Oto najprostszy na świecie przepis na chleb domowy z obłędnie chrupiąca skórką. Wystarczy, że zrobisz ten chleb tylko raz i już zapamiętasz przepis, bo jest tak prosty! Ponadto prawdopodobnie wszystkie składniki masz pod ręką w domu, więc nie musisz iść nawet do sklepu. Kiedy sama zobaczyłam, że ten przepis jest tak banalny, po prostu wstałam i zrobiłam to. I jestem pewna, że nawet najgorsza gapa w kuchni da radę samodzielnie upiec taki chleb i zaskoczyć nie tylko siebie, ale i najbliższych.
A zatem, mam dla ciebie przepis na chleb domowy, którego sama nauczyłam się z you Tub-a, a jakże! Takie czasy.
Przepis na chleb domowy z chrupiąca skórką
Składniki:
- 500 ml ciepłej wody (nie może być gorąca),
- 25 g świeżych drożdży lub 7 g suchych,
- 1 łyżka cukru,
- 700 g mąki pszennej,
- 3 płaskie łyżeczki soli,
- 1-2 łyżki oleju (ja używam oliwy extra vergine).
Robimy chleb domowy
Etap 1
Wygodnie pracować nad tym etapem wieczorem.
Do miski wlej 500 ml ciepłej wody, dodaj drożdże – świeże lub suche, łyżkę cukru (drożdże lubią cukier) i wszystko dokładnie mieszaj do momentu, aż droższe się rozpuszczą. Następnie dodaj 700 g przesianej mąki i 3 łyżeczki soli. To wszystko wymieszaj drewnianą łyżką (nie zagniataj rękoma), dodając 1 do 2 łyżek oleju. Gdy wszystkie składniki dobrze się połączą, a zajmie to tylko chwilę, zasłoń miskę, np. folią spożywczą i wstaw do lodówki na około 10-12 godzin. W tym czasie ciasto pięknie wyrośnie.
Wskazówka I Jeśli nie możesz dać ciastu na wyrośnięcie 12 godzin, poczekaj minimum 2 godziny.
Etap 2
Rano wyciągnij miskę z lodówki, ciasto ostrożnie zgnieć i wyciągnij na blat wysypany mąką. Delikatnie wyrabiaj ciasto na tyle, aby było całe obtoczone w mące i przestało się kleić do rąk. Ciasto jest bardzo lekkie i nie trzeba go jakoś specjalnie wyrabiać. Ponownie włóż je do miski, aby przez następne 30 minut nabrało temperatury otoczenia, ponieważ jest jeszcze zbyt zimne, aby je od razu wkładać do piernika.
Etap 3
Włącz piekarnik, włóż do środka naczynie, w którym zamierzasz piec chleb, aby rozgrzewało się razem z piekarnikiem. To może być naczynie żaroodporne, kamionkowe, garnek żeliwny, które świetnie nadają się do piekarnika. Ja użyłam naczynia żaroodpornego, ale ponieważ nie miałam do niego oryginalnej pokrywki, użyłam w tej roli drugiego, mniejszego naczynia. Nagrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza i zostaw włączony przez 30 minut.
Wskazówka I Ponieważ piekłam już ten chleb już wielokrotnie, uważam, że mnie o wiele lepiej sprawdza się garnek żeliwny. Dostałam go kiedyś w prezencie, a był kupiony w Biedronce i naprawdę super się sprawdza.
Wskazówka I Ponieważ ja używam kamienia w piekarniku, najpierw rozgrzewam go do maksymalnie wysokiej temperaturze (u mnie to 275 stopni Celsjusza), a dopiero po 30 minutach ustawiam na 200 stopni Celsjusza.
Etap 4
Po upływie 30 minut wyciągnij z piekarnika gorące naczynie żaroodporne, włóż do niego ciasto, nie starając się nadać mu jakiś kształt. Przykryj i wstaw do piekarnika najpierw ustawiając czas na 30 minut. Po tym czasie zdejmij pokrywkę i piecz przez kolejne 20-25 minut, dopóki kolor skórki chleba będzie cię zadowalał. Jeśli nie masz pokrywki, po prostu piecz bez niej.
Gotowy chleb wyciągnij z piekarnika i zostaw do ostygnięcia. Ja wyciągam chleb na kratkę, aby jak najszybciej ostygł. Najtrudniejsze jest czekanie, aż ostygnie, ponieważ chleb pachnie obłędnie i masz wielką ochotę spróbować go natychmiast.
Chleb pięknie wypieczony, a skórka jest cudownie chrupiąca.
Buon apettito!
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie.
Dołącz do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, a także otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB.
Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
La vita è bella! Życie jest piękne!
Z wyglądu na zdjęciach aż chce się schrupać. Taki z świeżym masełkiem to musi być pysze. Aż czuję zapach.
