Il Postino (Listonosz), to film w reżyserii Michael Radforda z 1994 roku. Film otrzymał aż 4 nominacje do Oskara, zdobył 1 statuetkę, a także szereg innych nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Dziś Il Postino to prawdziwy klasyk kina włoskiego.
Niestety z nagród i sławy nie mógł się cieszyć grający rolę listonosza, Massimo Troisi. Aktor od lat zmagał się z chorobą serca i zaledwie 12 godzin po ukończeniu prac nad filmem, zmarł.
Il Postino, Listonosz
Lata 50. XX wieku, na jednej z niewielkich wysp u wybrzeży Włoch, mieszka Mario Ruoppolo, syn rybaka, który marzy o zupełnie innym życiu niż codzienne połowy ryb. Ledwo czyta i pisze, ale jednego jest pewien, nie będzie rybakiem, jak jego ojciec. Szczerze nienawidził tego zajęcia. Niespodziewanie nadarza się okazja, by jednak coś w życiu Mario drgnęło. Na wyspę przyjeżdża poeta, Pablo Neruda, którego reżim zmusił do opuszczenia rodzinnego Chile.
Rząd włoski zdecydował się przyznać poecie prawo do azylu politycznego. Szybko się okazuje, że Neruda otrzymuje tak dużą ilość listów, że konieczne jest zatrudnienie nowego listonosza, który zajmie się dostarczaniem korespondencji do rąk poety. Bycie prywatnym listonoszem poety, to nowy rozdział w życiu Mario. O dziwo, Neruda z czasem polubi swojego listonosza i wywiąże się między nimi nić porozumienia.
Och te kobiety
I wtedy stało się. Mario zakochuje się na zabój w pięknej Beatrice, nie wie jednak, jak zaimponować, zwrócić na siebie uwagę. A gdyby tak napisać miłosny wiersz? Łatwo powiedzieć, w tym przypadku dużo trudniej wykonać. Z pomocą przychodzi sam Neruda, który uczy go subtelnej sztuki pisania wierszy. Ostatecznie jednak, Mario przepisuje wiersze samego poety i przedstawia Beatrice jako własne. Podstęp się udaje, Mario uwodzi dziewczynę, ale przecież musi być i ktoś, kto jest przeciwko tej miłości. Ciotka Beatrice chcąc przerwać ten związek podsuwa miłosne listy pod nos Nerudy, a ten odkrywa, że listonosz zwyczajnie przepisywał jego wiersze.
Co było dalej, możecie zobaczyć sami, jeśli jeszcze nie znacie Il Postino. Film ściska za gardło.
Pablo Neruda
Pablo Neruda to jak najbardziej postać realna, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1971. Jego prawdziwe nazwisko to Ricardo Eliecer Neftalí Reyes Besualto (12.07.1904 – 23.09.1973), a pseudonimu Pablo Neruda używał od 1920, kiedy to podpisał swoje debiutanckie wiersze opublikowane w czasopiśmie Selva Austral.
Ten chilijski poeta jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych poetów XX w., nazywany nawet największym poetą XX w. wszystkich języków.
Informacje o filmie
Listonosz (Il Postino), 1994 r. Reżyseria: Michael Radford.
Obsada:
- Philippe Noiret jako Pablo Neruda,
- Massimo Troisi jako Mario Ruoppolo,
- Maria Grazia Cucinotta jako Beatrice Russo,
- Linda Moretti jako Donna Ros,
- Simona Caparrini jako Elsa Morante.
Oscary za rok 1995
Statuetkę przyznano za najlepsza muzyka w dramacie, Luis Enríquez Bacalov. Nominacje: za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany i główną rolę męską – Massimo Troisi.
Wyspa Procida i Salina w Il Postino
Film kręcono m.in. na wyspie Procida i Salina, na której do dziś stoi dom listonosza w Pollara.
Procida
Procida położona jest bardzo blisko Neapolu. Pisałam o niej tu: Procida – przecudna wyspa Zatoki Neapolitańskiej. Będąc na wyspie, liczne zdjęcia z Il Postino znajdziecie w Ristorante La Locanda del Postino w Marina Corricella.
Salina
Na wyspie Salina, w miasteczku Pollara, znajduje się natomiast dom Nerudy. Jest to obecnie prywatna posiadłość, dom jest zamknięty i raczej niszczeje. Sława Węgrzyn z portalu Jedziemy na Sycylię, była tam i udostępniła mi kilka zdjęć, dzięki czemu możesz i ty je teraz zobaczyć.
Książka, która była inspiracją
Gdzie szukać Il Postino
Z napisami znajdziecie go w eKinoTV. Film jest także dostępny w całości na you tube (nie ma polskiej wersji językowej niestety). Trzeba jednak pamiętać, że dziś może być, jutro nie. Poza tym szukajcie w wypożyczalniach (tych online także).
Oglądałeś? Jeśli jeszcze nie, zaplanuj sobie weekendowy wieczór z Listonoszem. I koniecznie daj znać czy było warto.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Nie oglądałam, ale chętnie obejrzę:)
Zachęcam i mam nadzieję,że się spodoba. A razczej, że bardzo się spodoba. Pogoda sprzyja oglądaniu filmów.
Świetny film. Szkoda, że w polskich kinach brakuje przeglądów klasyki kina włoskiego.
Może trzeba im coś zasugerować? To byłoby świetne wydarzenie.