Volterra to jedno z atrakcyjniejszych miast Toskanii. Etruskowie zbudowali je około VII w. p. n. e. i nazwali Velathri.
Około IV w. miasto otoczono murami obronnymi. Było co bronić, bo Volterra pełna jest alabastrowego skarbu. Volterra to miasto wiatru i kamienia, choć od niemal dekady jej obraz dość nieoczekiwanie kojarzy się jeszcze z czymś innych. Jeśli czytałeś powieść Stephenie Meyer lub oglądałeś serial „Księżyc w nowiu”, drugą część sagi „Zmierzch” to wiesz, że istnieje rozdział zatytułowany „Volterra”.
Ponoć schodzą się tu drogi i wiatry ze wszystkich stron świata. Każdy kto był w mieście, mógł doświadczyć tego na własnej skórze.
Oto Volterra, miasto wiatru, alabastru i wspaniałych pamiątek z przeszłości.
Volterra – miasto wiatru i kamienia
Włoski poeta i pilot wojskowy z okresu I wojny światowej, Gabriele d’Annunzio, nazwał kiedyś Volterrę „miastem wiatru i kamienia”. Miasto jest położone wysoko na szczycie wzgórza, 555 m n.p.m.
Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków z kamienia jest Palazzo dei Priori, najstarszy ratusz w Toskanii! Na jego wzór zbudowano Palazzo Vecchio we Florencji.
Historia Volterry przebogata jest w przejęcia, zajęcia i wyzwolenia. Dawna etruska metropolia, stłamszona przez chciwość Rzymu, ponowne zyskała znaczenie w średniowieczu. Jej alabastrowe bogactwo wciąż przyciągało głodnych zwycięstw sąsiadów. Nienasycona Florencja podporządkowała sobie Volterrę, aż ta stała się w końcu tylko jednym z prowincjonalnych miasteczek.
Volterra wygląda iście średniowiecznie: strome uliczki, palazzi, wieże rycerskie o wdzięcznej nazwie case torri i kościoły charakterystyczne dla minionych epok. Aż czuje się tu ducha przeszłości.
Wskazówka I Kup mój przewodnik „Toskania i Umbria. Inspirator Podróżniczy”
Kilka słów o historii Volterry
Około VII w., p. n. e. Etruskowie zbudowali tu miasto zwane Velathri.
Gdy w IV wieku zbudowano mury miejskie, te zamykały w swym pierścieniu miasto oraz okoliczne pastwiska i pola uprawne. W przypadku długotrwałego oblężenia chroniło to mieszkańców przed głodem. Około III w. p. n. e. Volterra zmuszona była poddać się panowaniu Imperium Rzymskiego. Po jego upadku zostaje kolejno podporządkowana Gotom, Bizancjum i Longobardom.
Na przełomie IX i XI w., miasto i przylegające do niego ziemię stają się dobrami lennymi biskupów Volterry, to jednak nie podoba się mieszkańcom i w XII w. udaje się uwolnić od tej władzy.
Od tej pory wolne miasto Volterra prowadzi polityczną grę pełną ustępstw wobec Pizy, Sieny i Florencji, pozwalającą jednocześnie dbać o własny interes. Mury obronne, które zbudowali Etruskowie, wieki później okazały się zbyt rozległe, by mogły zapewnić miastu bezpieczeństwo, dlatego powstają nowe.
Powstaje Palazzo del Popolo, następnie Palazzo dei Priori, w końcu pierwsze wieże. W drugiej połowie XIV w., Volterra przechodzi pod panowanie Florencji, a później kolejno staje się częścią Wielkiego Księstwa Toskanii i Księstwa Włoch.
[row]
[/row]
Piazza dei Priori i Palazzo dei Priori
Główny plac, którego nie sposób pominąć to Piazza dei Priori, otoczony średniowieczną architekturą. Serce miasta, miejsce spotkań i obowiązkowy punkt dla każdego turysty. W budynkach wokół placu znajduje się ratusz, Palazzo dei Priori.
Palazzo dei Priori, w którym władze miasta urzędują do dzisiaj został wybudowany w latach 1208 – 1257, co czyni go ponoć najstarszym ratuszem w Toskanii.
