Piękną Villa San Michele stworzył szwedzki lekarz, Axel Munthe w Anacapri. Dziś to muzeum, dzięki czemu, możemy zobaczyć dom i ogród, nad którymi Munthe pracował latami.
Sam tak mówił to tym projekcie:
„Mój dom będzie otwarty na słońce, wiatr i głosy morza – jak grecka świątynia – i wszędzie światło, światło, światło!”
Na budowę willi wybrał najbardziej malownicze miejsce na wyspie, w północno-zachodniej części Anacapri i 327 m n.p.m. W tym miejscu stała kiedyś rzymska willa i średniowieczna kaplica poświęcona św. Michałowi (San Michele). Nie można opowiadać o willi, nie opowiadając o samym Alexie Munthe. Villa była jego miejscem na ziemi, życiem, spełnieniem.
Poznaj Villa San Michele i jego twórcę, człowieka wielu talentów, Axela Munthe.
Kim był Axel Munthe
Alex Munthe urodził się 31 października 1857 w Szwecji, w nadmorskim miasteczku Oskarshamn.
Według niektórych nie powinien być lekarzem, lecz pogromcą zwierząt, miał bowiem niezwykły dar kontaktu ze zwierzętami. Kochał je zresztą całym sercem i otaczał się nimi przez całe życie. Był także autorem kilku książek, z których najbardziej znana to „Księga z San Michele”, która została wydana po raz pierwszy w 1929 roku jako „The Story of San Michele”. Munthe opisuje w niej historię budowy willi i przytacza wiele historii i historyjek. Została przetłumaczona na co najmniej 45 języków i była jedną z najchętniej kupowanych książek w XX wieku.
Jednak Munthe przede wszystkim był lekarzem. Studiował medycynę i filozofię na uniwersytecie w Uppsali, jednak z uwagi na kłopoty zdrowotne, wyjechał wkrótce do Francji. W 1876 roku znalazł się na Francuskiej Riwierze, gdzie kontynuował studia medyczne, wtedy też pierwszy raz odwiedza wyspę Capri. Ukończył medycynę na Sorbonie w 1880 roku i rozpoczął praktykę lekarską w Paryż u. Szybko stał się jednym z najbardziej utytułowanych lekarzy swoich czasów, cieszącym się reputacją cudotwórcy. Gdy w 1884 roku wybucha epidemia cholery, udaje się do Neapolu. Potem ratuje ofiary trzęsienia ziemi na wyspie Ischia , w końcu trafia na Capri, gdzie szaleje tyfus. Te doświadczenia zaowocowały powstaniem jego pierwszej książki.
Stary dom i ruiny kościółka
W 1885 roku Munthe przeniósł się na Capri. Kupił stary dom od mistrza stolarstwa, Mastro Vincenzo, który był otoczonym tarasami do uprawy winorośli i drzew owocowych, a na szczycie znajdowały się ruiny średniowiecznej kaplicy.
Tak rozpoczął się długi okres renowacji. Wiele prac wykonywał samodzielnie, zatrudniał także okolicznych mieszkańców. W 1890 r., gdy zabrakło mu pieniędzy na remont, otworzył w Rzymie gabinet, który obsługiwał zagranicznych dygnitarzy, a także miejscową ludność. Od tego momentu dzielił swój czas między Rzym i Capri.
Wybiegając w przyszłość, która i tak jest już przeszłością, ostateczny kształt willa zyskała dopiero w 1903 roku. Munthe nie był architektem, ale na Capri sprawił, że zbudowano jedną z najsłynniejszych willi w Europie, która została opisana przez ekspertów jako dzieło architektonicznego geniuszu.
Noclegi na Capri I Najpiękniejsza wyspa Zatoki Neapolitańskiej ma wspaniałą ofertę noclegową, znajdź najlepsze dla siebie
Lekarz szwedzkiej rodziny królewskiej
W 1892 roku Munthe został mianowany lekarzem szwedzkiej rodziny królewskiej. Pełnił funkcję osobistego lekarza księżniczki Wiktorii, późniejszej królowej. Królowa cierpiała na ciężkie zapalenie oskrzeli i prawdopodobnie gruźlicę. Munthe zalecił jej spędzać zimy na Capri. Pierwszy raz przyjechała na wyspę jesienią 1910 roku. Poza okresem I wojny światowej oraz w ostatnich latach życia (zmarła w 1930 roku), spędzała na Capri co roku kilka miesięcy. Krążyły pogłoski, że Munthe i królową łączy coś więcej ponad wspólne spacery i wieczorne koncerty w willi. Był nie tylko jej osobistym lekarzem, ale także jej najbliższym przyjacielem i powiernikiem. W willi bywali także inni członkowie szwedzkiej rodziny królewskiej.
