Czy można się zakochać w Prosecco? A czy można się w nim nie zakochać? Traktujmy tą miłość z przymrużeniem oka, ale mam nadzieję, że docenicie Prosecco przy pierwszej nadarzającej się okazji.
To zacznijmy od poważnych spraw, jakimi są badania naukowe. Otóż naukowcy dowiedli, że lekki gaz w winie wprowadza pijącego w stan euforyczny. My to wiemy i bez poważnych badań, ale cieszę się, że to potwierdzają. A Prosecco to nic innego, jak właśnie wino musujące. Wyrazy „frizzante” lub „spumante” na etykietach win musujących oznaczają intensywność musowania w procesie produkcji.
Veneto krainą Prosseco
To włoskie wino pochodzi z regionu Veneto (Wenecja Euganejska) na północnym wschodzie Włoch i jest najtańszym wśród dobrych win musujących! Jeszcze raz pozwolę sobie podkreślić wyraz „dobrych”. Prosecco ma delikatny owocowy smak: gruszka, jabłko, trochę cytrusów, czasami pojawiają się nuty kwiatowe, czy smak owocowego cukierka i galaretki. Jest lekkie, odświeżające, cudownie owocowe i po prostu świetne.
Prosecco występuje w wersji brut i extra-dry, czyli wytrawne i ćwierć słodkie.
Extra-dry
Jest najbardziej klasycznym Prosecco czyli ani wytrawnym ani deserowym lecz za to mocno owocowym winem z wyraźną, ale niedominującą nutą słodyczy. W przypadku win musujących extra-dry nie oznacza wina bardzo wytrawnego, wręcz przeciwnie – oznacza wino z cukrem. Extra-dry smakuje w połowie drogi między winem półwytrawnym, a półsłodkim, jak świeże owoce. Świetnie pasuje do szynki parmeńskiej z melonem, truskawek i innych owoców czy galaretek, ale doskonale smakuje solo.
Brut
Wersja brut jest mocno wytrawna, z lekką goryczką. Prosecco Brut używamy tak samo, jak innych win musujących: do ostryg, owoców morza, sushi, czy białych ryb, także tych z Bałtyku.
Metoda Charmata na bąbelki
Bąbelki w Prosecco są naturalne, tzn. pochodzą z fermentacji samego wina. W odróżnieniu od szampana i innych win produkowanych metodą szampańską (tzw. klasyczną), prosecco nie przechodzi fermentacji w butelce, tylko w dużych, hermetycznie zamkniętych zbiornikach, dzięki czemu gaz się nie ulatnia. Dopiero później jest przelewane pod ciśnieniem do butelek. Jest to tzw. „metoda Charmata” lub „metoda Prosecco”
Prosecco powstaje ze szczepu Prosecco, zwanego również Glera. Obecnie Prosecco jest zastrzeżoną nazwą apelacji kontrolowanego pochodzenia. We Włoszech wina na etykiecie zawierają oznaczenie DOC lub DOCG. Więcej na ten temat możesz przeczytać tu: Klasyfikacja win włoskich.
Aperitif
Na aperitif lub z domieszką soku ze świeżych owoców, jak w klasycznym weneckim koktajlu Bellini, który składa się – prócz Prosecco oczywiście – z soku z białych brzoskwini oraz soku z malin lub wiśni. Koktajl ten, zgodnie z tradycją pije się w klasycznym kieliszku do martini lub szampana. Jeśli interesuje Was przepis na Bellini możecie zerknąć tu: Przepis na Bellini.
Prosecco lubi chłód
Zawsze pamiętajmy o schłodzeniu przed podaniem! Idealna temperatura to 6–8 stopni Celsjusza. Ta reguła dotyczy zresztą wszystkich win białych oraz różowych.
Ile kosztuje prosecco w Polsce i gdzie można je kupić?
W Polsce ceny kształtują się od ok. 20 zł w marketach, w sklepach winiarskich 35-70 zł (tę wersję zakupu polecam najbardziej) i drożej. Jeśli chcesz kupić dobre Prosecco, polecam sklep Wino Toskanii.