Budynek wzniesiono jako symbol niezależnego miasta, które nie musiało się już liczyć z władzą biskupów. Niestety, w roku 1846 miało miejsce trzęsienie ziemi, które częściowo zniszczyło wieżę ratuszową. Górną część wieży odbudowano, nieco ją przebudowując.
Wskazówka I Za opłatą można wejść na wieżę, podziwiać panoramę Volterry i okolic, sięgającą wybrzeża morskiego. To typowa toskańska pocztówka.
Palazzo Pretorio
Surowy i zarazem imponujący budynek, który przez ponad osiemset lat był niemym świadkiem życia miasta.
Dziś, jego wygląd przywołuje swoją długą i burzliwą historię, zmieniających się stylów architektonicznych i ciągłej przebudowy jego struktury. Pałac posiada charakterystyczną Wieżą Prosiaczkową, Torre del Porcelino z rzeźbą świnki umiejscowioną dość wysoko, na niewielkiej półce. Nikt nie wie dokładnie, czego symbolem jest ta świnka, są domysły lub zmyślone historie.
Katedra i baptysterium
Na piazza San Giovanni znajduje się katedra i baptysterium.
Katedra powstała na początku XII w. na miejscu poprzedniego kościoła. Wnętrze przebudowano w XVI wieku, przez co skromna romańska fasada Cattedrale di Santa Maria Assunta kryje niezwykłe renesansowe wnętrze. Polecam spojrzeć na okazały sufit z XVI w. Obok katedry wznosi się dzwonnica, odbudowana w 1493 r. po zawaleniu się oryginalnej budowli.
Baptysterium stojące przed katedrą zostało zbudowane na planie ośmiokąta w XIII w. Jego fasadę zdobią pasy pięknego zielonego i białego marmuru.
Teatro Romano w Volterra
W Volterze warto zadziewać głowę do góry. Podpowiadam, że szczególnie interesująca jest Torre Boumparenti przy skrzyżowaniu ulic Via Roma z Via Ricciarelli.
Wracając na Via Roma pod wieżami Boumparenti, dojdziemy do położonej w Palazzo Minucci Pinakoteki, skąd wyjdziemy na szczyt miejskich murów. Poniżej znajdują się pozostałości rzymskiego teatru, Teatro Romano, który w czasach swojej świetności mieścił 2 tysiące widzów. Ponownie świat może go podziwiać zaledwie od połowy XX wieku.
Wskazówka I Co roku odbywa się tu Festival Internazionale del Teatro Romano di Volterra.
Museo della Tortura w Volterra
Muzeum tortury nie pozostawia nikogo obojętnym. Zebrano tu wiele narzędzi tortur powszechnie używanych od starożytności do czasów nam współczesnych. Promowaną ideą samego muzeum jest zaprzestanie stosowania tortur, wg art.5 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ, zabraniającego stosowania wszelkiego rodzaju tortur oraz nieludzkiego traktowania.
Wskazówka I Podobnych muzeum w okolicy jest więcej, wystarczy zajrzeć do San Gimignano, Lukki, Montepulciano czy Sieny.
Porta dell’Arco
Brama Łukowa, która jest najbardziej znanym zabytkiem architektury etruskiej w Volterze. Nie sposób nie zachwycić się solidnością z jaką wznosiły swoje konstrukcje zamieszkujące tu w starożytności plemiona etruskie. Historycy twierdzą, że brama pochodzi najprawdopodobniej z VIII w. p.n.e.
Fortezza Medicea
Wzniesiona w XIV i XV stuleciu w najwyższej części wzgórza, stąd też imponująca budowla majestatycznie dominuje nad miastem. Obecnie znajduje się tu więzienie o zaostrzonym rygorze i zwiedzanie nie jest możliwe, ale warto zobaczyć ją choćby z pewnej odległości.
Wskazówka I Wyjątek stanowi impreza Notte Rossa, która odbywa się tylko raz w roku, w drugą sobotę września.
