We Włoszech mamy ristorante, trattoria, pizzeria, osteria, taverna, itd. Można się trochę pogubić, ale jeszcze bardziej biorąc do rąk włoskie menu. Nie wszystko jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Co to jest cotorno? Dlaczego na pierwsze danie podają makaron? I czy muszę w ogóle to wszystko jeść? Dziś wyjaśniam kilka podstawowych haseł, które pomogą Ci się ogarnąć w restauracyjnej rzeczywistości w Italii.
Najpierw zdefiniujmy, co jest czym, jeśli chodzi o rodzaj lokalu.
Włoskie lokale gastronomiczne
- Ristorante I To są najbardziej formalne restauracje, zazwyczaj oferujące szeroki wybór dań kuchni włoskiej oraz międzynarodowej. Ceny są zwykle wyższe, ale jakość jedzenia i obsługa są na najwyższym poziomie. Idealne na specjalne okazje.
- Wskazówka I We Włoszech do rachunku jest doliczane coperto. Zwykle informacja o wysokości coperto znajduje się w menu. W każdym typie lokalu zwracaj na to uwagę.
- Trattoria I Teoretycznie to tańsza wersja ristorante. To rodzaj prostszej, rodzinnej restauracji, zwykle prowadzonej przez jedną rodzinę nawet od pokoleń. Menu jest często krótkie i skupia się na lokalnych, sezonowych produktach. Miejscowi bardzo lubią jeść w sprawdzonych trattoria, bo dania są smaczne, czasem domowe (cucina casalinga). Trattorie są otwarte zwykle w godzinach południowych. A menu … hm, często nie ma menu, kelner po prostu wymienia listę dań przygotowanych na dany dzień.
- Osteria I To luźniejsze i mniej formalne miejsca, które początkowo służyły głównie do podawania wina i prostych przekąsek. Dziś osterie oferują pełne menu, ale w bardziej swobodnej atmosferze. Ceny zwykle umiarkowane.
- Pizzeria I Może mieć różny charakter: czasem to tylko sprzedaż pizzy na kawałki, a czasem to całkiem elegancka restauracja ze stolikami i pełną obsługą. Niektóre pizzerie oferują również inne dania, ale pizzy są zwykle główną atrakcją. Idealne na szybki i niedrogi posiłek.
- Taverna I Włoska wersja pubu.
- Spaghetteria I Połączenie baru z restauracją, oferująca głównie dania mączne, gdzie chętnie stołuje się młodzież. Zresztą, nazwa mówi sama za siebie.
- Enoteca I To miejsca, w których głównym celem jest degustacja wina. Zwykle oferują też drobne przekąski jak ser, oliwki czy wędliny, aby podkreślić smak wina.
- Paninoteca I To miejsce, w którym można kupić różne rodzaje kanapek (panini). Zwykle funkcjonuje na zasadzie street foodu.
- Tavola Calda I To włoskie „bufety”, gdzie można kupić gotowe dania na wynos lub zjeść na miejscu. Zwykle oferują one różnorodność domowych potraw, takich jak makarony, mięsa i warzywa.
Włoskie menu
Z czego się składa włoski obiad? Przyjrzyjmy się nieco bliżej menu w restauracji i temu, co tam znajdziemy. Poniżej macie opisany „komplet”, ale to nie znaczy oczywiście, że musicie zamawiać i jeść wszystko. Najważniejsze, abyście wiedzieli, co jest czym w menu. Obecnie nie ma problemu z restauracjami, które oferują także dania wegetariańskie, vege, bez glutenu. Najlepiej wówczas iść to restauracji, które specjalizują się w takiej kuchni.
A oto co znajdziemy, przeglądając włoskie menu:
- Aperitif I Na „pobudzenie apetytu”, jak Campari, Cinzano, czy Vermouth.
- Antipasti I Podawane są przed głównym posiłkiem, to zwykle zimne lub ciepłe przekąski. Mogą to być różnego rodzaju pieczywo, wędliny, sery, warzywa w oliwie, oliwki, itd.
- Primi, primi piatti I Pierwsze danie, zazwyczaj na ciepło makaron, risotto, polenta lub zupa, np. spaghetti alla carbonara, czy risotto ai funghi.
- Secondo I Drugie danie to we Włoszech zwykle ryba lub mięso. Często podawane bez dodatków, które zamawia się osobno, np. Bistecca alla Fiorentina (stek florencki) czy Branzino al Forno (pieczony okoń morski).
- Contorni I Przystawka, dodatek do dania głównego na osobnym talerzu, np. surówka, gotowane warzywa, ale mogą być też frytki, ziemniaki, itp.
- Insalate I Różne rodzaje sałatek, często podawane jako dodatek do drugiego dania.
- Formaggi e frutta I Sery i owoce to czasem pierwszy deser. Sery mogą się pojawić także jako antipasto, czy contorno.
- Dolce I Dolce to oczywiście deser, coś słodkiego, jak panna cotta, tiramisu czy lody.
- Caffè I Kawa po obiedzie we Włoszech to najczęściej espresso. Przypominam tylko, że po południu Włosi nie piją cappuccino. Za to espresso o dowolnej porze dnia i nocy, w ilościach także dowolnych. Niektórzy po obiedzie piją tylko kawę, inni i kawę i digestivo. Zależy kto, co woli i na co ma ochotę.
- Digestivi I Nie jest to oczywiście obowiązkowe. Niektórzy na koniec chcą wypić niewielki kieliszek czegoś „na trawienie”, jak grappa, amaro, limoncello, mirto i inne likiery, których we Włoszech wybór jest szeroki.
- Vini I Karta win. Włochy są znane z szerokiej gamy win i każda restauracja ma różne opcje do wyboru.
Dzieci we włoskich restauracjach
Włosi uwielbiają dzieci. Nie dziwcie się ani trochę, przebywając późną porą w restauracji, zobaczycie jakieś … zawiniątko! Włosi uważają, że z dziećmi należy wszędzie chodzić. Ale pora spania dziecka wcale nie jest jednoznaczne z powrotem do domu. Kiedy dziecko zaczyna marudzić i snuć się po podłodze, usypia się je w wózku, na rękach, a czasem nawet ściąga się obrus, zawija dziecko i daje mu się spokojnie pospać. Życie towarzyskie jest dla Włochów bardzo ważne i zmęczenie dziecka nie musi być powodem, aby to przerywać.
I na koniec pamiętajcie, że we włoskich restauracjach płaci się coperto i daje się napiwki.
Planując swoją podróż
Znajdź najlepszy hotel lub apartament na swoje włoskie wakacje dzięki booking.com.
Pamiętaj, aby zawsze mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne. Ja korzystam z najlepszej na rynku porównywarki rankomat.pl.
Jeśli potrzebujesz samochodu we Włoszech, skorzystaj z oferty rentalcars.com, aby porównać oferty i zarezerwować najwygodniejszy samochód dla siebie.
Potrzebujesz biletów na prom we Włoszech? Znajdziesz je na Direct Ferries.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!