Capri, Procida, Ischia to trzy wspaniałe wyspy zatoki Neapolitańskiej. Procida i Ischia powstały z lawy, ognia, dymu i popiołów wydobywających się z wnętrza ziemi w drgawkach i wściekłości wulkanów. Capri to co innego, nie ma pochodzenia wulkanicznego, w swej geologicznej przeszłości odłączyła się od półwyspu Sorrentyńskiego.
Dlatego Capri jest inna, piękna, jasna, elegancka, luksusowa. Nawet najbardziej niewrażliwy na piękno człowiek, zachwyci się wyspą, wystarczy dać sobie nawzajem tylko troszkę czasu.
Oto przewodnik po Capri, najpiękniejszej wyspie zatoki Neapolitańskiej, Włoch i jednej z najpiękniejszych wysp Europy. Dolce vita ma się tu bardzo dobrze!

Jak się dostać na Capri
Na Capri trzeba dopłynąć. Większość turystów dociera na wyspę promem, część jachtem lub motorówką. Promem możemy dopłynąć z Neapolu i Sorrento, latem dopłyniemy także z Positano, Salerno oraz z wyspy Ischia. Godziny połączeń i zakup biletów można dokonać na stronie capri.com.
Promem z Neapolu
W Neapolu są dwa porty skąd odpływają promy na Capri: Molo Beverello i Calata di Massa.
Molo Beverello jest naprzeciwko zamku Castel Nuovo (Maschio Angioino) na Piazza Municipio, odpływają stąd szybkie promy. Calata di Massa jest na wschodzie, tu złapiemy zwykłe promy, które płyną na wyspę dłużej. Wolniejszy prom płynie 80 minut, zwykły 50 min, szybki 40 min. Szybkie promy to m.in. katamarany i wodoloty, nie ma możliwości siedzenia na zewnątrz.
Wskazówka I Jeśli cierpisz na chorobę morską, jednak lepiej wybrać wolniejszy prom, przewoźnik sugeruje także siadanie w dalszych rzędach. Wszystko zależy od stanu morza.
Na Capri z Sorrento
Promy na Capri odpływają z portu w Marina Piccola w Sorrento, z dworca kolejowego można tu dojść pieszo lub podjechać autobusem. Prom płynie wiele razy dziennie, rejs trwa 20-30 minut, zależy od przewoźnika. Z Sorrento pływają szybkie promy z opcją miejsc także na zewnątrz. Rozkład i zakup biletów online na stronie naplesbayferry.com.
Wskazówka I Szybkie promy wypływające z Sorrento, płyną wzdłuż pięknej linii brzegowej, dlatego warto usiąść z lewej strony i podziwiać widoki.
Tutaj dodam, że bilety na kolejkę funicolare i autobus do wykorzystanie na Capri można kupić już w Sorrento, w kioskach tabaccheria. Dzięki temu, nie trzeba stać w kolejce po bilety na samym Capri (a uwierz mi, kolejka się robi bardzo szybko).
Jeśli interesuje cię prywatny rejs na Capri też można wykupić, np. w giannisboat.com.
Capri – jak się poruszać po wyspie
Prom dobija na Capri do portu w Marina Grande, która zwykle jest bardzo zatłoczona w czasie dnia. Całe morze turystów właśnie tu wysiada i wsiada na prom.
Na górę, do miasteczka Capri wjeżdża się najwygodniej kolejką (funicolare), ale można też śmiało iść pieszo. To całkiem ciekawy spacer, choć pod górę oczywiście, nie polecam z walizkami.

Transport publiczny na Capri
Na Capri działają trzy firmy transportu publicznego: kolejka linowa (funicolare) i dwie firmy autobusowe. Nie ma dziennego karnetu, który byłby ważny dla wszystkich trzech przewoźników, na każdy przejazd należy kupić osobne bilety.
Główne połączenia transportem publicznym na wyspie Capri to:
- Marina Grande do Piazzetta w miasteczku Capri: kolejka linowa (funicolare),
- z Marina Grande do Anacapri: autobus lub łączone połączenie funicolare do miasteczka Capri + autobus,
- Capri do Anacapri: autobus,
- do Lazurowej Groty (Grotta Azzurra): łódź z Marina Grande lub autobus z Anacapri.

Limity bagażu w transporcie publicznym na Capri
Pasażerowie transportu publicznego na Capri mogą zabrać jedną sztukę bagażu na osobę, ważącą maksymalnie 10 kg i mierzącą 23 cm x 30 cm x 50 cm (podobnie jak bagaż podręczny w samolocie). Za bagaż trzeba dopłacić 1,80 EUR.
Wskazówka I Opłata dodatkowa dotyczy także przewozu zwierząt.
Większe walizki i torby podróżne można przewieźć taksówką lub dzięki transportowi z hotelu, w którym mieszkasz.
Wózki dziecięce i inne w autobusach i w funicolare
Wszystkie wózki muszą być złożone przed wejściem do autobusu i kolejki funicolare.
Kolejka funicolare na Capri
To najszybszy sposób na dotarcie do centrum miasteczka Capri od strony portu w Marina Grande. To kolejka linowa, która wspina się na zbocze wzgórza przez gaje cytrynowe i zatrzymuje się na Piazzetta.
