„Rzym moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik” to książka, która niedawno ukazała się na rynku nakładem Wydawnictwa Jedność. Choć to wydawnictwo znane jest przede wszystkim z książek i podręczników o tematyce religijnej, ma na swoim koncie wyjątkowo szeroką ofertę albumów, przewodników i książek kulinarnych poświęconych Italii.
Są to unikalne pozycje wydawnicze, których ja mam osobiście w domu całą kolekcję. Przygodę z Wydawnictwem Jedność rozpoczęłam w 2016 roku, kiedy po raz pierwszy wpadło mi w ręce potężne opracowanie „Smaki kuchni włoskiej”. Książka zarówno rozmiarami, jak i ciężarem oszałamia, ale to, co dostałam w środku spowodowało, że stałam się wielką fanką wydawnictwa i regularnie wypatrywałam nowości. Jeśli jeszcze nie masz tej książki w domu, a interesuje cię kuchnia włoska, bardzo poważnie to rozważ!
W tym artykule znajdziesz informacje na temat książek Wydawnictwa Jedność oraz kilka zdań recenzji o najnowszej książce autorstwa księdza Witolda Kaweckiego „Rzym moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik”.
Wydawnictwo Jedność
To jedno z bardziej zaskakujących wydawnictw. Ich historia sięga 1917 r., kiedy założono jedną z najlepiej wyposażonych drukarń Kielecczyzny – Drukarnię Diecezjalną „Jedność”. Początkowo wydawnictwo oferowało głównie publikacje dotyczące życia duchowego oraz dokumentujące historię regionu.
Obecnie Jedność wydaje książki z zakresu teologii, biblistyki, duchowości, filozofii, historii, bioetyki i hagiografii, a także cenione podręczniki, przewodniki metodyczne i pomoce dydaktyczne oraz wiele pozycji katechetycznych i duszpasterskich. Jest także specjalny działa wydawniczy, Jedność dla dzieci i w końcu wysmakowane edytorsko albumy oraz literatura piękna.
Ja najczęściej buszuję w działach Jedność dla domu, gdzie znajdują się kulinaria oraz Teologia i duchowość, gdzie są przewodniki po różnych miejscach w Polsce i na świecie oraz oczywiście sekcja albumy.
Dziś w moim posiadaniu jest szesnaście książek wydanych przez Jedność. Są to:
Kuchnia
- „Smaki kuchni włoskiej. Sztuka kulinarna i najlepsze potrawy”
- „Złota łyżka. 1000 najlepszych przepisów kuchni włoskiej”
- „Superproste gotowanie. Nie więcej niż 6 składników”
- „Free. Gotowanie bez glutenu, mleka, jajek, cukru”
- „Cytryna dla zdrowia i urody. Właściwości i zastosowanie terapeutyczne”
- „Made in Italy. Smaki, składniki i tradycyjne przepisy” – obecnie brak w ofercie
- „Pasta i basta. 150 przepisów na sosy i makarony prosto z Włoch” – obecnie brak w ofercie
- „Menu Italiano. Na co dzień i od święta” – obecnie brak w ofercie
Przewodniki
- „Rzym, moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik”
- „Toskania, jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny”
Sztuka
- „RAFAEL 500”
- „Malarstwo w Muzeach Watykańskich”
- „Caravaggio. Stwarzanie widza”
- „Kaplica Sykstyńska. The Sistine Chapel”
- „Watykan. Sztuka, architektura i ceremoniał”
- „Biblia w obrazach z Muzeów Watykańskich”
Książki Wydawnictwa Jedność cechuje ogromna dbałość i piękno wydawanych książek, albumy zaś mają wyjątkową oprawę. Ich książki można zakupić zarówno online na stronie samego wydawnictwa, jak też w innych księgarniach, np. Empik, Księgarnie Matras, Tania Książka, itd.
Wskazówka I Zarezerwuj już dziś bilety na atrakcje w Rzymie.
Rzym moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik
Z okazji ukazania się nakładem Wydawnictwa Jedność nowego przewodnika po Rzymie, chciałam ci opowiedzieć w kilku zdaniach, czego się możesz spodziewać po tej książce. Zacznijmy od autora.
ks. Witold Kawecki
Ów przewodnik jest autorstwa ks. Witolda Kaweckiego, redemprorysty zajmującego się teologią piękna, kulturą wizualną, komunikacją medialno-kulturową i kulturą polityczną. Jest pisarzem i człowiekiem mediów, dziennikarzem i kulturoznawcą. Profesor nauk teologicznych, kierownik Katedry Komunikacji Kulturowej i Artystycznej UKSW.
Ks. Kawecki jest autorem 33 książek, w tym bestsellerów: „Tajemnice Caravaggia” (Jedność 2019) i „Toskanii, jakiej nie znacie” (Jedność 2021). Zdecydowanie człowiek szalenie ciekawy świata i wrażliwy na sztukę.
Wskazówka I Sprawdź także atrakcje poza Rzymem
Przewodnik po Rzymie
Mam wyjątkowy stosunek do Rzymu.
Rzym to mój początek, to tu zaczęła się moja wielka przygoda z Italią, dokładnie 23 lata temu.
Po 30 godzinach podróży, wysiadłam z autokaru zmęczona, spocona, marząca jedynie o prysznicu i ciepłej kolacji. Niemal nie spojrzałam na Rzym, wypatrywałam jedynie kolegi, który miał mnie odebrać.
Kiedy tak jechaliśmy samochodem przez miasto, zmęczenie gdzieś się ulotniło. Widok Rzymu wspaniałego i jednocześnie szalonego zawładną moją duszą już na zawsze.