Volterra – Miasto alabastru
Volterra słynie z wydobycia alabastru, czym zajmowali się już Etruskowie. Wytwarzali z niego bogato zdobione sarkofagi i urny, tworzyli prawdziwe arcydzieła, używając najszlachetniejszego alabastru pozbawionego skaz, niejednokrotnie zdobiony płytkami z cieniutkiej warstwy złota.
Niestety w średniowieczu i odrodzeniu prawdopodobnie wytwarzanie przedmiotów z alabastru nie było zbyt popularne, dopiero w XVII w. sztuka ta zaczęła powracać. Prawdziwy boom przypada na XVIII i XIX w., kiedy to, jak grzyby po deszczu, powstają kolejne pracownie.
Dziś, przechadzając się uliczkami Volterry w historycznym centrum miasta, łatwo można zauważyć, że pozostały tylko nieliczne pracownie, ale pracujący w nich artyści zajmują się nadal tradycyjną obróbką alabastru. W sklepach oferowane ogromne ilości wyrobów, jak słynne alabastrowe jajka, szachy, lampy, miseczki, wspaniałe figurki, talerze i wiele innych produktów.
[row]
[/row]
Ecomuseo dell’Alabastro I Znajdziesz tu zbiory, które opowiadają historię tworzenia alabastrowych dzieł, od czasów Etrusków aż po bardziej współczesne. Muzeum ma siedzibę w Palazzo Minucci Solaini przy Via dei Sarti.
Museo Etrusco Guarnacci I Przy okazji warto zajrzeć do jednego z najstarszych publicznych muzeów w Europie, założone w 1761 roku. Tu znajduje się jedna z największych kolekcji etruskich artefaktów.
[row]
[/row]
Czy warto przyjechać do Volterry
Nie wahaj się ani minuty. Warto przyjechać do alabastrowego miasta choćby na jeden dzień, choćby na kilka godzin. Pomimo znacznego wzrostu w ostatnich latach przyjeżdżających tu turystów, miasto wciąż pozostaje autentyczne. Mieszkańcy Volterry nadal żyją swoim dawnym, spokojnym rytmem, wieczorem wychodzą porozmawiać z sąsiadami, pożartować, zjeść kolację na mieście.
Możesz połączyć wycieczkę do Volterry z San Gimignano, zwanym średniowiecznym Manhattanem.
Sól z Volterry najczystszą solą we Włoszech
Pod zjawiskowo pięknymi wzgórzami, które można zobaczyć wzdłuż drogi do Volterry, kryje się ogromne złoże soli morskiej, używanej od czasów etruskich.
Sól z Volterry jest złożem podziemnym chronionym warstwami nieprzepuszczalnej gliny, ma czystość 99,99%.
Paradoksalnie sól „morska”, której używamy na co dzień, pozyskiwana przez odparowanie z wody morskiej, jest mniej czysta, ponieważ woda morska jest mocno zanieczyszczona. I choć większość zanieczyszczeń jest usuwana chemicznie podczas procesu produkcyjnego, nie jesteśmy w stanie osiągnąć poziomu czystości soli z Volterry.
Zakład, gdzie jest wydobywana sól, można zwiedzać. Bilet normalny kosztuje 5 EUR, ulgowy 3 EUR. Wycieczki są organizowane po włosku i po angielsku.
Locatelli Saline di Volterra, via Moje Vecchie 9, 58048 Saline di Volterra
Saga Zmierzch
Jeśli czytałeś powieść Stephenie Meyer „Księżyc w nowiu”, drugą część sagi „Zmierzch” to wiesz, że istnieje rozdział zatytułowany „Volterra”.
Autorka zainspirowana zdjęciami w internecie umieściła tutaj akcję swojej książki. I książka i film spowodowały najazd młodych ludzi zafascynowanych wampirami. I choć sceny do filmu „Zmierzch” nakręcono w Montepulciano, Volterra promuje trasy wycieczkowe pod nazwą „Księżyc w nowiu”. Trasa kończy się w więzieniu, gdzie zakapturzeni więźniowie serwują gościom „krwisty koktajl”.
Przyznaję, że nigdy w tym nie brałam udziału, więc nie wiem czy warto i czy moda ta nadal obowiązuje. TU możesz zobaczyć fragment Zmierzchu kręcony w Montepulciano (udający Volterrę).