Noclegi w Anacapri I Zobacz najpiękniejsze miejsca noclegowe w Anacapri
I wojna światowa
Podczas pierwszej wojny światowej Munthe został obywatelem Wielkiej Brytanii i służył w korpusie pogotowia ratunkowego. Doświadczenia wojenne stały się podstawą jego książki „Czerwony Krzyż i żelazny Krzyż” („Red Cross and Iron Cross”), pierwotnie wydanej w 1916 roku anonimowo. Dopiero w drugi wydaniu z 1930 roku autorstwo przypisano Munthe’owi.
Gdzie nocować na Wybrzeżu Amalfitańskim I Zerknij do mojego przewodnika, w którym opisałam wszystkie miasteczka na wybrzeżu i okolicy pod kątem bazy noclegowej
Testament lekarza
Alex Munthe zmarł w Sztokholmie 11 lutego 1949 roku w wieku 91 lat. Żył poza Szwecją 67 lat. Z powodu choroby oczu wrócił do swojego kraju w 1942 roku, gdzie ostatnie lata życia spędził jako oficjalny gość króla Szwecji. Rok przed śmiercią przekazał w swoim testamencie Villa San Michele państwu szwedzkiemu, w celu umacniania i pogłębiania związków między Szwecją a Włochami. Od 1950 roku willa oficjalnie funkcjonuje jako muzeum.
Munthe był żonaty dwukrotnie, pierwszą żoną była szwedka, Ultima Hornberg, którą poznał podczas studiów w Paryżu. Drugą była angielska arystokratka, Hilda Pennington-Mellor, z którą miał dwóch synów. Pierwsze małżeństwo zakończyło się rozwodem, drugie separacją. Był zagorzałym anglofilem, ale jego ulubionym filozofem był Schopenhauer, poetą Heine, a kompozytorami: Schubert, Wagner, Schumann i Hugo Wolf.
Villa San Michale była jedną z kilku nieruchomości Munthe na Capri, miał także dom w Szwecji, który był prezentem dla drugiej żony. W willi bywało wielu znakomitych gości, jak Oscar Wilde w 1897 roku, Henry James w 1899 roku czy Rainer Maria Rilke w 1907 roku. Bywały osobliwości tak utalentowane, jak i ekscentryczne.
W 1962 roku odbyła się premiera filmu „Axel Munthe, The Doctor of San Michele” w reżyserii: Giorgio Capitani, Rudolf Jugert i Georg Marischka. Tytułową rolę zagrał Otto Wilhelm Fischer, a towarzyszyły mu Rosanna Schiaffino, Sonja Ziemann i Valentina Cortese. Była to produkcja francusko-włosko-niemiecka, na podstawie książki „Księga z San Michele”.
Monte Solaro I Z Anacapri możemy wygodnie wyjechać wyciągiem na najwyższy punkt wyspy, Monte Solaro, zerknij w mój przewodnik
Villa San Michele
Munthe większość swojego życia poświęcił budowie willi i otaczających ją ogrodów. W tamtym okresie Capri była usiana pozostałościami rzymskich willi, kawałkami marmurowych kolumn i rzeźbami zakopanymi tuż pod wierzchnią warstwą gleby. Wyspiarze, którzy nazwali te znaleziska rzeczami Tyberiusza, zaczęli przekazywać je lekarzowi. Munthe w ten sposób powiększał swoją kolekcję rzymskich, etruskich i egipskich artefaktów, gromadzonych podczas częstych podróży.
Do ważniejszych dzieł należą głowa Meduzy i marmurowe popiersie cesarza Tyberiusza, które niegdyś zdobiło świątynię poświęconą Wenus i Rzymowi. Są także toskańskie meble z XVIII wieku, rzymskie freski i posągi, marmurowy stół ozdobiony mozaikami czy sycylijska lampa z kutego żelaza.