Wskazówka I Kolejka kursuje od wczesnych godzin porannych do 22:00, po czym działa zastępcza komunikacja autobusowa. Kolejka nie działa w styczniu i lutym, także wówczas mamy do dyspozycji autobusy.
Funicolare Marina Grande – Capri:
- odjazd co 15 minut, ale w sezonie częściej,
- czas przejazdu 4 minuty,
- bilet 2 EUR.
Capri autobusem
Autobusy miejskie na Capri to minibusy, przewożące jednocześnie kilkadziesiąt osób. Są tak małe, aby swobodnie zmieściły się w uliczkach i wyrobiły na ciasnych zakrętach wyspy. Jeżdżą po całej wyspie, ale najwięcej osób przemieszcza się z Capri do Anacapri.
- odjazd co 15-20 minut, w sezonie częściej.
- bilet 2 EUR,
- Marina Grande: dworzec autobusowy znajduje się zaraz za molem, skąd odpływają promy (wychodząc z promu kierujemy się do końca mola i skręcamy w prawo),
- Capri: dworzec autobusowy znajduje się przy Piazza Martiri d’Ungheria (wzdłuż Via Roma, w pobliżu Piazzetta),
- Anacapri: na Piazza della Pace znany również jako „Piazzale Cimitero”, bo jest przy cmentarzu. Przystanek jest także na Piazza dela Vittoria w centrum miasteczka, tu się wysiada, aby iść do Villa san Michele oraz na kolejkę na Monte Solaro.
Wskazówka I Jeśli będziesz jechać autobusem z Piazza Vittoria w Anacapri w kierunku Capri, a tam będzie dużo osób czekających na autobus, sugeruję wrócić wzdłuż ulicy Viale De Tommaso na wcześniejszy przystanek. Prawdopodobnie tam nie będzie wielu osób i spokojnie wejdziesz do autobusu.
Taxi na Capri
Koszt taxi na Capri jest z góry ustalony i wynosi 17 EUR dla maksymalnie 4 pasażerów i 20 EUR dla maksymalnie 7 pasażerów. Przy okazji podpowiem, że na Capri można wypożyczyć skuter w Marina Grande, Capri i Anacapri.
Pieszo
Zamiast wjeżdżać na górę kolejką (funicolare) lub autobusem, można pokonać trasę pieszo. Z Marina Grande do Capri dojdziemy w około 20-25 minut. Droga na górę zaczyna się obok „banchinella” – molo, gdzie znajdują się łodzie i cumują promy.
Wyspę można pokonywać pieszo także na innych odcinkach, np.:
- Capri – Marina Grande: 15 minut – z góry krócej, wiadomo. Droga zaczyna się na Piazzetta – za wieżą zegarową, trzeba iść za znakami kierującymi na port.
- Anacapri – Marina Grande: 20 minut malowniczymi schodami Scala Fenicia za Villa San Michele. Prawie 1000 stromych schodów.
- Capri – Anacapri: 1 godzina – wspinaczka pod górę!
- Anacapri – Capri: 30 minut, schodami.
- Capri – Marina Piccola: 15 minut – nie warto jechać autobusem, schody zaczynają się przy Due Golfi i prowadzą w dół Via Mulo.
Widoki na Capri wynagradzają wysiłek.
Samochodem
Na wyspie samochodem mogą się poruszać wyłącznie mieszkańcy wyspy. Wyjątek stanowi okres między listopadem, a Wielkanocą.
Zwiedzanie Capri
Jeśli masz tylko jeden dzień na wyspę, nie zobaczysz wszystkiego. Najlepiej określić sobie, na czym ci najbardziej zależy i to zrealizować w pierwszej kolejności. Dla niektórych to będzie Grotta Azzurra i rejs dookoła wyspy, dla innych panorama ze szczytu Monte Solaro, inni chcą odpocząć na plaży i zjeść dobry obiad.
Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać dzień na wyspie, mogę ci zasugerować, abyś zwiedzał Capri od samej góry. Wjedź na Monte Solaro, a kiedy wrócisz oszołomiony widokami do Anacapri, zobacz miasteczko i odwiedź Villa San Michele.
Następnie zjedź do Capri autobusem lub wyrusz pieszo Schodami Fenickimi – widoki wiele ci wynagrodzą.
W Capri coś zjedz, naciesz się atmosferą, przespaceruj uliczkami pełnymi sklepów znanych marek i pięknych hoteli. Skieruj się ku Ogrodom Augusta, gdzie znowu widoki są oszałamiające. Do Marina Grande możesz wrócić pieszo lub zjechać w dół kolejką funicolare. Koło portu jest bezpłatna plaża, gdzie możesz spędzić ostanie chwile na wyspie.
Jeśli twoim priorytetem jest po prostu plażowanie musisz wiedzieć, że na Capri nie ma dużych plaż (największa to ta w Marina Grande), ale jest ich całkiem sporo. Najpiękniejsze znajdują się w Marina Piccola i to tam powinieneś się udać. Z Capri możesz tam dojść pieszo lub podjechać autobusem.
A teraz pokażę ci wyspę kawałek po kawałku.
Marina Grande
To miejsce, gdzie 99,9% osób przybywających na Capri rozpoczyna swoją przygodę z wyspą. Pozostali cumują jachty w Marina Piccola, prywatnych lokalizacjach lub też dolatuje helikopterem.