Informacje praktyczne
Najlepsze lody w mieście
Wystarczy, że zapamiętasz te trzy adresy: L’Isola del Gusto, Via Gramsci 3; L’Incontro, Via Giacomo Matteotti 18; Chic & Shock, Via Giacomo Matteotti 2. Ten pierwszy adres jest szczególnie wyjątkowy.
Gdzie smacznie zjeść w Volterra
Polecam te miejsca:
- Enoteca del Duca, Via di Castello 2,
- Ristorante da Beppino, Via delle Prigioni 13,
- La Vecchia Lira, Via Matteotti 19,
- La Carabaccia, Piazza XX Settembre 5,
- Osteria Di Villa Felice, Podere Monteterzino,
- Osteria dei Poeti, Via Giacomo Matteotti 55.
[row]
[/row]
Ciekawe eventy w Volterra
Imprezy i wydarzenia zarówno kulturalne, kulinarne, jak i sportowe, które są organizowane w Volterze, możesz sprawdzać na TEJ stronie. Sprawdź, czy coś się będzie działo w trakcie twojego pobytu. Ja polecam:
Festival Internazionale Teatro Romano I Spektakle w ruinach teatru rzymskiego, VII-VIII, www.teatroromanovolterra.it.
Volterra Jazz I Koncerty jazzowe w klubach i pod gołym niebem, VII-VIII, www.volterrajazz.it.
Volterra 1398 I Rekonstrukcja średniowiecznej Volterry, która odbywa się w drugą i trzecią niedzielę sierpnia. Liczne pokazy z epoki, a także można skosztować średniowiecznej kuchni, www.volterra1398.it.
La Notte Rossa I W drugą sobotę września Volterra przybiera kolor czerwony (rosso), centrum historyczne zostaje podświetlone czerwonymi światłami. To święto muzyki, sztuki i historii. Co pół godziny odbywają się odczyty, krótkie przedstawienia teatralne lub koncerty w różnych lokalizacjach w historycznym centrum, co ma zachęcać gości do przemieszczania się z miejsca na miejsce. Część wydarzeń odbywa się w prywatnych domach i ogrodach, udostępnionych na tę noc przez mieszkańców.
Astiludio I Festiwal historyczny, chorąży w strojach z epoki popisują się sprawnością w żonglowaniu sztandarami. 1. nd. IX. Astilugio giovaline, czyli w wykonaniu młodzieży, odbywa się pod koniec czerwca, www.sbandieratorivolterra.it.
Volterragusto I Smaki Volterry. Festiwal białej trufli i lokalnych produktów doliny Alta Val di Cecina. Prócz oferty kulinarnej i pokazów historycznych, odbywa się także szereg aktywności, jak: trekking miejski, wycieczki truflowe, wycieczka rowerowa szlakiem okolicznych winnic. Są także wycieczki z przewodnikiem do Torre del Maschio, koncerty muzyczne i występy Sbandieratori. Informacje: www.volterragusto.com.
[row]
[/row]
Gdzie nocować w Volterra
Albergo Etruria I Śliczny hotel w zabytkowym centrum Volterry, 100 m od Piazza dei Priori i ruin teatru rzymskiego. Wielkim plusem jest taras na III piętrze, z widokiem na miasto. Właściciele przesympatyczni!
Tuscany Forever I 13 niesamowitych willi i apartamentów, pieczołowicie odnowionych i z wielką elegancją oddane ku naszej radości użytkowania. Jeśli chcesz sprawić swojej ukochanej osobie więcej niż niespodziankę, zabierz ją tu. Choć raz w życiu warto zaszaleć. Miejsce jest naprawdę wyjątkowe. Obsługa w języku polskim! Miejsce jest naprawdę wyjątkowe.
Chiostro delle Monache Hostel Volterra I Pensjonat w odrestaurowanym klasztorze z XIII wieku, położony nieco ponad 1 km od starego miasta. Goście mogą liczyć na dobre śniadania podawane latem na wewnętrznym krużganku, pokoje z łazienkami oraz parking. Z basenu można korzystać na zaprzyjaźnionym kempingu, La Balze (2km od klasztoru). Świetne, ekonomiczne miejsce, m.in. dla rodzin.
