Jadąc do Rzymu chcecie zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki. Jeśli macie do dyspozycji 4 dni, zadajecie sobie pytanie, co jestem w stanie zobaczyć w tym czasie? A ja na to, bardzo dużo! Wszystko jednak zależy od Waszych chęci i wzorowej organizacji.
Rzym klasycznie
Zacznijmy klasycznie. Jakiś czas temu natknęłam się na świetny program zwiedzania Rzymu w 4 dni, z dokładnymi wskazówkami dojazdu, a nawet planami dojścia do danych miejsc na mapach. Każdemu wybierającemu się do Rzymu i pragnącemu zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki Wiecznego Miasta proponuje przyjrzeć się temu planowi i ew. zmodyfikować go wg własnych potrzeb.
Plan stworzył Borys, który zaplanował tak swoją podróż ze znajomymi. Z komentarzy wynika, że wiele osób z niego skorzystało i również byli zadowoleni! Kliknij tu: Cztery dni w Rzymie wg Borysa.
Zanim pojedziesz do Rzymu I Poznaj też moje wskazówki przed wyjazdem do Rzymu
Rzym poza głównym szlakiem turystycznym
MAXXI – Narodowe Muzeum Sztuki XXI Wieku
MAXXI, czyli Museum of the Arts of XXI Century to jeden z najnowocześniejszych gmachów na świecie zaskakujący architektoniczną brawurą. Został otwarty w roku 2009. Włoska prasa swego czasu tak opisywała ten projekt: spektakularna organizacja przestrzeni, jaką zaproponowała wybitna brytyjska architekt pochodząca z Iraku Zaha Hadid, robi wielkie wrażenie. To połączenie prostych betonowych ścian i wielopoziomowych konstrukcji wijących się niczym nitki autostrady.
Czy faktycznie to miejsce jest tak zaskakujące, jak piszą? Faktem jest, że ten futurystyczny budynek zachwyca jako jedyne w swym rodzaju miejsce w Rzymie. Prócz sal wystawowych znajdują się tu także biblioteka, wielki ośrodek multimedialny, księgarnia, a cyklicznie odbywają się niesamowite pokazy i wykłady.
Wskazówka I Adres: Via Guido Reni 4A. Dojazd metrem linii A do stacji Flamino, dalej tramwajem nr 2 do przystanku Apollodoro. Godziny otwarcia: wtorek – piątek 11:00‐19:00, bilety: 11 EUR, telefon +39 06 322 5178, zamknięte w poniedziałek.
Księżyc nad Koloseum
Tu ryzykuję, ponieważ nie mam pojęcia ilu jest chętnych na formę zwiedzania Koloseum w nocy. W czasie dnia kolejki po bilety są tak długie, że trudno się dostać. Oczywiście posiadacze kart Roma Pass mają specjalną bramkę i wchodzą bez kolejki, ale ja Wam proponuję idźcie tam w nocy!
Począwszy od pierwszego majowego weekendu aż do 2 listopada w każdy czwartek i sobotę można z przewodnikiem pójść na nocną przechadzkę. Księżyc nad Koloseum to nazwa tej oferty obejmująca nocne zwiedzanie antycznego rzymskiego amfiteatru włącznie z niedawno udostępnionymi podziemiami.
Każdej nocy wejść może łącznie 13 grup po 25 osób z przewodnikami mówiącymi po włosku i angielsku. Bilet wstępu kosztuje 25,50 euro, czyli dwa razy więcej niż wejście w ciągu dnia, bez przewodnika. No cóż, coś za coś.
Nocne zwiedzanie trwa 75 minut, rozpoczyna się od areny, następnie podziemia oraz wewnętrzne arkady. Spacer obejmuje również wizytę na zorganizowanej na pierwszym poziomie zabytku rocznicowej wystawie dedykowanej edyktowi Konstantyna z 313 roku. Na zakończenie nocnej przechadzki można podziwiać Łuk Konstantyna i zbocze Palatynu.
Wejście do udostępnionych właśnie nowych części starożytnego zabytku prowadzi przez bramę Libitinaria, przez którą w starożytności wynoszone były zwłoki gladiatorów. Dzięki udostępnieniu obu stref, obszar Koloseum, który można zwiedzać, wzrasta z około 40 do 70%.
Wskazówka I Tu kupisz bilety na nocne zwiedzanie.
Noc w Muzeum
Muzea Watykańskie i Kaplicę Sykstyńską także można zwiedzać po zmroku i jest to absolutnie nowa oferta. Wycieczka z przewodnikiem trwa 3h i są wyznaczone jej konkretne dni i godziny. Język przewodnika – na życzenie. Wycieczka nie jest dostępna w sierpniu (Włochy są w sierpniu na wakacjach).
Wskazówka I Tu możecie dokonać rezerwacji i zapytać o cenę.
150 m nad Rzymem w Villa Borghese
Villa Borghese to fantastyczne miejsce, które uwielbiają zarówno miejscowi, jak i turyści. Ale nie każdy wie, że znajduje się tu jeden z największych na świecie balonów na gorące powietrze. Balonem można wznieść się na wysokość 150 m (maksymalnie w 30 osób). Widok, nie ma co pisać, to trzeba samemu zobaczyć.
