Palestrina to prawdziwy skarb zaledwie godzinę drogi z Rzymu. Miasto pełne historii, wielokrotnie niszczone i odbudowywane, wojujące niegdyś zaciekle z Rzymem, a którego początki sięgają epoki brązu! Sama nie wiem, dlaczego mnie tu wcześniej nie było.
Może dlatego, że przewodniki nie polecają tego miasta? Skupiają się na Rzymie, miasteczkach Castelli Romanii i tyle. Proszę, zapiszcie sobie zatem, aby koniecznie tu przyjechać i zobaczyć miasto starsze niż Rzym .
Palestrina
Jeśli już tu przyjedziesz, wdrap się na samą górę centro storico, do Museo Archeologico Naziolane di Palestrina mieszczącym się w Palazzo Barberini z XV wieku. To najważniejszy budynek w mieście i koniecznie trzeba od niego zacząć.
Nawet, jeśli nie zechcesz wejść do samego muzeum, na schodach doń prowadzących toczy się życie towarzyskie miasta, ktoś się uczy, ktoś plotkuje, inny randkuje, a ktoś zwyczajnie podziwia widok, a jest co! Całą Palestrinę i aż po horyzont.
Museo Archeologico Naziolane di Palestrina w Palazzo Barberini, a gestykuluje nasza przewodniczka
Widok ze schodów prowadzących do Palazzo, gdy jest dobra widoczność widać na horyzoncie morze (podobno)
Mozaika z Palestriny
Na samej górze muzeum znajduje się absolutnie niesamowita Mozaika z Palestriny, zwana także Mozaiką Barberini. To starożytne dzieło przedstawiające pejzaż nad Nilem. Jest datowana na początek I wieku p.n.e., choć archeolodzy nie są zgodni w tej kwestii.
Mozaika jest wspaniała i mnie szalenie zachwyciła! Przedstawia bardzo realistycznie, życie wzdłuż brzegów Nilu, od jego źródeł w Etiopii, aż do ujścia w Morzu Śródziemnym. Widać bardzo wyraźnie dzikie zwierzęta, ludzi, łodzie, domy, codziennie życie ówczesnych mieszkańców. Trudno nie docenić kunsztu twórców tego dzieła.
A tu dwa fragmenty mozaiki z bliska.
Ciekawa jest także historia mozaiki od momentu jej odkrycia pod koniec XVI wieku. W latach 1624–1626 mozaika została pocięta na części i wywieziona do Rzymu, gdzie znalazła się w posiadaniu kardynała Lorenzo Magalottiego. Ten jednak oddał ją wkrótce swojemu bratankowi, kardynałowi Francesco Barberini, który całe szczęście, w 1640 roku przywiózł ją ponownie do Palestriny i umieścił w zbiorach Palazzo Barberini.
Cieszę się, że mozaika wróciła i zamiast na podłodze jest teraz na ścianie, dzięki czemu można ją w pełni podziwiać. W muzeum jest wiele bardzo ciekawych zbiorów. Ja zdążyłam zrobić zdjęcia zaledwie garstce.
Wychodząc z Palazzo Barberini koniecznie udaj się wyznaczonym tu szlakiem archeologicznym. Schodząc powoli w dół uliczki zachwycają. Spodoba Ci się to, co zobaczysz. Jestem pewna. Pech chciał, że padła mi bateria w aparacie i niestety najcudniejsza część Palestriny nie została uwieczniona.
Jeśli interesujesz się archeologią lub historią, RAI Kultura przygotowało fantastyczny film Foruna Primigenita, we włoskiej i angielskiej wersji językowej na temat historii tego miejsca. Można zobaczyć całą Palestrinę z lotu ptaka. To dopiero robi wrażenie.
Wskazówka I Kup już teraz bilety na atrakcje w Rzymie i okolicach
Najpierw była Praeneste
Jeśli interesuje Cię choć troszkę historia samej Palestriny, warto wiedzieć, że miasteczko przez stulecia nosiło nazwę Praeneste. Historia miasta sięga czasów mitycznych, jego założycielem miał być Caeculus czyli nikt inny, jak legendarny protoplasta rodu Cecyliuszów.
