Jeszcze zanim przeszłam przez bramę Finalborgo, już wiedziałam, że coś z tej nowej znajomości się narodzi. Najpierw rzut oka na fortecę, Forte San Giovanni, która strzeże go z góry. Po chwili samo Finalborgo wciągnęło mnie, czarując włoskim banałem: uliczkami, stolikami z kawą i światłem oszałamiająco podkreślającym kolory wszystkiego co nie było szarością.
Było listopadowe przedpołudnie, jeszcze nieco chłodne, ale słońce z każdą minutą coraz bardziej starało się ogrzać każdy kamień, dotrzeć do każdego kwiatka, który wciąż silił się na pokazanie swojego piękna. Łapczywie chwytałam kadry wzrokiem, zaglądając w każdy kąt, gdzie tylko się dało. Kocham podróże poza sezonem, wtedy naprawdę mogę na luzie błądzić w takich miasteczkach i odkrywać jego sekrety nie depcząc nikomu po piętach, nie przepychając się łokciami.
Finalborgo sprawia, że serce naprawdę zaczyna bić mocniej. I nie myśl sobie, że to moja fiksacja, że widzę Włochy przez różowe okulary, nic bardziej mylnego! Jeżdżę do Włoch od 22 lat i naprawdę widziałam już to i owo, co gorsze, coraz trudniej mnie zachwycić. Tymczasem, serce drgnęło, a motyle pojawiły się w brzuchu. To naprawdę miłe uczucie.
W tym artykule znajdziesz informacje na temat miasteczka Finalborgo położonego w zachodniej części Ligurii. Administracyjnie jest częścią nadmorskiego Finale Ligure, leży w rozwidleniu rzeki Pora i Torrente Aquila. Jest mekką miłośników adrenaliny na dwóch kółkach, z uwagi na liczne szlaki MTB w górach, otaczających miasteczko. Piękne o każdej porze roku.
No to chodź!
Finalborgo murem otoczone
Miasteczko leży dokładnie u zbiegu dolin rzek Pora i l’Aquila. Otoczone murem z XV wieku, posiada kilka, pięknych bram, którymi wchodzimy do miasteczka, znajdującego się na liście najpiękniejszych we Włoszech, wg stowarzyszenia I Borghi più belli d’Italia. Porta Reale czyli Brama Królewska, została zbudowana w 1702 r. Kolejna to Porta Romana (Brama Rzymska). Porta Testa to zdecydowanie najpiękniejsza z bram, zbudowana w 1452, z elementami gotyckimi i herbem ówczesnego władcy, Giovanni del Carretto. I w końcu Porta Mezzaluna. Dopełnieniem murów i bram są półkoliste wieże oraz wspaniałe pałace w samym miasteczku.
Na mapie Finalborgo naniosłam miejsca, które opisuję w artykule.
Centro storico
Historyczne centrum miasteczka, powstałe w XV wieku, zostało nieco zmienione w czasie dominacji hiszpańskiej. Większość eleganckich domów i pałaców ma dziś sklepy, kawiarnie i restauracje. Symbolem Finalborgo jest bazylika kolegialna, San Biagio z XVII wieku. Ma dość prostą fasadę w stylu barokowym, ale w środku absolutnie zachwyca, dodatkowo zachowała się gotycka dzwonnica z XV wieku.
Spacerując ulicami miasteczka, z pewnością warto się przyglądać budynkom. Na ścianach niektórych domów wiszą tablice wskazujące, jak wysoki był poziom wody podczas jednej z największych powodzi, która nawiedziła miasteczko. Świetne są także postacie zwierząt wykonane z kutego żelaza, które można zobaczyć na ścianach domów, sklepików, pracowni czy restauracji. Jeśli wybierasz się do Finalborgo z dzieckiem, możesz mu dać zadanie wypatrywania ich. Prawdopodobnie sprawi mu to całkiem niezłą frajdę.
Zadzierając nieco do góry głowę, możemy wypatrzeć kilka ciekawych palazzo, jak Gallesio, Brunengo, Tribunale, Messea czy Arnaldi. Zwrócę tylko uwagę na dawny klasztor, Santa Caterina (1359 r.), który jest obecnie siedzibą Civico Museo del Finale ze znaleziskami archeologicznymi od czasów prehistorycznych po średniowiecze.