Marina Grande to centrum logistyczne wyspy, jest port promowy, marina dla jachtów i dla łodzi rybaków. Jest tu punkt informacji turystycznej, mnóstwo knajpek, hoteli, stąd ruszają autobusy, kolejka funicolare, są taksówki, tu kupisz pamiątki, bilety na zwiedzanie lazurowej groty i milion innych rzeczy. W sezonie jest tu tłoczno aż do momentu, gdy jednodniowi turyści nie opuszczą wyspy. Mimo ciągłego przepływu ludzi, jest tu pięknie, a odchodząc nieco w prawo lub w lewo, zostawiamy tłum za sobą i już możemy nieco pooddychać atmosferą Capri.
A wieczorem, to już istna magia!
Plaża w Marina Grande
Jest tu największa plaża na wyspie i zaczyna się tuż obok portu, w którym cumują promy. Bezpłatna plaża jest tuż koło kas, gdzie kupimy bilety na prom. Plaża jest kamienista, ale morze jest tu wspaniałe, a słońce jest aż do popołudnia.
Wskazówka I Regularnie odpływają stąd łodzie zabierające pasażerów do klubu plażowego Bagni di Tiberio. Jest tam restauracja, toalety, prysznic, można wykupić wycieczkę dookoła wyspy lub wynająć parasol i leżaki. Jest tu także mała żwirowa plaża dobra dla dzieci. Jeśli wolisz unikać kontaktu z dziećmi, są tu także bardziej zaciszne zakątki. Nazwa plaży pochodzi od ruin willi cesarza Tyberiusza.
Grotta Azzurra, Lazurowa Grota
Za panowania cesarza Tyberiusza, który spędził na Capri aż jedenaście lat, grota była używana jako świątynia morska.
Jednak później, przez wiele lat, grota była omijana przez żeglarzy, krążyły bowiem legendy o żyjących tu duchach i demonach.
Wszystko się zmieniło pewnego dnia, gdy w 1826 roku lokalny rybak, Angelo Ferraro, wpłynął tu z niemieckim poetą i malarzem, Augustem Kopischem i malarzem Ernstem Friesem. To ich późniejsze opowieści doprowadziły do tego, że grota jest do dziś jednym z obowiązkowych miejsc do zobaczenia na wyspie.
Jak sobie zorganizować zwiedzanie Lazurowej Groty
Można zacząć w porcie w Marina Grande od wykupienia rejsu wokół wyspy z przystankiem w Grotta Azurra. Grota jest czynna codziennie od 9:00 do 17:00 przy sprzyjających warunkach morskich. Jest zamknięta podczas wzburzonego morza lub silnych wiatrów oraz zawsze 25 grudnia i 1 stycznia. De facto często jest zamykana od listopada do początku marca właśnie z powodu niesprzyjających warunków pogodowych.
Grotta Azzurra to naturalna jaskinia morska o długości 60 metrów i szerokości 25 metrów. Aby wpłynąć do groty należy przesiąść się z łodzi wycieczkowej na jedną z małych łodzi wiosłowych o nazwie gozzo. Tylko takie niewielkie łódki wpływają do groty, a jedna łódka może zmieścić maksymalnie czterech pasażerów. Wejście do jaskini ma dwa metry szerokości i tylko około metra wysokości. Dlatego szyper poprosi cię o położenie się na dnie łodzi, aby bezpiecznie wpłynąć do środka za pomocą metalowego łańcucha przymocowanego do ściany jaskini.
Trzeba wykupić osobny bilet na samą grotę.
- wpłynięcie do Grotta Azzurra: 16 EUR/ os.
W jakich godzinach grota jest najpiękniejsza
Wyjątkowy lazur powstaje w grocie dzięki odbiciu światła dochodzącego z jednej z podwodnych szczelin. Woda przepuszcza tylko pasmo niebieskie, pochłaniając czerwone.
Światło jest najlepsze między 12 a 14:00, choć jego odbicia w grocie są spektakularne przez cały poranek. Podpowiadam, że w dni szare, pochmurne nie będzie efektu, jakiego byś oczekiwał.
Po godzinie 15:00 zwykle jest mniej chętnych na wpłynięcie do groty, więc i czas oczekiwania jest krótszy. Jednak morze bywa po południu częściej wzburzone i może się okazać, że grota zostanie zamknięta.
Pobyt wewnątrz groty trwa około pięciu minut, ale w szczycie sezonu oczekiwanie na wpłynięcie do środka może trwać nawet godzinę. Weź to pod uwagę szczególnie, jeśli są z tobą małe dzieci.
Pływanie wpław do groty i w środku
Nie wolno płynąć wpław do groty, ani też pływać w samej grocie. Jest to nielegalne i może być niebezpieczne, szczególnie jeśli są wysokie fale. Jeśli zatem przyjdzie ci do głowy myśl, aby skoczyć z łodzi do wody w Grotta Azzura, zaniechaj, bo tylko narobisz sobie kłopotów.
Wskazówka I Po wizycie w Grotta Azzurra nie trzeba wracać do portu w Marina Grande. Można poprosić, aby wysadzono nas na brzeg przy grocie, gdzie są schody na górę. Jest tam przystanek autobusowy, skąd można jechać do Anacapri.
