Wybrzeże Amalfitańskie to jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. Ale znalezienie tutaj idealnego miejsca noclegowego to trudny orzech do zgryzienia. Jest drogo, a z uwagi na klifową budowę wybrzeża, wiele miejsc noclegowych jest położona dość wysoko w stosunku do linii brzegowej. Do tego drogi są tu kręte i wąskie, jedzie się zwykle powoli, albo stoi w korkach. Ale to wszystko wynagradzają widoki! I dla tych widoków jesteśmy gotowi poświęcić wiele.
W tym artykule zebrałam swoje doświadczenia z kilku pobytów na Wybrzeżu Amaltitańskim. Podpowiadam, gdzie najlepiej szukać noclegu, w zależności od twoich potrzeb i zasobności portfela. Noclegi na Wybrzeżu Amalfitańskim są bardzo drogie, fakt, ale jak się dobrze poszuka, znajdzie się coś na każdą kieszeń. Dlatego tu zamieściłam propozycje od Salerno po Sorrento i Capri, zajrzymy także w góry i w kierunku Neapolu. Jedno jest pewne, warto choć raz w życiu tutaj być.
Gotowy? No to szukamy idealnego miejsca noclegowego na Wybrzeżu Amalfitańskim i w jego okolicach dla ciebie. Region Kampania, tak gwoli formalności, gdzie jesteśmy we Włoszech.
Wybrzeże Amalfitańskie – jak wybrać dla siebie miejsce na bazę noclegową
Zacznijmy od dwóch, istotnych wskazówek.
Położenie
Przy wyborze miejsca noclegowego warto sprawdzić nie tylko bliskość do pięknych plaż i centrum miasteczka, ale także jak wysoko jest położone. Wiele miejsc wygląda wspaniale, oferuje niesamowity widok na morze, ale warto się wczytać, sprawdzić miejsce na mapach Googla, dopytać właściciela jak wygląda dojście, gdzie znajduje się najbliższy parking (o ile jest) lub przystanek autobusowy. Bywa, że mamy do pokonania tak wiele schodów, że radość zamienia się w codzienną udrękę, szczególnie w upale.
Środek transportu
Kolejną ważną wskazówką niech będzie twój plan na poruszanie się po wybrzeżu. Jeśli wybierasz transport publiczny, sprawdź, jak daleko jest najbliższy przystanek autobusowy, port lub na stacja kolejowa.
Jazda samochodem w szczycie sezonu jest wyzwaniem. Droga na wybrzeżu jest wąska, ruch bardzo duży, a mijanka za zakręcie z autobusami dostarcza szczególnych wrażeń. Korki są prawdziwym utrapieniem, a parkowanie to istna zmora. Ciężko znaleźć wolne miejsce parkingowe, a jak już nam się poszczęści, opłaty za parkingi są wysokie, od 5 EUR/h. No i najważniejsze, zakręty – tu nie ma mowy o szybkim pokonaniu trasy.
Na Wybrzeżu Amalfitańskim świetnie sprawdza się skuter. Ale musisz mieć doświadczenie, bo jazda tutaj to nie przelewki.
Jeśli chciałbyś wynająć samochód na lotnisku w Neapolu, polecam Leasys Rent. Sprawdzili się dobrze, zero problemów. Kliknij tutaj, aby zarezerwować dla siebie najlepszy samochód. Pamiętaj, aby rezerwacja odbyła się na nazwisko głównego kierowcy, który na miejscu dokonuje opłaty kartą kredytową na siebie.
Gdzie się zatrzymać na Wybrzeżu Amaltańskim i w okolicy
Jeśli twoim celem jest zobaczenie wszystkich miasteczek wybrzeża, potrzebujesz na to 4 do 5 dni. Droga nr 163, znana jako Amalfitana, biegnie przez 53 km wzdłuż wybrzeża pełnego zachwycających widoków na morze i góry, wzbudzając zachwyt, ale także podziw dla jej budowniczych. Przed 1850 r. jedynym sposobem poruszania się po tym wybrzeżu były górskie ścieżki, które łączyły wioski lub transport wodny, a jedynymi pomocnikami były osły i muły. Zresztą do dziś pomagają tu ludziom.
Wszystkie opisane poniżej miejsca naniosłam na mapę wraz z opisami.
A teraz czas na mały przewodnik, jak znaleźć dla siebie najlepsze miejsce noclegowe. Zacznę od najwyższej półki.
Najdrożej, ale choć raz w życiu warto
Positano
Nocowanie tutaj wiąże się z wysokimi kosztami, ale to ikona wybrzeża, najbardziej ekskluzywne miejsce. Miasteczko jest polecane szczególnie na miesiąc miodowy czy romantyczne wypady, ale każdy z nas może poczuć jego niezwykłą atmosferę zostając choćby na 2 noce. Co jednak trzeba wiedzieć – miasteczko w sezonie jest bardzo zatłoczone i jest tu całe mnóstwo schodów, dlatego jeśli jesteś z małymi dziećmi, to będzie wyzwanie. Jest kilka większych parkingów, ale jest drogo i czasami znalezienia wolnego miejsca graniczy z cudem. Część osób wybiera opcję zostawienia samochodu wzdłuż drogi nawet kilka km przed Positano i dojazd do miasteczka autobusem. W sezonie jestem zwolennikiem zwiedzania wybrzeża statkiem lub autobusem. Natomiast po sezonie, nie ma problemu z jazdą samochodem.
