Czy słyszałeś kiedyś o czarownicy La Befana? 6 stycznia we Włoszech obchodzone jest Święto Trzech Króli, znane jako Epifania. Tego dnia dzieci z niecierpliwością oczekują wizyty La Befany – dobrotliwej staruszki przypominającej czarownicę, która w nocy z 5 na 6 stycznia przynosi prezenty.
La Befana to postać głęboko zakorzeniona we włoskiej kulturze, a jej korzenie sięgają czasów przedchrześcijańskich. Niektórzy badacze sugerują, że może ona być związana z rzymskimi obchodami Saturnaliów lub kultem bogini Streni, symbolizującej nowy rok i dary. Z czasem tradycja ta została zaadaptowana przez chrześcijaństwo, stając się integralną częścią obchodów Epifanii.
Kim jest la Befana?
La Befana to postać z włoskiego folkloru, przedstawiana jako starsza kobieta w łachmanach, latająca na miotle. Według legendy Trzej Królowie zaprosili ją do wspólnej podróży, by oddać hołd nowo narodzonemu Jezusowi, lecz odmówiła. Później, żałując swojej decyzji, wyruszyła na poszukiwanie Dzieciątka, odwiedzając każde dziecko i zostawiając prezenty, mając nadzieję, że któreś z nich to Jezus.
Jak Włosi obchodzą la Befana?
La Befana zostawia słodycze i drobne upominki dla grzecznych dzieci, wkładając je do specjalnych skarpet zawieszonych przy kominku lub łóżku. Dzieci, które nie były grzeczne, mogą znaleźć kawałek węgla, choć współcześnie jest to zazwyczaj słodki węgielek z cukru.
W wielu miastach organizowane są jarmarki świąteczne, gdzie można kupić figurki La Befany, tradycyjne słodycze oraz rękodzieło. Szczególnie popularny jest jarmark na Piazza Navona w Rzymie.
W niektórych regionach odbywają się parady z udziałem postaci La Befany oraz inscenizacje związane z jej legendą.
W Wenecji 6 stycznia odbywa się „Regata delle Befane”, gdzie mężczyźni przebrani za Befanę ścigają się po Canale Grande. W Urbania, w regionie Marche, organizowany jest festiwal „Festa Nazionale della Befana di Urbania”, przyciągający wielu turystów.
Włoskie przysłowie mówi:
co oznacza, że Epifania kończy okres świąteczny.
La Befana symbolizuje zarówno zakończenie okresu świątecznego, jak i odnowę oraz oczyszczenie na początku nowego roku. Jej postać, choć przypomina czarownicę, jest uważana za dobrą i hojna, co odróżnia ją od negatywnych konotacji związanych z czarownicami w innych kulturach.
Befana w języku włoskim ma jeszcze inne znaczenie
La Befana wpłynęła również na język włoski. W potocznej mowie określenie „befana” może odnosić się do kobiety o nieatrakcyjnym wyglądzie lub złośliwym charakterze. Jest to przykład, jak folklor przenika do codziennego języka i kultury.
Planując swoją podróż
Znajdź hotel lub apartament na wakacje dzięki booking.com.
Pamiętaj, aby zawsze mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne. Ja korzystam z najlepszej na rynku porównywarki rankomat.pl.
Bilety lotnicze możesz znaleźć i zarezerwować na booking.com.
Jeśli potrzebujesz samochodu we Włoszech, skorzystaj z najlepszej porównywarki discovercars.com lub rentalcars.com.
Potrzebujesz biletów na prom? Znajdziesz je na Direct Ferries.
Gdy kupujesz coś za pośrednictwem moich linków, zarabiam niewielką kwotę. Ty nadal płacisz tyle samo, ze mną dzieli się sprzedawca. Dziękuję za twoje znaczące wsparcie.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie.
Dołącz do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, a także otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB.
Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
La vita è bella! Życie jest piękne!