Plaże w pobliżu Grotta Azzurro
W pobliżu Lazurowej Groty znajduje się klub plażowy „Il Riccio”, w którym można pływać i cieszyć się słońcem do późnego popołudnia. Jest też fragment „plaży” publicznej (bezpłatnej). To Gradola, która nie jest prawdziwą plażą, lecz skalistym odcinkiem wybrzeża, skąd można skakać do wody. Są zamontowane drabinki, więc wygodnie i bezpiecznie wychodzi się na brzeg.
Miasteczko Capri
Autobusem lub funicolare z Marina Grande dojeżdżamy do miasteczka Capri, na główny plac Piazzetta. Można tu odpocząć, coś przekąsić, a następnie pospacerować Via Camerelle, ulicą z mnóstwem luksusowych butików. Nie brakuje tu barów i restauracji, w miasteczku panuje atmosfera glamour.


Na końcu uliczki warto skręcić w stronę wzgórza i pójść dalej Via Tragara. Oczom ukaże się piękny widok na faraglioni, czyli słynne skały wystające z morza, niedaleko brzegu (polski odpowiednik to kolumny). Warto też zobaczyć Ogrody Augusta (bilet 1 EUR). Z ogrodów Augusta jest piękny widok tak na faraglioni, jak i słynną Via Krupp, która niestety z powodów bezpieczeństwa (opadające kamienie i fragmenty skał) wciąż jest niedostępna. Do miasteczka można wrócić tą samą drogą lub nieco zmodyfikować trasę. Z Via Tragara zamiast iść jak poprzednio – Via Camerelle, można skręcić w prawo, w ulicę Via Padre Reginaldo Giuliani i przez Via Botteghe wrócić na główny plac miasta. A potem na dół można zjechać funicolare lub zejść schodami.


Wskazówka I Z punktu widokowego Punta Tragara, wąski szlak prowadzi w dół do skał u podnóża Faraglioni. Znajdują się tu dwa prywatne kluby plażowe: La Fontelina i Da Luigi ai Faraglioni, z których każdy ma świetną restaurację i gdzie można spędzić spokojny dzień nad morzem. Oba kluby obsługują transfer łodzią do Marina Piccola, więc można uniknąć powrotnej wspinaczki. Dodam, że La Fontelina słynie m.in. z wyśmienitej sangrii.
Emocjonujący krajobraz faraglioni
Symbolem Capri są charakterystyczne kolumny lub faraglioni, trzy przybrzeżne skały o wysokości ok. 100 m zlokalizowane są na południowym wschodzie wyspy. Ich nazwa pochodzi od greckiego faros, co oznacza latarnię morską. W czasach starożytnych w górach i na skałach w pobliżu wybrzeży w godzinach nocnych zapalano duże ogniska, aby zasygnalizować nawigatorom zarówno drogę, jak i czyhające niebezpieczeństwa.
WskazówkaI Faragliony na Capri są znakomicie widoczne m.in. z ogrodów Augusta (wstęp 1 EUR), z najwyższego szczytu na Capri, Monte Solaro (wjazd kolejką 11 EUR lub wejście samodzielne bezpłatnie) i oczywiście od strony morza (rejs dookoła wyspy od 18 EUR).
Stella, Saetta, Scopolo
Pierwsza kolumna to Faraglione di Terra lub Stella, która jest połączona z lądem i ma 109 m wysokości. Druga, oddzielona od pierwszej morzem, to Faraglione di Mezzo lub Saetta. Osiąga wysokość 81 m, a pośrodku niej znajduje się naturalny tunel o długości 60 metrów. Trzecia to Faraglione di Fuori lub Scopolo, która osiąga wysokość 104 metrów i jest znana z tego, że jest siedliskiem endemicznej niebieskiej jaszczurki, Podarcis siculus coeruleus.
Scoglio del Monacone
Istnieje jeszcze czwarty faraglion, zwany Scoglio del Monacone, który znajduje się za wspomnianymi faraglionami. Aby go dostrzec, trzeba znajdować się w odpowiedniej części wyspy, np. na Monte Solaro lub być na morzu. Nazwa tej skały nawiązuje do foki, mniszki śródziemnomorskiej, która jeszcze na początku XX wieku była obecna w tych wodach. Niestety ostatecznie wytrzebiono ją w 1904 roku.
W przeszłości dostęp do skały czy też wysepki był łatwiejszy, ponieważ istniało naturalne przejście. Dlatego też nie zaskakuje obecność murów z czasów rzymskich, natomiast co do przeznaczenia ów konstrukcji są różne pomysły. Wg legend to pozostałości grobowca architekta samego cesarza Augusta, ale brak na to dowodów. Mieszkańcy wyspy zaczęli ich używać do pragmatycznych celów, wykorzystywali je jako zbiorniki do solenia ryb lub zagrody do hodowli królików, których było tu mnóstwo jeszcze w XIX wieku.
Intrygująca ciekawostka architektoniczna Capri, Villa Malaparte
Villa Malaparte została zbudowana na 32-metrowym klifie po wschodniej stronie Capri w latach 1938 – 1940.
Jest przykładem nowoczesnej architektury włoskiej tamtych czasów. Dom zaprojektował Adalberto Libera, ale właściciel, Curzio Malaparte, przeprojektował go i wybudował z lokalnym wykonawcą. Libera nie uważał więc ukończonego domu za swoje dzieło.
