Tarta z gelo di arancia, czyli po włosku crostata al gelo di arancia to przepyszne, wilgotne ciasto. Sycylijczycy robią różne ciasta, które wypełniają owocowymi „gelo”. Ja konsystencję gelo określam jako pudding, choć bliżej im wyglądem do galaretki.
Najczęściej wykorzystywane owoce do gelo to arbuz, pomarańcze, cytryny lub limonki.
Moja wariacja na sycylijską tartę z gelo di arancia ma dodatkową warstwą kremu z mascarpone. Jest to mój pomysł, dlatego możesz ją pominąć, choć przyznaję, że bardzo korzystnie wpływa na smak ciasta.
Przygotowanie tarty z gelo di arancia wymaga rozłożenia prac w czasie, jeśli więc twoi goście właśnie zadzwonili, że wpadną do Ciebie za pół godziny, lepiej zrób torta all’arancia di Sicilia.
Tarta z gelo di arancia wymaga czasu, choć poszczególne etapy są bardzo szybkie.
- Po pierwsze, ciasto na tartę – po zagnieceniu musi odczekać minimum pół godziny w lodówce.
- Po drugie – krem kładziemy na wystudzone ciasto, a następnie wkładamy do lodówki na kolejne pół godziny.
- Dopiero na końcu wylewamy gelo d arancia. To istotne, aby krem i gelo się nie wymieszały, lecz stworzyły warstwy. I znowu wkładamy do lodówki, tym razem na 4 godziny.
Całość jest banalnie prosta, ale musimy swoje odczekać. Za to efekt rewelacja!
Oto przepis tarta z gelo di arancia.
Przepis na tartę z gelo di arancia
Krok 1: Tarta
Do słodkich wypieków polecam przepis na tartę wg Jamiego Oliviera:
- 250 g mąki,
- 125 g masła,
- 100 g cukru pudru,
- laska świeżej wanilii,
- szczypta sól,
- starta skórka z cytryny lub innego cytrusa,
- odrobina mleka,
- 2 żółtka.
Do przesianej mąki dodaj pokrojone w kostkę masło i cukier. Laskę wanilii otwórz nożem, zbierz na niego wszystkie maleńkie ziarenka i dodaj do ciasta. Całość ugniataj rękoma, dodając w międzyczasie sól i skórkę z cytryny. Wyrabiaj dalej, dodając odrobinę mleka i na końcu dwa żółtka.
Ciasto owinąć w folię spożywczą i na pół godziny lub godzinę wstawić do lodówki. Ciasto się w tym czasie „zrelaksuje”, gluten sprawi, że będzie bardziej elastyczne.
Wysyp stolnicę mąką. Po wyjęciu ciasta z lodówki najpierw delikatnie uderz w nie kilkukrotnie wałkiem, a następnie rozwałkuj na taką grubość, na jaką lubisz. Następnie nawiń ciasto na wałek i rozwijaj je delikatnie nad blaszką na tartę. Dopasuj ciasto do blaszki.
Usuń nadmiar wystającego poza formę ciasta za pomocą wałka – przesuń wałek po formie, nieco go dociskając. Widelcem zrób delikatnie dziurki na całej powierzchni dna ciasta. Teraz trzeba dociążyć spód ciasta, np. rozłóż papier do pieczenia na tartę i wysyp na to fasolę lub użyj folii spożywczej odpornej na wysoką temperaturę – rozłóż dwa długie kawałki folii na krzyż, wsyp do środka ryż tak, by wypełnić cała przestrzeń i wystającymi poza tarta kawałkami folii, przykryj ryż od góry.
Wstaw tartę na 10 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza.
Po wyjęciu z piekarnika chwyć za górną część folii spożywczej – utworzy się jakby koszyczek, więc bardzo łatwo usuniesz całą zawartość z ryżem.
Następnie wstaw tartę ponownie do piekarnika na kolejne 5 minut w 180 stopni Celsjusza.
Poczekaj, aż tarta ostygnie.
Krok 2: Krem z mascarpone
- 250 g serka mascarpone,
- 125 g bitej śmietany.
Mascarpone przekładamy do miski i mieszamy rózgą kuchenną. Śmietanę kremówkę (30 lub 36%) ubijamy, a następnie dodajemy do serka mascarpone i delikatnie mieszamy całość. Krem jest gotowy, możemy go nałożyć na ciasto (pod warunkiem że już ostygło po upieczeniu). Wkładamy całość do lodówki na min. 30 minut.
Krok 3: Gelo di arancia
- 500 ml soku pomarańczowego (3-4 pomarańcze),
- 40 g skrobi kukurydzianej (maizena – uwaga, nie pomyl z mąką kukurydzianą!) lub mąki ziemniaczanej,
- 80 g drobnego cukru.
Wskazówka I TU pokazałam na zdjęciach, krok po kroku jak zrobić gelo di arancia.
100 ml świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego dodajemy do skrobi kukurydzianej i bardzo dokładnie mieszamy. 400 ml soku gotujemy wraz z cukrem. Gdy zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień, dodajemy skrobię rozpuszczoną w soku i mieszamy cały czas przez 5 minut.
Ściągamy z ognia i chwilę czekamy, aby gelo nieco ostygło. Następnie wylewamy całość na tartę z krem.
Możemy udekorować tartę cieniutko pokrojonymi plasterkami pomarańczy, mogą być kandyzowane lub wg własnej fantazji.
Całość wkładamy do lodówki na minimum 4 godziny.
Tarta z gelo di arancia jest gotowa. Wygląda pysznie i taka jest w rzeczywistości.
Buon appetito!
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Wygląda rewelacyjnie!!! Pyszności!! Koniecznie muszę spróbować!
Innej metody, żeby się przekonać o smaku nie ma :). Powodzenia!
Super przepis, ciasto wygląda super i jeszcze pewnie lepiej smakuje! Chętnie wypróbuje przepis! 😉
Życzę dobrej zabawy!!!