Forte San Giovanni
Tuż za murem otaczającym to mikro miasteczko, znajduje się Fort San Giovanni oraz ruiny zamku Castel Gavone.
Forte San Giovanni został zbudowana w latach 1640-44. Przybyli tu Hiszpanie rozbudowali ją w latach 1674-78, a po opuszczeniu przez nich tego terytorium w 1707, przeszła w ręce Genui, oficjalnie jednak nastąpiło to w 1713 roku. W 1822 r. został zaadaptowana na więzienie, ale od 1960 jest własnością państwa. W ostatnich latach forteca została całkowicie odrestaurowana, dzięki czemu można ją nie tylko zwiedzać, ale podziwiać z niej piękne widoki na Finalborgo, Finale Ligure, morze i góry.
Średniowieczna podróż, Viaggio nel Medioevo
Każdego roku pod koniec sierpnia w Finalborgo odbywa się słynna historyczna rekonstrukcja o nazwie Viaggio nel Medioevo. To impreza upamiętniająca chwalebny okres XV wieku, gdy miasteczko było pod wodzą Marchesato di Finale, Giovanni del Carretto. W jedną noc zakończyło tu wojnę z potężną republiką Genui. W czasie tej średniowiecznej imprezy, całe miasteczko niemal przenosi się w czasie. Finalborgo jest przyozdobione kolorowymi flagami i transparentami, zewsząd dochodzi muzyka celtycka, są średniowieczne gry, tańce, można zjeść strawy, których przepisy pochodzą z głębokiej przeszłości tego rejonu i wiele więcej. Poniższe video pokazuje, czego się można spodziewać.
Informacje praktyczne
Gdzie zaparkować
Parcheggio della Lira, via Fiume 22, można też zaparkować przy Via della Mura (oba zaznaczone na poniższej mapie). Wjeżdżając do miasteczka z drugiej strony, drogą SP 17, jest kilka parkingów przy via Calice.
Gdzie nocować
W samym miasteczku nie nocowałam, ale zajrzałam w kilka miejsc, bo przecież zawsze myślę o tobie. Oto wynik moich poszukiwań.
- Ca di Ni – odrestaurowana rezydencja w sercu Finalborgo, w której znajdziesz 8 apartamentów na wynajem, różnej wielkości. Widok z okna na miasteczko lub wewnętrzny piękny ogród.
- Castelli in aria – to jedno z piękniejszych miejsc noclegowych w miasteczku.
- W Finale Ligure świetny jest Hotel Medusa, blisko centrum i morza, ze świetnym tarasem, dostosowanym dla miłośników dwóch kółek, świetny dla dzieci,
- Inne ciekawe miejsca noclegowe w Filanborgo i Finale Ligure znajdziesz tu.
Więcej wakacyjnych domów w zachodniej części Ligurii szukaj na stronie Liguria Extra Vergine, której właścicielką jest Polka, Małgorzata Klaus.
Gdzie pysznie zjeść
Trafiłam znakomicie, w godzinie obiadowej, która we Włoszech wypada między 12 a 14:30.
Ai Cuattru Canti, Via Torcelli 22 – najpierw zobaczyłam drzwi oklejone licznymi naklejkami: Osteria d’Italia przewodnika Slow Food, jak też La Reppublica, Le Guida ai sapori e ai piacere i jeszcze inne inne. Kuchnia nie zawiodła.
Można też zajrzeć do Invexendu Trattoria na Piazza del Tribunale 1. Na kawę polecam bar, Caffè Dal Teatro na Piazza Aicardi 22. Razem z Małgosią zagadałyśmy się z właścicielem. Po sezonie mają na to czas, poza tym przyjemność im sprawia chwila pogawędki z nieznajomym.
Biuro informacji turystycznej w Finalborgo
Po mapki, broszurki i przewodniki po miasteczku udaj się na Piazza Santa Caterina, Oratorio dei Disciplinanti, e-mail: info@finalborgo.it lub turismo@comunefinaleligure.it. Więcej szczegółów tu.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!