz bar, są więc także toalety. Nie jadłam tu za wiele, ale zawsze można wziąć coś na ząb i cieszyć się widokiem przez pryzmat czegoś więcej. We Włoszech napój w kolorze pomarańczowym smakuje zawsze wyśmienicie.
Wszystko co dobre, musi się jednak kończyć. Także pobyt na plaży Cala Luna. Czas było wracać do Cala Gonone, a następnie do hotelu.
Ile kosztuje rejs na Cala Luna
Zakres cen za wynajem pontonu z porządnym silnikiem jest mniej więcej taki:
- wycieczka ze skipperem od 35 do 55 EUR/ osobę,
- wycieczka samodzielna od 80 do 280 EUR/ dzień,
- wodna taksówka z określonym całodniowym programem 35 EUR /osoby.
Jeśli przyjrzycie się powyższemu zdjęciu, odczytacie, że korzystaliśmy z oferty firmy Lampu – Noleggio Gommoni – Cala Gonone.
Ceny i trasy tramwajów wodnych znajdziesz TU.
Gdzie nocować w pobliżu Cala Luna
Jak się domyślasz, polecam Hotel Ristorante Ispigoli, w którym spędziłam kilka cudownych dni. Hotel ma oszałamiający widok z tarasu na okolicę, a położony jest tuż przy spektakularnej jaskini Inspinigoli i zaledwie kilka kilometrów od Cala Gonone. Pokażę Wam, jaki tu mają widok z tarasu restauracji i jak tu karmią.
Nie zdążyłam zrobić zdjęć wszystkiemu, co tutaj jadłam, przyznaję, wolałam pałaszować. Na początku jeszcze pamiętałam o zdjęciach, ale później dałam sobie spokój. Cieszyłam się chwilą, widokiem na niezwykłą przestrzeń wokół i zapachem morza docierającym z oddali. A poza tym, właściciele są świetnymi sommelierami! Ich karta win zawiera 800 pozycji! Nie, nie było czasu na zdjęcia. Sam rozumiesz.
Jeśli jednak wolisz nocleg w samym Cala Gonone, oferta noclegów jest tu bardzo bogata, kliknij TUTAJ, aby zobaczyć. Pamiętaj jednak, że to turystyczna nadmorska miejscowość i w sezonie ceny będą wyższe. Znajdziesz tu także kemping, więc jest szansa na bardziej ekonomiczny nocleg.
Nieco mniejsza oferta noclegowa jest w samym Dorgali, miasteczku położonym w terenie górskim, z widokiem na oszałamiającą okolicę.
Co zobaczyć w okolicy zatoki Orosei
Cała ta niezwykła okolica Cala Gonone i zatoki Golfo di Orosei ma wiele do zaoferowania. I mam tu na myśli przede wszystkim jej walory przyrodnicze i historyczne.
Groty Bue Marino i Grotta del Fico
Polecam gorąco wynajęcie pontonu motorówki i przepłynięcie się wzdłuż brzegu zatoki pełnych grot, jak Grotte Bue Marino, jaskiń (wejście od strony wody do Grotta del Fico) oraz bardziej lub mniej ukrytych plaż.
Gola Gorroppu
Warto rozważyć zwiedzanie niesamowitego wąwozu Gola Gorroppu. To kilkugodzinny trekking, a nie lekki spacerek, więc solidne buty są bardzo wskazane.
Grotta di Ispinigoli
Szalenie polecam zobaczenie spektakularnej groty, Grotta di Ispinigoli. Zachwyca od pierwszego wejrzenia. Tuż obok jest Hotel Ristorante Ispinigoli. W jaskini nie wolno robić zdjęć, ale dostałam małe pozwolenie na jedno zdjęcie, bez flasha oczywiście.
Nuragi
W pobliżu znajdują się także nuragi, typowe dla sardyńskiego krajobrazu nieduże, okrągłe wieże, zbudowane z kamieni. Na wyspie łącznie jest ich około 7000. Najbliższy to Nuraghe Mannu.
Plaże Cala Cartoe i Cala Osala
Jeśli szukasz w pobliżu plaży z bezpośrednim dojazdem samochodem, jedź na Cala Carloe, którą opisałam w osobnym poście. Równie wspaniała jest plaża Cala Osala.
I jak, nabrałeś ochoty na odwiedzenie Cala Luna? Mam nadzieję! Tę część Sardynii zwiedziłam dzięki zaproszeniu Hotel Ristorante Ispigoli. Dziękuję!
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Zdjęcia zapierają dech w piersi. Piękne krajobrazy i wspaniała plaża. Podróż – marzenie!
Każdy z nas ma jakieś swoje marzenia, Cala Luna naprawdę była jednym z moich. I choć są w okolicy jezcze piękniejsze plaże, świadomość spełnionego marzenia wypełniała radością po same brzegi. Bardzo polecam każdą plażę i w Golfo Orosei i na całej Sardynii.
Ten wpis stał się punktem zaczepienia do planowania mojej podróży poślubnej – dzięki! 🙂 (I to też będzie pierwsza połowa października.)
Aniu, wybraliście cudowny kierunek na podóż poślubną. Oby to była najbardziej romantyczna wyprawa w waszym życiu :).
Witam Cię Magdo ponownie. Ostatnimi razy pomogłaś nam trochę podczas objazdówki po Toskanii. Teraz jak łatwo się domyślić po lokalizacji komentarza planujemy Sardynię. Wspomniałaś w powyższym artykule o tramwajach wodnych na Cala lunę. Możesz podać jakiś link z organizacją ich kursów i cen. Chcemy przejść górą z Cala Fuili pieszo do C. Luny i wrócić takim tramwajem z powrotem do Cala Fuili lub w jej pobliże. Czy możesz coś poradzić?
Nie widzę przystanku na Cala Fuili w rozkładzie niestety, musicie ruszyć po prostu z Cala Gonone.
Tutaj jest cennik, ceny są za osobę w EUR: https://www.calagononecrociere.it/le-tariffe/
a tutaj jest mapka, na której jest zaznaczona lokalizacja biura w Cala Gonone i pozostałych dwóch lokalizacjach: https://www.calagononecrociere.it/crociere/punti-di-imbarco/
Życzę Wam cudownej podróży!
Witam
Właśnie jesteśmy w cała gonone, wybraliśmy to miejsce jako wypad wspinaczkowy – jest ekstra!
Pytanie mamy do podanego tramwaju wodnego – czy wiesz może czy podane tam ceny są cenami w 1 czy w 2 strony za rejs?
Pozdrawiam:(
Magdo bardzo dziękuję. Tego własnie szukałem. Jesienią po sezonie będę wszystko opisywał na TU i TAM, więc zapraszam 🙂
Cześć,
właśnie planujemy nasz pobyt na Sardynii. Twoje wpisy są bardzo pomocne 🙂
Chciałam zapytać, czy jesteś w stanie powiedzieć, jaki jest orientacyjny czas dopłynięcia z Gonone do Cala Luna na gommone?
Z góry dziękuję 🙂
Natalia, ceny co roku się trochę zmieniają, poza tym wszystko zależy od wielkości gommome (na ile osób ma być), dochodzi także koszt paliwa i ew. skipper. Dlatego najlepiej sprawdzić na stronach firm, które wynajmują gommone, a także napisać do nich maila z prośbą o szczegóły. Ja płynęłam ostatnio kilka lat temu i wtedy koszt wynosił 200 lub 220 EUR za większy gommone ze skipperem/ dzień. Ale możesz wypożyczyć także bez skippera, jeśli sami czujecie się na siłach, aby płynąć samodzielnie. Życzę wspaniałej podróży!