Dom jest zbudowany na klifie, Punta Massullo i dobrze go widać wędrując szlakiem Pizzolongo. Pod pochyłą fasadą znajdują się schody prowadzące do centralnego salonu powyżej. Stamtąd schody prowadzą na taras znajdujący się na dachu. Wnętrza willi skupiają się wokół dużego salonu z czterema ogromnymi oknami sięgającymi od podłogi do sufitu, z których każde oferuje inny widok na morze.
Krytycy przez lata porównywali Casa Malaparte do trumny, łodzi podwodnej, wraku statku, przewróconej cegły lub skamieniałych szczątków jakiegoś starożytnego potwora.
Inni podkreślali podobieństwa do świątyni, więzienia, pałacu, muzeum, ołtarza czy mauzoleum.
Do willi Malaparte można dotrzeć pieszo lub łodzią. Ścieżka zaczyna się od La Piazzetta w miasteczku Capri, a ostatnia część prowadzi po schodach wykutych w skale. Spacer trwa około półtorej godziny. Łodzie mogą cumować tylko wtedy, gdy morze jest spokojne.
Dom nie był zamieszkany od śmierci Curzio Malaparte w 1957 roku .
W 1963 roku dom został wykorzystany jako scenografia do francusko-włoskiego filmu „Le Mépris” („Pogarda”) w reżyserii Jeana-Luca Godarda z Brigitte Bardot w roli głównej. Po tym czasie dom popadł w ruinę.
Willa została odnowiona w latach 80 -tych i 90 -tych. Dziś w willi mieszkają potomkowie Malapartego. Odwiedzający wyspę mogą ją podziwiać z daleka, od strony morza lub podczas wędrówki szlakiem Pizzolongo, jednym z najpiękniejszych na Capri.

Anacapri
Anacapri jest oddalone od Capri o 3 km, dlatego z jednego miasteczka do drugiego najlepiej podjechać autobusem. O ile Capri to blichtr, drogie butiki i centrum życia nocnego wyspy, o tyle Anacapri to czysta idylla. Tu znajdziesz spokój, miasteczko jest przeurocze, jest także taniej niż w Capri.
Mnóstwo tu wspaniałych willi, są liczne sklepiki, restauracje i dwa muzea: Villa San Michele oraz Casa Rossa. Warto odwiedzić również dwa kościoły: Santa Sofia i San Michele Arcangelo. Ten ostatni znany jest z oszałamiającej ceramicznej podłogi z majoliki, która przedstawia Ogród Eden i „grzech pierworodny”.
Villa San Michele i Casa Rossa
Villa San Michele to nieco ekscentryczne i zarazem urzekające miejsce stworzone przez szwedzkiego lekarza i pisarza, Axela Munthe. Można tu podziwiać liczne pamiątki zebrane w czasie jego podróży po świecie oraz podziwiać widok z tarasu. Casa Rossa to jeden z najbardziej wyjątkowych i fascynujących budynków na wyspie.
Wskazówka I Bilet wstępu do Casa Rossa to 3,5 EUR, do Villa San Michele 10 EUR.
Schody Fenickie, Scala Fenicia
Z Anacapri można zejść w dół słynnymi schodami Scala Fenicia, aż do samego portu Marina Grande. Co ciekawe, ów Schody Fenickie zbudowali Grecy. To, bagatela, 921 stromych stopni ciągnących się przez 1,7 kilometra! Przyda się dobra kondycja, aby nimi i wchodzić i schodzić.

Monte Solaro – najwyższy szczyt Capri
Jedną z atrakcji w miasteczku jest wjazd wyciągiem na Monte Solaro, najwyższy szczyt Capri. Można oczywiście także wejść na górę pieszo, co zajmie nieco ponad godzinę. Z góry rozpościerają się panorama 360º na zatokę Neapolitańską, Wybrzeże Amalfitańskie i półwysep Sorrentyński.
Wskazówka I Bilety na wyciąg krzesełkowy w dwie strony 11 EUR, 8 EUR w jedną.

Z Anacapri na Monte Solaro możesz zdecydować się wejść także pieszo. Trasa szlakiem zajmie od 1 do 1,5 h, zależy od ciebie. Zejście zajmuje 30 minut, ale można zrobić dłuższą trasę, która zajmie kolejne 30 minut, zaglądając do zbudowanej około 1400 roku pustelni S. Maria di Cetrella.
Marina Piccola
Marina Piccola znajduje się po słonecznej, południowej stronie wyspy, osłoniętej od wiatru stromą skalną ścianą. Zatoka jest prawie zawsze ciepła, dlatego nawet w środku zimy można tu dostrzec mieszkańców wygrzewających się w słońcu, a odważniejsi zażywają nawet ożywczej kąpieli morskiej.
Plaże są najpiękniejsze na wyspie, ale słońce jest tu tylko do około godziny 16:00.
Z Centrum Capri do Marina Piccola można dojechać autobusem, który zatrzymuje się na placu w pobliżu małego kościoła Sant’Andrea. Następnie pozostaje zejść schodami do plaży i słynnej skały, Scoglio delle Sirene. Jak głosi legenda, to tutaj Syreny uwiodły Ulissesa.