Symbolem rezydencji Axela Munthe’a stał się Sfinks, który jest umieszczony w jednym z najbardziej panoramicznych miejsc w całej Villa San Michele. Legenda głosi, że jeśli położy się lewą rękę na sfinksie i spojrzy na morze, spełni się nasze życzenie.
Skuterem przez Wybrzeże Amalfitańskie I Zobacz moje pomysły na 8 wycieczek Vespą, w tym na Capri
Wskazówka I Dowiedz się więcej o wyspie Capri
CAPRI – przewodnik dolce vita po najpiękniejszej wyspie Włoch
Ogrody willi
Ogrody willi są pełne roślinności. Każda pora roku ma w ogrodzie swoje kwiaty i zapachy. Jest kamelia, piwonia drzewna, hortensja, winorośl i kwiat pomarańczy. Rosną tu wszelkiego rodzaju drzewa i rośliny: afrykańskie lilie, kaukaskie granaty, włoskie sosny, japońskie hortensje, rzadki australijski mirt, a nawet szwedzka brzoza. W mglisty dzień, gdy nie widać morza i miasteczka, można odnieść wrażenie, że ogród unosi się w powietrzu. Ogród otacza biała kolumnada pełniąca rolę pergoli, gdzie wiosną rozkwitają wisterie. Ogród kończy się aleją 30 cyprysów. Wg książki „Księga z San Michele”, rośliny pochodziły z Villa d’Este w Tivoli. Munthe chodził po tej części ogrodu podczas nieprzespanych nocy. Niektóre drzewa zasadzone przez Axela Munthe’a wciąż żyją, część niestety została zaatakowana przez pasożyta.
W sezonie letnim odbywa się festiwal muzyczny, Concerti al Tramonto.
Amalfi Sweet Amalfi I Wspaniałe miejsce noclegowe tuż koło Amalfi, gdzie spędziłam cudowny tydzień, zobacz moją relację
Zamek Barbarossa
W niezwykłym życiorysie Alexa Munthe nie może zabraknąć wzmianki o górze, na której wznosi się tysiącletni zamek, Castello Barbarossa. Munthe kupił to zbocze góry niczym orle gniazdo, dla ochrony ptaków między 1899 a 1904 rokiem. Munthe chciał zakazać stosowania sieci i łapania w pułapki dzikiego ptactwa – ważnej i dochodowej działalności na Capri w tamtym czasie. Przepiórki, turkawki i małe ptaki były wysoko cenionymi przysmakami w wykwintnych restauracjach w miejscach takich jak Paryż czy Rzym.
Obecnie to miejsce o dużym znaczeniu naukowym. Stacja jest jedną z największych w sieci Centro di Inanellamento di Bologna (centrum obrączkowania ptaków) położonych na różnych włoskich wyspach (Progetto Piccole Isole).
Jak dojechać do Villi San Michele
Z Capri bierzemy autobus lub taksówkę do Piazza Vittoria w Anacapri. Jeśli masz wątpliwości, gdzie wysiąść, zapytaj kogoś w autobusie. W Anacapri, naprzeciwko przystanku autobusowego zobaczysz schody, wejdź na nie, a następnie idź w lewo. Będą kierunkowskazy. Po drodze będzie sporo sklepów, m.in. z piękną ceramiką.
Adres I Viale Axel Munthe 34, 80071 Anacapri
Godziny otwarcia i kontakt
Bilet wstępu I 10 EUR I Dzieci poniżej 10 roku życia bezpłatnie
Godziny otwarcia
Czynne codziennie, przez cały rok. Godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu. Można je sprawdzić w punkcie informacji turystycznej w Marina Grande lub w sezonie na Piazzetta. Przy okazji, polecam z informacji wziąć mapkę Capri.
Maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień I 9:00 – 18:00
Kwiecień i październik I 9:00 – 17:00
Marzec I 9:00 –16:30
Styczeń, luty, listopad, grudzień I 9:00 – 15:30.
Kontakt I www.villasanmichele.eu I e-mail: administracja@sanmichele.org I tel. +39081 8371401
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Dziękuję za tę inspirację 🙂