Limoncello tiramisu to wariacja klasycznego przepisu na tiramisu, pełna słońca południa Włoch zamkniętego w butelce likieru limoncello i cytrynach. Przepis jest szalenie prosty, nie używamy jajek, jest za to śmietana kremówka. Smak tego tiramisu jest warty grzechu i jeszcze … kieliszka porządnie schłodzonego limoncello.
Limoncello tiramisu
Aby przygotować ten deser potrzebujesz
- 2 cytryny
- 80 ml limoncello
- 2 paczki biszkoptów savoiardi (to włoskie biszkopty nieco szersze i bardziej płaskie niż zwykłe ladyfingers, ale te ostatnie też są ok)
- 250 ml dobrze schłodzonej śmietany 30% lub 36%
- 250 g mascarpone (ja biorę opakowanie 500 g, bo mam w domu 4 pożeraczy tiramisu)
- 50 g cukru pudru
Potrzebne będzie także naczynie do układania tiramisu, może być żaroodporne, ale możesz układać także w ładnych słoiczkach, salaterkach czy szklaneczkach.
Wskazówka I Najlepszym narzędziem do oberania ze skórki cytryną jest zester.
Jak przygotowujemy
Dokładnie wyszoruj obie cytryny, wytrzyj czystą ściereczką do sucha, a następnie zetrzyj skórkę.
Do miseczki lub głębokiego talerza wyciśnij sok z obu cytryn (uważaj na pestki) i wymieszaj go z limoncello. Będziesz w tym później maczać biszkopty.
Ubij śmietanę (tylko nie przesadzaj, bo się zważy), a następnie połącz z serkiem mascarpone i cukrem pudrem. Wymieszaj, aż masa będzie gładka i kremowa.
Dodaj do masy skórkę z cytryny (możesz część pozostawić do dekoracji tiramisu) i jeszcze raz delikatnie wymieszaj. Masa do tiramisu jest gotowa.
Dno naczynia najpierw wysmaruj 1 łyżką gotowej masy.
Teraz każdy biszkopt zanurz najpierw z obu stron w mieszance limoncello z sokiem z cytryn, następnie układaj w naczyniu, jeden obok drugiego.
Gdy pierwsza warstwa będzie ułożona, nałóż na nią gotową masę i ładnie wygładź. Tak samo druga warstwa – biszkopty i masa.
Gotowe tiramisu włóż do lodówki na co najmniej 2 h (ale im dłużej tym lepiej).
Podawaj udekorowane plasterkiem cytryny, listkiem mięty, borówkami lub czymkolwiek, co podpowiada ci fantazja. Miłym dodatkiem będzie podanie kieliszka limoncello! Limoncello pijemy tylko doskonale schłodzone. Można podawać także w zmrożonych kieliszkach (pojemność 30 ml).
Przepis na biszkopy savoiardi
Uwaga, jeśli nie masz biszkoptów savoiardi w domu, możesz je upiec.
Składniki
- 150 g mąki pszennej
- 4 żółtka
- 4 białka
- 120 g cukru
- 1 łyżeczka cukru z wanilią
- cukier do oprószenia
Jak zrobić biszkopty
Dobrze ubić żółtka z cukrem i cukrem waniliowym, następnie dodać mąkę i wymieszać. Ubijamy białka na sztywna pianę, dodajemy do reszty i delikatnie mieszamy. Całość włożyć do szprycki, a jeśli jej nie masz, do woreczka lub rulonika zrobionego papieru śniadaniowego. Na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, wyciskamy podłużne kawałki ciasta, które powinny przypominać wyglądem biszkopty typu ladyfingers. Oprószamy cukrem pudrem lub cukrem. Piec w 180 stopniach przez ok. 13 minut. Biszkopty powinny być lekko zarumienione.
Limoncello
Jeśli nie masz limoncello … też możesz je zrobić samodzielnie. Jedyny mankament jest taki, że będziesz musiał poczekać 21 dni na zrobienie tiramisu. Kliknij tu, a znajdziesz przepis na limoncello.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!