Jeszcze kilka lat temu można było szybko dotrzeć do Mariny Piccola z Capri na piechotę przez panoramiczną Via Krupp, ale póki co droga jest wciąż zamknięta (ryzyko opadających kamieni i skał). Pozostaje Via Mulo, która zaczyna się w „Due Golfi” na końcu Via Roma w Capri. To trasa wiodąca wśród wysokich drzew, kolorowych kwiatów i luksusowych letnich rezydencji.
W Marina Piccola znajduje się kilka prywatnych klubów plażowych, jak: Da Gioia, La Canzone del Mare, Torre Saracena. Są też dwa odcinki „darmowej” plaży, oba w pobliżu kościoła: Marina di Mulo i Marina di Pennauro.
Co zjeść na Capri
Insalata caprese
Sałatka caprese lub sałatka z Capri to danie typowo letnie, pyszne i zdrowe, podawane zawsze świeżo zrobione z najwyższej jakości składników. Wizyta na Capri powinna się łączyć z „obowiązkiem” zjedzenia tej sałatki, której nazwa została nadana na cześć wyspy. Powstaje na bazie pomidorów Sorrento (Pomodori di Sorrento), mozzarelli bawolej (Mozzarella di Bufala) i świeżo zebranej bazylii. Na końcu dodaje się sól, a całość okrasza oliwą extra vergine. Może być także świeżo zmielone oregano lub kilka kropel sosu pesto. Mozzarella di Bufala DOP jest topowym produktem regionu Kampania. Plastry mozzarelli powinny być dość grubo krojone, aby docenić jej smak i aromat.
Wskazówka I Sprawdź tutaj przepis na sałatkę caprese.
Scialatielli alla Nerano
Zacznijmy od tego, czym jest scialatielli. Ten rodzaj makaronu stworzył w 1978 roku szef kuchni, Enrico Cosentino w swoim rodzinnym Amalfi. Jest to dość krótki makaron (mniej więcej 1/3 długości nitki spaghetti) o prostokątnym przekroju, dość gruby, o nieco nieregularnym kształcie. Swoim wyglądem może przypominać „potargane włosy”. Przygotowuje się go z mieszanki mąki, wody, tartego sera owczego pecorino, posiekanej świeżej bazylii i soli.
W wersji alla Nerano jest podawany są z cukinią oraz serami Provolone del Monaco i Parmigiano Reggiano DOP. Jest to danie proste, kremowe i wspaniałe w smaku. Makaron scialatielli klasycznie podawany jest także z owocami morza.
W restauracjach można spotkać wersję Spaghetti alla Nerano.
Ravioli capresi
To jedno z najbardziej znanych dań na wyspie. Ravioli są wypełnione świeżym serem caciotta i Parmigiano Reggiano oraz doprawione majerankiem. Podawane są z masłem i szałwią lub ze świeżym sosem pomidorowym. Ravioli te są lekkie, ponieważ do ciasta nie dodaje się jajek, więc świetne na letni lunch. Mają charakterystyczny okrągły kształt. Także w wersji smażonej są doskonałe.
Wskazówka I Sprawdź tutaj przepis na ravioli.
Torta caprese
To wynalazek cukiernika Carmine’a di Fiore z około 1920 roku, które powstało przez przypadek, bo zapomniał dodać mąki. Ciasto, które wyszło z pieca było jednak tak miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz, że zachwyciło wszystkich! Ciasto robi się z migdałów i gorzkiej czekolady i trzeba go koniecznie spróbować będąc na Capri i w okolicach.
Limoncello di Capri
Znak towarowy „Limoncello” został zarejestrowany w 1988 roku przez Massimo Canale, według którego likier jest wynalazkiem jego babci, Vincenzy Canale.
Vincenza Canale była pionierką hotelarstwa i właścicielką słynnego dziś hotelu butikowego Casa Mariantonia. Jako pierwsza rozpowszechniła konsumpcję limonillo, którą sama przygotowała na początku XX wieku, a które z czasem stało się powszechnie znane jako „limoncello”.
Kontynuując rodzinną tradycję, w 1988 roku jej potomkowie założyli Limoncello di Capri Srl, pierwszą firmę, która opatentowała i używała terminu limoncello.
Limoncello di Capri wciąż jest produkowane według oryginalnej receptury Vincenzy Canale, metodami rzemieślniczymi, używając wyłącznie cytryn Sorrento IGP (l’Ovale di Sorrento).
Wskazówka I Ich sklep znajduje się w Anacapri: Limoncello Capri Canale Massimo, Via Capodimonte 27, natomiast fabryka, La Fabbrica Trasparente, gdzie można podejrzeć proces produkcji limoncello jest na półwyspie Sorrentyńskim, w Meta.
Kuchnia Capri ma więcej ciekawych smaków do zaoferowania, spróbuj także tych dań:
Totani e patate – kalmary z ziemniakami, to jedno z głównych drugich dań wyspy, w którym smak morza spotyka się z darami ziemi. Danie może wydawać się szalenie proste, ale jego przygotowanie wymaga doświadczenia.
Pezzogna all’acqua pazza – ryba gotowana w wodzie, soli, oliwie, czosnku i pomidorkach koktajlowych. Na koniec dodaje się posiekaną pietruszkę. W innych daniach zamiast pezzogna (morlesz) pojawiają się dorada, lucjan i kalmary. Morlesz jest jednak szczególnie poszukiwany ze względu na wyjątkową jakość mięsa. Nazwę tego dania można przetłumaczyć dosłownie jako morlesz w szalenie wodzie.