Oczywiście polecam także odwiedzić jedno z licznych muzeów i galerii, które mieszczą się w Villa Borghese.
Wskazówka dojazdu I Villa Borghese, linia metra A, stacja Flamino.
Cinecittà Studios
To oferta dla wszystkich wielbicieli kina! Studio filmowe Cinecittà mieści się 9 km od centrum Rzymu, na Via Tuscolana 1055 i oferuje zarówno wycieczki indywidualne, jak i grupowe.
Wskazówka I Czynne codziennie z wyjątkiem wtorku w godzinach od 9:30 do 18:30. Bilety można kupić w kasie na miejscu (najpóźniej do 17:30) lub klikając w ten link Cinecitta.
Dla wielbicieli targowisk staroci
Jeśli lubisz miejsca typu „mydło i powidło” to jest takie ciekawe miejsce Rzymie, na Piazza Augusto ImperatoreLa Soffitta sotto i Portici – targowisko określane mianem „francuskiego” ze względu na swój niezwykły klimat. Targ odbywa się każdą pierwszą i trzecią niedziele miesiąca. Panuje tu vintage, można znaleźć masę dziwnych rzeczy, których mieszkańcy Rzymu postanowili się pozbyć, nie są to raczej antyki w typowym znaczeniu słowa, tych lepiej szukać na targu Porta Portese.
Piazza Augusto Imperatore jest również ciekawym miejscem ze względu na swoją architekturę – ten zbudowany za czasów Mussoliniego plac nie ma wiele wspólnego z Rzymem, który znamy z pocztówek. Architektonicznie to raczej coś w stylu Nowej Huty. A jednak w tym miejscu jest coś naprawdę fantastycznego. Przed wyprawą na Piazza Augusto Imperatore warto sprawdzić, czy targowisko jest czynne.
A skoro już wspomniałam o Porta Portese, to najwieksze targowisko odbywa się w każdą niedzielę. Zaczyna się już o 6 rano i ciągnie się od Porta Portese i biegnie wzdłuż via Portuense, aż do via Ippolito Nievo, niedaleko stacji kolejowej Trastevere. Można tam kupić dosłownie wszystko – meble, zwierzęta, sprzęt AGD, odzież, kosmetyki, muzykę, ceramikę i setki rzeczy, których tu nie jestem w stanie wymienić. Nie każdy lubi takie zbiorowiska, ale dla wszystkich poszukiwaczy skarbów to idealne miejsce. Targ kończy się o 14:00.
Ucieczka z miasta
Jeśli będziecie mieć już trochę dość wielkiego miasta polecam Wam ucieczkę na jeden dzień poza Rzym. Każdy przewodnik proponuje ogrody i fontanny Tivoli lub wycieczkę nad morze do Lido di Ostia. Inną propozycją są Castelli Romani, czyli trzynaście małych miasteczek położonych na zboczach wzgórz Colli Albani, które rozwinęły się dookoła zamków wzniesionych w średniowieczu przez rzymskich arystokratów.
Podczas II wojny światowej część z tych miejscowości mocno ucierpiała wskutek alianckich nalotów, zwłaszcza Frascati, najpiękniejsze z Castelli Romani, gdzie ulokowało się niemieckie dowództwo całego frontu włoskiego.
Możecie zorganizować sobie jednodniową wycieczkę po wszystkich tych miejscowościach, ale ja Wam zaproponuję wybrać jedno z nich.
Frascati
Nie musicie spędzać tu całego dnia, możecie przyjechać po południu pociągiem lub autobusem z dworca Termini. Samochodem kierujcie się z Rzymu na Via Tuscolana.
Na świecie miasteczko jest znane przede wszystkim z wina, lekkiego, z subtelną ostrą nutką, którą zawdzięcza żyznej wulkanicznej glebie. Przed degustacją miejscowego wina warto jednak przejść się po samym miasteczku, zaczynając od Piazza San Pietro. Niewielka galeria prowadzi stąd na Piazza del Mercato, gdzie można kupić pyszną kanapkę z pieczonym prosiaczkiem – porchetta. Skręciwszy w lewo, wychodzi się na Via Regina Margherita. Działa przy niej kilka winiarni, do których klienci mogą przynosić własne elbo proprio (jedzenie).
Frascati słynie nie tylko z wina, ale również z licznych pałaców i otaczających je ogrodów. Obok dworca autobusowego stoi w parku Villa Torlonia (część XVI-wiecznego majątku ziemskiego), a nad miasteczkiem góruje Villa Aldobrandini zbudowana w 1602 r. dla Pietra Aldobrandiniego, bratanka Klemensa VIII. Najpiękniejszy jest tu sam park, tylko on jest udostępniony do zwiedzania (pytajcie w informacji turystycznej). Jest w nim m.in. urocza fontanna z Atlasem podtrzymującym głową kulę ziemską z setką cierni, a za nim rozciąga się zagajnik dębów.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!