Wzgórza Prosecco na liście UNESCO
Podczas 43. sesji UNESCO, odbywającej się od 30.06 do 10.07.2019 w Baku w Azerbejdżanie, na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano Wzgórza Prosecco di Conegliano oraz Valdobbiadene.
W uzasadnieniu komisji padły słowa:
Teren charakteryzują pasma pagórków oraz ciglioni (małe tarasy winne), lasy, wioski i winnice. Przez wieki te dzikie oraz trudne tereny były kształtowane i przystosowywane do upraw przez człowieka. Od XVII wieku poprzez wprowadzenie tarasów pod uprawę winorośli ziemie te zamieniły się w uroczą szachownicę o stromym nachyleniu. W XIX wieku technica bellussera (tj. system uprawy winorośli rozłożonych promieniście i wspieranych na drewnianych palach) nadała wzgórzom kolejny charakterystyczny i niepowtarzalny rys.
Komisja podkreśliła fakt, że wiejski krajobraz zachowany został dzięki surowym wytycznym produkcji Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG, które chronią winorośl, a także naturalny ekosystem ziem. W uzasadnieniu komisji pojawia się zwrot „wzgórza Prosecco”, który podkreśla związek tych ziem z pracą człowieka.
Wiecie, że moim drugim ulubionym krajem jest Portugalia? Oni też mają swoje bąbelki. Włoskie spumante to portugalskie espumante, więc łatwo zapamiętać. Ania z bloga Flaczki z olejem podpowiada, że najlepsze są Plexus – godne uwagi wino z Tejo, Raposeira i Murganheira – wino z nieco wyższej półki. Polecam zajrzeć do Anii.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Processo to jedyny alkohol który kupujemy z chłopakiem na butelki i wypijamy na specjalne okazje 🙂 Teraz wiem o nim trochę więcej 😀
No tego to jeszcze nie słyszałam:)). Ale w zasadzie dlaczego nie? Uściski!
Całkiem miły wpis na obecne upały 🙂 Na poważnie, bardzo lubię Prosecco. Jest dość smaczne, orzeźwia i co najważniejsze nie jest sztucznie gazowane (jak większość win musujących) tylko naturalnie, o czym wspominasz. Dlatego też jeżeli mam wybór kupić jakieś wino musujące, a Prosecco, to wolę zdecydowanie te drugie. Poza tym i cena jest przecież atrakcyjna. Najlepiej smakuje schłodzone, o tak ! 🙂
Schłodzone obowiązkowe:)). I bosko smakuje czy to samo czy z dodatkami:)). Uwielbiam pod każdą postacią.
Oj naszla mnie ochota na taki koktail Bellini w ten upalny piatek 🙂
Piątek toż to weekendu początek:). Można sobie pozwolić na ciut więcej.
Prosecco lubię ale moją pierwszą miłością jest rose vine 🙂
aczkolwiek ten na ten koktail bellini bym się skusiła
Pozdrawiam x
Ja też :))). Ale zostawię to sobie na kolejną wizytę we Włoszech :).
Dla mojego męża (pochodzi z Veneto) Prosecco jest niczym woda, z tą rożnicą, że nie leci (niestety) z kranu. Obecne w lodówce zawsze:)
Salute! 🙂
U mnie w lodówce jest zwykle, tak dyżurnie :).
Prosecco to od jakiegoś czasu mój absolutny hit, uwielbiam ten smak 🙂 Pasuje praktycznie do każdej okazji, jest nie tylko pyszna ale też niezwykle uniwersalny. Mam to szczęście, że bardzo blisko mojego biura jest fantastyczny bar – Bubbles – gdzie królują bąbelki. Często zachodzę tam z koleżankami na kieliszek Prosecco po pracy lub na pyszny lunch 🙂
W pełni się zgadzam, prosecco pasuje do niemalże wszystkiego 🙂