Chiummenzana – spaghetti doprawione sosem ze świeżych pomidorów, niesolone, o typowych dla tej okolicy aromatach, czosnku, chili, bazylii, oregano.
Alici marinate – marynowane anchois. Proste danie, które wykorzystuje starożytną technikę marynowania, polegającą na zanurzeniu ryby (lub mięsa) w soku z cytryny lub occie z dodatkiem przypraw i oliwy. Marynowane anchois podaje się zazwyczaj z posiekaną natką pietruszki i chili.
Gdzie zjeść na Capri
Lokale na wyspie nie należą do tanich, ale z drugiej strony to ogromna przyjemność zjeść coś w takim otoczeniu.
E ‘Divino
Via Sella Orta, 10 – 10 / a, Capri
Bliziutko Piazetty, miejsce w klimacie bohemy. Specjalnością są gnocchi di baccalà i pasta alla genovese. To jedna z ciekawszych restauracji na wyspie z kuchnia śródziemnomorską o oryginalnym wystroju, ale jak bardzo, musisz się przekonać osobiście. Zamknięte w poniedziałek.
Pulalli Wine Bar
Piazza Umberto I, 4, Capri
Restauracja i bar winny z widokiem na Piazzetta i morze. Można tu wpaść na lekką przekąskę lub dania wyspiarskie i neapolitańskie. Kultowy jest tatar z łososia z cytrusami, ravioli capresi czy linguine (makaron podobny do spaghetti) al limone. Są też znakomitej jakości nadziewane kwiaty cukinii czy klopsiki z bakłażana. Zamknięte we wtorek.
Da Paolino
Via Palazzo a Mare 11, Capri
Kolacja od drzewami cytrynowymi, których jest tu ponoć 130. To miejsce niezwykle, prawdziwa przygoda z kuchnia wyspiarską. Prócz darów morza, warto się skusić na mięso, ponieważ jest przygotowywane w innowacyjny sposób. To miejsce kochają także gwiazdy kina, celebryci, jak i lokalni mieszkańcy. Uwaga, tutejsze desery są już owiane legendą, nie odmawiaj sobie tej przyjemności. Czynne codziennie, ale tylko w godzinach wieczornych.
Aurora Restauracja i Pizzeria
Via Fuorlovado 18-22, Capri
Jedna z najstarszych restauracji Capri, kilka kroków od głównego placu, Piazzetta. Przez restaurację przewinęło się wiele gwiazd światowego kina. Jako przystawkę zamów słynną pizzę all’acqua, podawaną z mozzarellą i czerwoną papryką. W Aurora znajdziesz doskonałą kuchnię śródziemnomorską, tradycyjne specjały kuchni neapolitańskiej i oczywiście Caprese oraz wyśmienity wybór win (powstał nawet sklep z winami, Aurora Vino przy Via Longano 8). Czynne codziennie.
Da Giorgio
Via Roma 34, Capri
Restauracja z lokalną kuchnią Caprese i boskim widokiem na morze. Ich specjalnością są dania ze świeżych ryb i owoców morza. Kultowe dania to grillowana ośmiornica i Spaghetti alla Giorgio. Bogata karta win. W Da Giorgio można również zamówić prostą i smaczną pizzę (nawet na wynos), na miejscu jest piec opalany drewnem. W sezonie czynne codziennie.
Al Buco Rosticceria
Viale Tommaso de Tommaso 32, Anacapri
Streetfood w stylu wyspiarskim, smażone przekąski, sałatki i inne specjały na wynos. W menu jest wszystko gotowe na szybki lunch: grillowane warzywa, sałatki w tym caprese, ravioli, czy wykwintna pomidorowa parmigiana. Jest także klasyczna neapolitańska pizza z pieca opalanego drewnem oraz specjalność Al Buco, kanapki wypełnione wg własnych upodobań.
Lido del Faro
Località Punta Carena, Anacapri
Dzięki doskonałemu jedzeniu, zapierającym dech w piersiach widokom i bezkonkurencyjnej lokalizacji na skałach tuż pod latarnią morską na Capri, restauracja Lido del Faro jest odpowiedzią na raj dla smakoszy. Restauracja specjalizuje się w rybach i owocach morza, ale są także typowe wyspiarskie smakołyki jak caponata, insalata ceprese czy sangria. Lido del Faro znajduje się na Punta Carena, zaledwie 10 minut jazdy autobusem od centrum Anacapri.
Gdzie nocować na Capri
Jeśli naprawdę chcesz poznać wyspę, zostań tu co najmniej na dwie noce, a najlepiej tydzień, wówczas na spokojnie dotrzesz do każdego zakątka wyspy. Większość turystów spędza tu tylko kilka godzin w trakcie dnia, tymczasem wieczory mają na Capri niesamowitą atmosferę.
A teraz dam ci kilka wskazówek, gdzie warto szukać noclegów na Capri w zależności od twoich preferencji. Zacznijmy od miejsca, gdzie zdecydowana większość z nas rozpoczyna przygodę z wyspą, czyli Marina Grande.