Podobno, chcąc zachęcić okoliczną ludność do osiedlania się w nowym mieście, dzięki pomocy tatusia (tatuś to Wulkan – bóg ognia, kowalstwa i wulkanów) dokonał na oczach ludu cudu z ogniem – zebranych otoczyły płomienie, które rozwiały się na rozkaz Caeculusa.
Praeneste było ulubionym miejscem letniego wypoczynku dla bogatych Rzymian, bywał tu sam August czy Hadrian. Miasto stanowiło centrum kultu Fortuny Primigenii, a jej świątynia wraz z wyrocznią otoczone były wspaniałym kompleksem budynków. W muzeum jest makieta odzwierciedlająca cały budynek w czasach jego świetności. Niestety od średniowiecza dla Palestriny rozpoczął się okres ciągłych bitew i niszczenia miasta. Na szczęście zdeterminowani mieszańcy zawsze odbudowywali miasto.
Palio, Sagra i inne atrakcje w Palestrinie
Jeśli szukasz szczególnych emocji, a zachwyt nad elementami przeszłości nie wystarcza, proszę bardzo: w pierwszy weekend sierpnia mieszkańcy Palestriny organizują wspaniałą imprezę Sagra del Gigletto. Jesteś rządny mocnych wrażeń?
16-18 sierpnia to czas na gonitwę, czyli Palio di Sant’Agapito, najważniejsza impreza w roku ku czci patrona miasta.
Wskazówka I Jeśli interesuje Cię więcej wydarzeń, a dzieje się tu w czasie całego roku sporo, skontaktuj się z organizacją Pro Loco di Palestrina, email: prolocopalestrina@tiscali.it.
Jak dojechać do Palestriny
Pociąg I Z Roma Termini do Zagarolo (koszt 2-10 EUR) i dalej autobusem Cotral już bezpośrednio do Palestriny (koszt dojazdu 1-2 EUR) .
Autobus I Autobusem nr 163 z przystanku Verano do Ponte Mammolo i tu przesiadka na autobus Cotral do Palestriny (całkowity koszt dojazdu 4-6 EUR).
Samochód I Korzystając z poniższej mapy możesz zaplanować swoją podróż samochodem do Palestriny, wystarczy wpisać punkt startu i cel podróży. Po chwili wyświetli Ci się szczegółowy plan podróży. W Palestrinie jest duży parking w dolnej części miasta, skąd na górę jest kilkuminutowy spacer.
Z biurem podróży I Wygodnie z biurem podróży, proszę bardzo, Francesca z Italy Where Else załatwi wszystko na medal. Jej ekipa uszykuje dla Ciebie plan pobytu, transport, nocleg i w razie potrzeby tłumacza. Umówią wszelkie inne wizyty i będą Twoim Aniołami Stróżami jeśli tylko takie będziesz mieć życzenie. A jeśli chcesz 5% zniżki, użyj tego kodu, gdy będziesz się z nimi kontaktować: E124.
Gdzie nocować w pobliżu Palestriny
Nocowałam w pobliskim Genazzano, u przesympatycznej Stefanii. Bardzo polecam Wam jej B&B. Stefania przyjęła mnie, jak swoją dobrą znajomą. Zresztą, ciepło jakie od niej bije, od razu przełamuje wszystkie lody. Mieszkanie z trzema pokojami, każde ma niezależną łazienkę. Wspólna jest kuchnia i jadalnia, całkowicie wyposażona. Są wszelkie udogodnienia, jak klimatyzacja, ogrzewanie, WiFi i wspaniałe śniadania, nie tylko typowo włoskie :). Spałam jak małe dziecko, niech to będzie najlepszą rekomendacją. Poza tym świetne miejsce wypadowe do zwiedzania uroczych miasteczek Lacjum, a także parku zabaw dla dzieci.
Jeśli jednak wolisz nocować w samej Palestrinie, polecam dwa zweryfikowane miejsca przez znajomych: B&B L’Upupa lub Casa vacance Altavista.
Artykuł powstał we współpracy ze wspaniałą drużyną Italy Where Else.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Grazie tanto avere omaggiato la mia cittadina l’antica Praeneste “mirabilia urbis”
Rosanna
Pallestrina e bellissima!