Proszę spróbować zrobić!
Ja odstawiam ciasto na pół godziny jedynie, po tym czasie przekładam łyżką do foremki,wkładam do piekarnika i piekę godzinę. Też wychodzi super.
Świetny przepis pani Magdo,ja zamieniłem cukier na miód
Świetnie! Sama też tak zrobię następnym razem.
A jakiego typu mąki Pani używa? Saluti!
Zwykłej pszennej mąki.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na taką ciekawostkę. Chleb już nie będzie smakował, tak jak sprzed 15-20 lat bo zmienił się od tego czasu gatunek ziarna. Potem też zmieniła się produkcja mąki. Mąka już nie jest taka sama jak lata temu, bo inaczej się ją produkuje. Taka ciekawostka o której mało osób wie.
Bardzo dziękuję za te informacje. Na smak chleba ma wpływ wszystko, pochodzenie mąki, woda, drożdże jakie użyjemy – bo w tym przepisie robimy chleb akurat na drożdżach. Ciężko zrobić chleb, który będzie smakował tak, jak chleb robiony przez nasze babcie czy mamy lub dziadków i ojców. Jeszcze raz dziękuję za komentarz!
Wyszedł super , tylko ciut za chrupki i słony ale moze dlatego że używamy nie wiele soli 🙂
Paulina, fajnie jest eksperymentować, aby uzyskać swój idealny smak.
Ale jeszcze są młyny gdzie mają mąke starego typu
Obu były jak najdłużej!
Czy z tego przepisu można zrobić chleb pszenno-żytni dodając np. 200g mąki żytniej i 500g mąki pszennej?
Jak najbardziej proszę spróbować.
Witam. Będę pierwszy raz w życiu piec chleb, dlatego chciałabym spróbować upiec wersję mini na próbę. Jeśli upiekę z połowy składników to jak zmienić czas ?
Z góry dziękuję za odp.
Chleb wygląda obłędnie 😀
Czasu przygotowań się nie zmienia, co do pieczenia, proszę obserwować, czy szybciej się upiecze. Powodzenia!!!
Zrobiłam raz i wyszło pysznie, teraz robię drugi raz z mąki pełnoziarnistej 🙂
Bardzo się cieszę! I trzymam kciuki za wszelkie chlebowe eksperymenty.
A jak Pani piecze na kamieniu? Bez żadnego naczynia?
W naczyniu żaroodpornym.
A musi być naczynie żaroodporne z przykrywką, czy może być blaszka do ciasta?
Proszę spróbować. Pokrywka gwarantuje chrupiącą skórkę, może ma pani garnek, który można użyć w piekarniku, np. żeliwny.
Przepis jest genialny, robie już któryś raz. Szkoda że nie można dodać zdjęcia w komentarzu to potwierdziłabym że wychodzi obłędnie! 🙂
Mam pytanie do kamienia – jaki polecasz?
Dzięki!
To prawda, szkoda, że nie można dodawać zdjęć, ale można je dodać w mediach społecznościowych i ew. oznaczyć Italia poza szlakiem. Kamień polecam jak najgrubszy, granitowe świetnie się sprawdzają.
Zastanawia mnie, jak może ciasto wyrosnąć w zimnej lodówce? Przecież zawsze mówi się, żeby stawiać w cieple. Zrobię tak jak jest w przepisie i zobaczę co wyjdzie 🙂
Marto, jak najbardziej urośnie, chodzi o procesy chemiczne, za które odpowiedzialne są drożdże.
Świetny przepis, a czy te wymienione dwie godziny do wyrośnięcia też działają? Ewa
Działają 🙂
Dzień dobry! Ważne pytanie: Czy to może być takie naczynie jak np do tart głębokie na ok. 4 palce, czy ciasto się wyleje z takiego płytkiego naczynka?
Nie wyleje się, bo ciasto ma dobrą konsystencję, ale lepszy były garnek lub naczynie żaroodporne.
Czy pokrywkę można zastąpić podziurkowaną folią aluminiową?
Proszę jej nie dziurawić, a po 30 minutach zdjąć.
Mam pytanko , potrzebuje większego chlebka czy będę mogła zrobić większą porcję czyli z 1400 g mąki jeden chleb czy raczej nie wyjdzie ?
Proszę zwiększyć odpowiednio proporcje pozostałych składników, poza drożdżami, i tak urośnie.
Świetny przepis, piekłam chleb pierwszy raz i wyszedł mi przepyszny i udany. Jedynie blady. A piekłam 1g10min. Trzymać w piekarniku dłużej, żeby był tak wypieczony jak pani na zdjęciu? Pozdrawiam ciepło 🤗
Czy zdjęła pani przykrywkę po 25-30 minutach pieczenia? Bo to wówczas się chleb zarumienia.