Do najwspanialszych i zarazem najbardziej niedostępnych plaż Sardynii należy różowa plaża, Spiaggia Rosa, położona w zatoce Roto, na pd-wsch wyspy Budelli. To część archipelagu La Maddalena.
Przez lata turyści wywozili piękny, różowy piasek jako wakacyjną pamiątkę, przez co plaża straciła swój unikalny kolor. W 1994 roku powstał Park Narodowego Archipelagu La Maddalena. W czerwcu 1998 roku postanowiono całkowicie zamknąć różową plażę w celu jej ochrony. Odtąd możemy ją podziwiać tylko z bezpiecznej odległości. Zakazano przebywania na plaży, kąpieli, a także kotwiczenia łodzi i jachtów. Dzięki temu, plaża powoli odzyskuje swój wyjątkowy kolor.
Różowa plaża na mapie
Budelli jest jedną z wysp Parku Narodowego Archipelagu La Maddalena położego w północnej części Sardynii. Blisko Korsyki.
Jedyny mieszkaniec wyspy Budelli
Na wyspie mieszka tylko jedna osoba, Mauro Morandi, niezmiennie od 1989 roku. Pojawił się na wyspie, ponieważ w jego katamaranie zepsuł się silnik. Na miejscu okazało się, że obecny strażnik wyspy właśnie przechodzi na emeryturę. Morandi, buntownik z wyboru, sprzedał swój jacht i został nowym strażnikiem, wybierając tym samym samotne życie na Budelli. Żyje tu bardzo stromnie od ponad 30 lat, przekroczył już 80-tkę. Rząd włoski przejmując wyspę w 2016 roku, po długiej sądowej batalii z nowozelandzkim właścicielem, nakazał Morandiemu opuścić wyspę. Dzięki wielkiemu wsparciu społeczności, petycji z 18 tys. podpisów, pozwolono mu pozostać na wyspie.
Piękno wyspy można podziwiać na zdjęciach Mauro na Instagramie oraz FB.
Ja polecam eksplorację you tube. Dzięki dronom są wspaniałe filmy, które można było nakręcić bez stawiania stopy na wyspie.
Różowa plaża, skąd ten wyjątkowy kolor
Różowa plaża powstała dzięki:
- obecności łąk podwodnych, które tworzy trwa morska, Posidonia oceanica,
- różowej otwornicy Miniacina miniacea,
- czerwonym mszywiołom Miriapora truncata,
- działalności prądów morskich i falowaniu.
A teraz po kolei.
Otwornica różowa Miniacina miniacea
Jeśli jeszcze pamiętasz coś z biologii, to wiesz, że są organizmy jednokomórkowe, a wśród nich otwornice (Foraminifera). Otwornica różowa o łacińskiej nazwie Miniacina miniacea, żyje m.in. na kłączach trawy morskiej, Posidonia oceanica (ale też na skałach i w podwodnych jaskiniach). Posidonia tworzy łąki podwodne w czystych wodach morskich, a wokół wyspy Budelli jest jej bardzo dużo.
Jeśli otwornica różowa występuje w dużych ilościach, może stworzyć tak piękny kolor plaży. Ale jak? Gdy obumierają, ich szkieleciki (bioklast) opadają na dno. Następnie prądy morskie, które transportują cząstki osadów dennych, przyczyniają się do ich rozdrabniania i przemieszczania wzdłuż wybrzeża, a falowanie wyrzuca je na brzeg.
Wskazówka I Zdjęcia Miniacina miniacea z plaży na Sardynii możesz zobaczyć na stronie www.sablesdumonde.com
Mszywioł czerwony Miriapora truncata
Drugi ważny organizm to mszywioł czerwony Miriapora truncata.
Otwornica różowa bywa zresztą nim mylona. Są do siebie podobne, występują w tym samym środowisku i prowadzą taki sam, osiadły tryb życia. Mszywioły to jednak organizmy kolonijne, bezkręgowce. Porastają pod wodą inne organizmy i przedmioty podobnie, jak mech na lądzie.
Czerwony mszywioł jest nazywany fałszywym koralem z uwagi na podobieństwo do czerwonego korala. Podobnie, jak w przypadku otwornic, bioklast czyli fragment twardego elementu szkieletu budującego ich organizm, jest transportowany przez prądy morskie i deponowany w skale osadowej (piasku).
Wskazówka I Więcej zdjęć tego niezwykłego mszywioła znajdziesz na stronie www.biologamarina.org
Uwaga! Są blogi, na których znajdziesz informację, że kolor plaży pochodzi od muszli mięczaków wyrzucanych przez fale na brzeg. Już wiesz, że tak nie jest. Wówczas różowych plaż mielibyśmy na świecie zatrzęsienie, a to są unikaty! Mięczaki to m.in. małże i ślimaki, więc gdyby tak było, mielibyśmy nawet nad Bałtykiem szansę na różowe plaże.
Jak dopłynąć do różowej plaży
Można skorzystać z jednej z wielu ofert rejsu po archipelagu La Maddalena, np. z Palau. Przypominam, że zejście na samą plażę nie jest możliwe, można ją zobaczyć jedynie z pewnej odległości.
Gdzie nocować
Palau jest najlepszą bazą wypadową do zwiedzania archipelagu La Maddalena. Można zamieszkać na samej wyspie la Maddalena, która jest wspaniała. Costa Smeralda to droższa opcja noclegu, bo to najbardziej ekskluzywna część wyspy, ale Porto Cervo jest idealne. Łatwo dojechać także z San Teodoro, Porto San Paolo, które są uwielbiane przez turystów. Jest tam duża baza noclegowa i ceny bardziej konkurencyjne.
Dodatkowe wskazówki
Costa Smeralda I Zobacz mój przewodnik po Szmaragdowym Wybrzeżu, Costa Smeralda, najpiękniejszej i najbardziej ekskluzywnej części wybrzeża Sardynii.
Bonifacio, Korsyka I Gdybyś chciał się wybrać na jednodniowa wycieczkę na Korsykę, dopłyniesz tam promem dosłownie w godzinę. A Bonifacio jest przecudowne! Słynie z białych klifów.
Poltu Quatu I Jeśli żeglujesz, polecam ci świetną marinę na Costa Smeralda, ukryty port Poltu Quatu.
Degustacja wina I Mam tu swoje ulubione miejsce, to absolutnie zjawiskowa winnica Vigne Surrau. Nie trzeba się umawiać, mają zawsze otwarte, możesz po prostu podjechać i zobaczyć to wyjątkowe miejsce.
Różowa plaża w kinie
Można ją zobaczyć w filmie „Deserto Rosso” w reżyserii Michelangelo Antonioni z 1964 roku. Kliknij tu, aby zobaczyć fragment filmu.
Planując swoją podróż
Znajdź najlepszy hotel lub apartament na swoje włoskie wakacje dzięki booking.com.
Pamiętaj, aby zawsze mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne. Ja korzystam z najlepszej na rynku porównywarki rankomat.pl.
Jeśli potrzebujesz samochodu we Włoszech, skorzystaj z oferty rentalcars.com, aby porównać oferty i zarezerwować najwygodniejszy samochód dla siebie.
Gdy kupujesz coś za pośrednictwem moich linków, zarabiam niewielką kwotę. Ty nadal płacisz tyle samo, ze mną dzieli się sprzedawca. Dziękuję za twoje znaczące wsparcie.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!