Teraz, czytając kolejne strony książki księdza Kaweckiego, wracam do mojego Rzymu z tamtych lat. Spacerując opisywanymi przez autora uliczkami przypominam sobie, jak to było, kiedy ja się tu znalazłam po raz pierwszy.
Kiedy autor rozpamiętuje dźwięk dzwonów rzymskich kościołów, który roznosił się po wzgórzu, wiem dokładnie, co ma na myśli. Łatwo jest mi identyfikować się z takimi wspomnieniami, są tożsame z moimi.
Kapitol, Forum Romanum, Koloseum, kościoły i sanktuaria, słynne fontanny, Schody Hiszpańskie, Panteon, rzymskie place … ta lista miejsc może nie mieć końca. I tak, kok po kroku poznajesz Rzym, nie mogąc się od niego oderwać.
Układ przewodnika
W środku „Rzym, moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik” znajdziesz piękne fotografie Wiecznego Miasta, Castel Gandolfo, Via Appia, wnętrza wielu kościołów, muzea, obrazy, rzeźby, są także ilustracje. Razem z autorem schodzimy do katakumb bazyliki św. Agnieszki za Murami, kręcimy się uliczkami Zatybrza, zaglądamy do gospody Spirito di Vino w dawnej synagodze i wiele więcej.
Ale po kolei.
Gdy przejdziesz przez historię powstania imperium, poznasz jego skarby z okresu starożytności.
Następnie fundujesz sobie przejażdżkę starożytną drogą rzymską Via Appia Antica.
Na kolejnych stronach dowiesz się więcej o akweduktach, termach, fontannach, rzece Tyber, jej mostach i wyspie. Kolejna część książki jest poświęcona Polom Marsowym, niezwykłym placom i budowlom tej części Rzymu.
I w końcu Rzym wczesnochrześcijański, co oznacza opis najważniejszych kościołów i bazylik.
Ostatnie części książki to wejście w świat bohaterów, których wpływ na Rzym jest niepodważalny. To zachwyci miłośników Michała Anioła, Rafaela, Caravaggia, Berniniego.
Opowieść o Wiecznym mieście kończy się w Muzeach Watykańskich.
O książce Rzym moje miasto
Wydanie na kredowym papierze
Książka jest szalenie starannie wydana na papierze kredowym, zawiera aż 464 strony i jest pełna wyjątkowych fotografii. Dopiero wzięcie jej w ręce uzmysławia, że takie wydanie musi też swoje ważyć.
Jej rozmiar i waga (1,5 kg) jest jak najbardziej w porządku, jeśli czytamy ją w domu lub ogrodzie. Jeśli jednak planujemy włożyć przewodnik do plecaka czy torebki i chodzić z nim po mieście, to musimy być naprawdę zdeterminowani.
To w zasadzie moja jedyna uwaga dotycząca książki, która jest przecież w założeniu przewodnikiem, jest za duża i za ciężka, aby brać ją ze sobą w podróż.
Niezaprzeczalnie jednak na jej podstawie możesz się znakomicie przygotować do podróży i wybrać to, co naprawdę chcesz zobaczyć. Książka aż prosi się o robienie notatek, czy też przyklejanie kolorowych karteczek typu post-it w miejscach, które chciałbyś odwiedzić.
Czy dobrze się czyta Rzym moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik?
Język autora jest obrazowy, dzięki czemu łatwo nam podążać jego śladem, niemal widzieć to co on. Nie jest trudny, choć pojawia się mnóstwo nazw i nazwisk (to Rzym, muszą być), czyta się sprawnie i szybko. Autor zadbał o stosowanie nazw włoskich i polskich wszędzie tam, gdzie to możliwe.
Także duża czcionka, wyraźny podział na rozdziały, podrozdziały i akapity, pogrubienie czcionki i wyróżnione fragmenty szalenie ułatwiają wyłuskanie najważniejszych informacji. A tych nie brakuje, książka jest naprawdę bogata w treść.
Nie brak tu opisów dzieł sakralnych, co stanowi wielką wartość książki, może jednak niektórych pozostawić obojętnych, szczególnie na kilka ostatnich rozdziałów. Warto się w to zagłębić, opisy jak mistrzowie myśleli i jacy byli prywatnie, pomagają zrozumieć ich dzieła. Nawet, jeśli teraz nie chcesz czytać więcej o sztuce, jestem pewna, że przyjdzie na to czas i wówczas chętnie wrócisz o tych rozdziałów. Bo przecież Rzym to sztuka.
Czy warto kupić ten przewodnik?
To perełka, choć nie znajdziesz tu tak modnych rad, jak super miejsca na instagramowe fotki, najlepsze restauracje czy hotele. Jednak dobre oko bez trudu znajdzie wyjątkowe lokalizacje na zdjęcia, między wierszami znajdzie wspomnienie jakiejś knajpki, baru, a nawet sporo informacji o daniach, których w Rzymie warto skosztować.
Jestem pewna, że odkryjesz tu wiele nowych dla ciebie miejsc i zechcesz dla nich powrócić do Wiecznego Miasta. Po tej lekturze możesz na wiele miejsc i dzieł spojrzeć zupełnie inaczej.
Życzę ci z całego serca, abyś książkę zakupił i często do niej wracał, a potem chciał wiedzieć więcej. Dlatego właśnie oferta Wydawnictwa Jedność tak mi się podoba, pozwala dowiedzieć się więcej o sztuce, kuchni i miejscach.
„Rzym moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik”
Autor ks. Witold Kawecki
Wydawnictwo Jedność 2022.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!