Marina Grande
To miejsce niesamowicie zatłoczone w czasie dnia, ponieważ tu dopływają wszystkie promy przywożące turystów. Obok jest także marina, gdzie cumują mniejsze i większe jachty, motorówki, na których można opłynąć wyspę oraz łodzie rybackie. To najbardziej „zajęte” miejsce na wyspie. Jednak wszystko zmienia się wraz z odpłynięciem ostatniego promu, dlatego wieczory są tu spokojnie i bardzo przyjemne. Wystarczy także odejść troszkę od głównej arterii komunikacyjnej, a jest już spokojniej. W pobliżu Marina Grande są fajne plaże i szczerze mówiąc, polecam tę opcję przy podróżowaniu z dziećmi. Do hotelu dojdziemy raz dwa, a środki transportu publicznego i plaże mamy pod nosem.
Polecany hotel I Jeśli wolisz pozostać blisko portu, polecam znakomity hotel, Capri Inn. Widok na morze, kilka kroków od plaży, prawdę mówiąc, świetne miejsce.
Miasteczko Capri
Jeśli kochasz nocne życie i bycie w centrum wydarzeń, szukaj noclegów w okolicy Piazetta (głównego placu) w samym miasteczku Capri. Nieco spokojniejsze, ale wciąż blisko centrum są okolice ulic Via Tragara czy Via Occhio Marino.
Polecany hotel I Villa Striano Capri – Guest House – Rooms Garden & Art to miejsce z pięknym i zadbanym ogrodem jest położone zaledwie 10 minut spacerkiem od Piazetty. Znajdziesz tu ciszę i spokój, a jednocześnie będziesz blisko tak głównego placu miasteczka, jak i plaży. Gospodarz jest bardzo chwalony za opiekę nad gośćmi i udzielanie wskazówek co do samej wyspy.
Marina Piccola
Piękne plaże z widokiem na słynne skały faraglioni, ale nieco gorzej tu z życiem nocnym. Jeśli jednak stawiasz na bliskość plaży, to miejsce dla ciebie.
Anacapri
Miasteczko Anacapri jest spokojniej niż Marina Grande czy samo Capri, trzeba jednak tu dojechać autobusem, do którego czasami latem jest ciężko się wcisnąć. Wiele hoteli położonych w Anacapri oferuje bezpłatny transfer dla swoich gości prosto z portu, co jest super wygodną opcją. Jeśli chciałbyś swobodnie zwiedzać wyspę, zarezerwuj hotel w pobliżu przystanku autobusowego. Samo miasteczko jest bardzo piękne, to tu jest wjazd na Monte Solaro i Villa San Michele oraz inne atrakcje.
Polecany hotel I Casa Mariantonia Boutique Hotel to niezwykle romantyczne miejsce na wyspie. Zabytkowy hotel z basenem, który jest położony pośród cytrynowych drzewek i pięknych kwiatów. Na miejscu jest także winiarnia.
Polecany hotel I Il Giardino dell’Arte jest położony w samym centrum Anacapri, więc jest blisko sklepów, restauracji i przystanku autobusowego. Jest tu wspaniały ogród i taras ze spektakularnym widokiem, pokoje są wygodne, a część z nich ma także własny balkon. Zapewniają transfer z Marina Grande, więc nie musisz się martwić o przybycie do hotelu, odwiozą cię także na prom, gdy będziesz ich opuszczać.
Polecany hotel I Bellavista jest jednym z najstarszych hoteli na wyspie, w 2021 roku obchodził swoje 100-lecie istnienia. Jest położony ok. 2 minuty od centrum Anacapri, w prywatnym ogrodzie. Jego nazwa oznacza piękny widok i właśnie to oferuje swoim gościom, niezrównany widok na Zatokę Neapolitańską. Każdy pokój dysponuje balkonem, choć nie każdy z nich oferuje widok na morze, za to śniadanie jest podawanie na tarasie, gdzie nie zabraknie możliwości podziwiania morza.
Okolice Grotta Azzurra lub Faro
Jeśli dokonasz rezerwacji w jednym ze pensjonatów w okolicy Grotta Azzurra lub latarni morskiej (Faro), rozważ wypożyczenie skutera, aby swobodnie się przemieszczać po wyspie. Wypożyczenie skutera na Capri to prawdę mówiąc świetny pomysł, szczególnie przy kilkudniowym pobycie!
Wskazówka I Il Faro to ulubiona plaża wyspiarzy. Ta mała zatoka pod latarnią morską jest jedynym miejscem na wyspie, w którym słońce jest od wczesnego ranka do późnego popołudnia, a zachody słońca są wspaniałe.
Ten obszerny przewodnik po wyspie Capri mógł powstać dzięki partnerowi, jakim jest portal przepisy.pl.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Bardzo przydatne info! Potrzebna poprawka w śródtytule: SAMOCHODEM, bo jest SAMOCHEM.
pozdrawiam Mariusz
Bardzo dziękuję, już poprawiłam.
Przeczytałam jednym tchem😊
Bardzo praktyczne i przydatne informacje. Widoki absolutnie warte wspinania się po każdych schodach. Uwielbiam Twoje publikacje i polecajki. Pozdrawiam serdecznie ❤️🌞❤️
Ogromnie mi miło!
Wspaniały wpis! I te zdjecia! Az załuje,że urlop mam dopiero w lipcu, bo już z wielką chęcią bym sie tam wybrała 🙂
Bardzo dziękuję!