Oto przepis na ciasto klementynkowe z filmu „Sekretne życie Waltera Mitty”. To jeden z moich ulubionych filmów, uwielbiam do niego wracać, słucham także z wielką przyjemnością ścieżki dźwiękowej. Gdy słyszę piosenkę Dirty Paws „Of Monsters and Man” czy „Step Out” i „Stay Alive” José Gonzáleza, przed oczami mam konkretne sceny z filmu. Nawet „Space Oddity” Davida Bowie, w filmie z dodatkowym wokalem Kristen Wiig, do teraz wywołuje dreszcze, gdy oczami wyobraźni widzę Waltera wskakującego do śmigłowca. To zdecydowanie film o pokonywaniu własnych barier i robieniu – wydawać się mogło – rzeczy niemożliwych. Wielu z nas dostrzeże w Walterze Mitty samych siebie.
Ciasto klementynkowe w filmie ma niebagatelną rolę, przygotowuje je mama (Shirley MacLaine) tytułowego Waltera granego przez Bena Stillera. Pozwala przełamywać lody, zdobywać przyjaciół, rozwiązywać problemy.
Ale dosyć wspominek. Jeśli jeszcze nie oglądałeś „Sekretnego życia Waltera Mitty” koniecznie to nadrób, a teraz zabieraj się za to pyszne, bezglutenowe ciasto klementynkowe.
Zaopatrz się w 7 – 8 klementynek i migdały, bo to są dwa najważniejsze składniki tego ciasta i do roboty!
Przepis na ciasto klementynkowe mamy Waltera Mitty
Na ciasto potrzebujesz
- 375 g klementynek (4 – 5 sztuk),
- 6 dużych jaj,
- 225 g cukru,
- 250 g sproszkowanych migdałów bez skórki (możesz kupić gotową mąkę migdałową lub samodzielnie je zmielić),
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Na lukier i dekorację ciasta
- 250 g cukru pudru,
- pół klementynki na sok,
- 1 klementynka na plasterki do ozdoby ciasta,
- 30 g płatków migdałowych.
Jak przygotować ciasto klementynkowe
Klementynki bardzo dokładnie umyj, a następnie w całości, razem ze skórką, umieść w garnku i zalej wodą. Doprowadź do wrzenia, a następnie na małym ogniu gotuj przez 2 godziny. Odcedź i zostaw nieco do ostygnięcia. Jeśli mandarynki mają pestki, przekrój je i usuń pestki.
Następnie wrzuć mandarynki do blendera i utrzyj na pulpę. Zrób to dokładnie, żeby nie było widać kawałków skórki.
W misce utrzyj jajka z cukrem na gładką masę, dodaj migdały i proszek do pieczenia, wymieszaj. Na koniec dodaj klementynkową masę i całość dobrze wymieszaj.
Piekarnik nagrzej do 180 ºC.
Weź formę na babkę lub tortownicę o średnicy nie większej niż 24 cm. Natłuść ją, możesz posypać skrobią. Wlej ciasto do tortownicy i piecz przez około godzinę, do suchego patyczka. Jeśli ciasto od góry zacznie się przypalać, przykryj je folią aluminiową.
Czas na lukier mandarynkowy
Wymieszaj 250 g cukru pudru z kilkoma kroplami soku z mandarynki. Mieszaj wytrwale, po chwili zacznie się pięknie tworzyć lukier. Jeśli lukier będzie zbyt gęsty, dodaj jeszcze odrobinę soku.
Dekorowanie ciasta klementynkowego
Po upieczeniu ciasta zostaw je w formie do wystudzenia. Następnie wyjmij je, polej lukrem i dekoruj plasterkami mandarynki i uprażonymi na patelni płatkami migdałów.
Wskazówka I Możesz użyć także kandyzowanych plasterków mandarynki. Najlepiej przygotować je dzień wcześniej.
Buon apetito!
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
[row]
[/row]
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!