Camping le Balze I Kemping tuż obok rezerwatu „Le Balze”, 2 km na północny zachód od centrum. Czynny od kwietnia aż do listopada, w sezonie trudno o miejsce.
Volterra I Wszystkie noclegi znajdziesz TU.
Jak dojechać do Volterra
Autobusem
Dla podróżujących transportem publicznym, autobus to najwygodniejsza forma dojazdu. Do Volterry dojedziemy m.in. z: San Gimignano – przez Colle Val d’Elsa, Pizy – przez Pontederę, Sieny, Florencji lub Ceciny na wybrzeżu toskańskim.
Rozkładu jazdy należy szukać na stronie Compagnia Toscana Trasporti.
Pociągiem
Pociąg nie dojeżdża do samej Volterry. Najlepiej po prostu dojechać do najbliższej stacji kolejowej w Cecina lub Pontedera i stąd dojechać autobusem bezpośrednio do Volterry.
Pociągi sprawdzamy na stronie Trenitalia.
Samolotem
Najbliższe lotniska to Piza i Florencja, skąd dojedziemy do Volterry bez problemu autobusem lub samochodem. Także Bolonia jest znakomitym pomysłem, liczba połączeń lotniczych i koszty biletu są dużo bardziej atrakcyjne niż do Florencji.
Parkowanie w Volterra
Volterra wprowadziła rygorystyczny system ZTL ‒ Strefę Ograniczonego Ruchu, co oznacza zamknięte historyczne centrum miasta dla ruchu kołowego. Do miasta mogą wjechać wyłącznie samochody uprawnione ‒ mieszkańcy, którzy posiadają odpowiednie zezwolenia. Strefa ZTL jest stale monitorowana, a zatem wjazd nieuprawnionym pojazdem może zakończyć się mandatem. Samochód najlepiej zostawić na jednym z poniższych parkingów:
La Dogana I Duży, wielopoziomowy parking przy Viale dei Ponti, rekomenduję właśnie tu zostawić samochód.
Parcheggio di Porta Fiorentina I Północna część miasta.
Porta Docciola I Północny-wschód, tu mogą parkować także kampery.
Parcheggio di Vittorio Veneto I Na wschodzie miasteczka.
Kliknij tu i ściągnij szczegółową mapkę parkingów w Volterra (pdf).
Więcej Toskanii?
Na blogu znajduje się już trochę artykułów opisujących ten region, wystarczy kliknąć tu: TOSKANIA. Polecam ci szczególnie mój artykuł o najpiękniejszych miasteczkach regionu.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.
[row]
[/row]
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Zakochałam się w Twoim blogu: w zdjęciach, klimacie, smakach, piękna szata graficzna, wpadłam przez instagram, a teraz polecam każdemu, kto się wybiera w tamte strony 😉
Jestem przeszczęśliwa! Dziękuję!
Twój wpis zainspirował mnie do następującej refleksji. Są miejsca na świecie tak piękne, że mimowolnie ludzkość tworzy wokół nich poetyckie mity, takie ten o schodzących się wiatrach. To wielkie szczęście móc bywać w takich miejscach, a jeszcze większe – stać się ich częścią dzięki własnym opowieściom. No i jeszcze jedno, spacerując po uliczkach San Gimignano, nie wiedziałem, że jestem zaledwie 30 km od tak niezwykłego miejsca! Co konstatuję ze wstydem, a jeszcze bardziej – z żalem 😉 Volterrę wpisuję na listę „umrę jak nie zobaczę” 🙂 Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
Filip, Volterra jest dużo bardziej niesamowita niż San Gimignano, przynajmniej w moim odczuciu. Wiatru tu nie brakuje, hula między uliczkami, niemalże wyciągając nas na siłę w kolejne i kolejne miejsca.
Jeśli znacie język włoski, to polecam bardzo serię TV Rai z 1975 roku, “Ritratto di Donna Velata”. Akcja rozgrywa się właśnie w Wolterze.
Dziękuje za polecenie! :). Pozdrawiam mocno, Magda