Kilka fantastycznych hoteli, które polecam, to: Bucca di Bacco, Le Sirenuse (uwaga na kosmiczne ceny!!!), Villa La Tartana, Hotel Savoia i La Rosa Dei Venti. Ekstra fajne miejsce to także Dimora del Podestà, mają dobre śniadania i jest też restauracja, o widokach nie wspomnę. Inne trzy hotele z boskim widokiem na Positano, to Hotel Eden Roc Suites, Hotel Marincanto, Hotel Reginella. Jeśli marzy ci się luksus na najwyższym poziomie, to pora poznać także ten hotel, Il San Pietro di Positano. Można przejrzeć więcej propozycji tutaj.
Amalfi i Atrani
To nocleg w samym sercu wybrzeża. Oba miasteczka są bogate w historię i wspaniałą architekturę, ceny noclegów trzymają się nawet po sezonie. Jest tu duży ruch, bo każdy turysta przybywający na wybrzeże chce zobaczyć, prócz wspomnianego wcześniej Positano, także Amalfi. Prawdę mówiąc jestem wielką zwolenniczką nocowania w centrum Wybrzeża Amalfitańskiego chociaż 1-2 noce, żeby odczuć atmosferę tych miejsc także w godzinach wieczornych, gdy nigdzie nam już nieśpieszno, a miasteczka biorą głęboki oddech (to ostatnie to tylko moja teoria). Dlatego po raz kolejny ja nocowałam właśnie w tych okolicach. Atrani jest przeurocze, a między nim a Amalfi prowadzi szlak górą. Polecam taki spacer!
Amalfi ma kilka kultowych miejsc noclegowych, jak widoczny na poniższym zdjęciu Hotel Santa Caterina. Ceny są tu zawrotne! Genialny jest Hotel Marina Riviera z nieco bardziej przystępnymi cenami i Amalfi Luxury House. Zerknij także na Amalfi apartment downtown. Ja polecam kawałek za Amalfi dwa miejsca. Pierwsze to Hotel Il Nido, dosłownie 15 minut spacerkiem do Amalfi, a drugie to apartamenty Amalfi sweet Amalfi. Inne miejsca noclegowe w Amalfi znajdziesz tutaj.
Ravello
To tu są najlepsze widoki na Wybrzeże Amalfitańskie, a ponieważ to miasto muzyki, latem nie brakuje koncertów. Minusem jest odległość od morza oraz ceny, ale na jedną lub dwie noce warto się tu zatrzymać. Dojazd jest nieco wymagający, dlatego Ravello jest lepszym pomysłem na romantyczny weekend niż na dłuższy pobyt, którego celem miałaby być eksploracja Wybrzeża Amalfitańskiego.
Są tu niezwykłe miejsce noclegowe, jak Hotel Villa Cimbrone, Hotel La Moresca, Palazzo Avino. Tanio nie będzie, oj nie. Zerknij także na Hotel Villa Maria. A teraz schodząc bardziej (cenowo) na ziemię, możesz mieć wspaniały domek z ogrodem w samym centrum Ravello, i to jest Il Roseto B&B lub nieopodal, Casa Cecilia. Da się? No jasne! Podpowiem ci jeszcze jedno niesamowite miejsce, z obłędnym widokiem na morze, wyremontowane w 2019 roku. To Casa Gargano Ravello Amalfi Coast. A jak chcesz przejrzeć sobie całą bazę noclegów w Ravello, proszę bardzo!
Capri
Jeśli naprawdę chcesz poznać wyspę, zostań tu co najmniej na dwie noce. Noclegi są co prawda drogie, ale gorąco polecam rozważyć taką opcję. Większość turystów spędza tu tylko kilka godzin, tymczasem wieczory mają na Capri niesamowitą atmosferę. Jeśli kochasz nocne życie, szukaj noclegów w okolicy Piazetta, nieco spokojniejsze, ale wciąż blisko centrum są okolice Via Tragara czy Via Occhio Marino. W Anacapri jest spokojniej niż w Marina Grande czy samym Capri, trzeba co prawda dojechać autobusem, do którego czasami latem jest ciężko się wcisnąć, ale warto rozważyć. Wiele hoteli z Anacapri oferuje transport prosto z portu. Jeśli chciałbyś swobodnie zwiedzać wyspę, zarezerwuj hotel w pobliżu przystanku autobusowego, jeśli dokonasz rezerwacji w jednym ze pensjonatów w okolicy Grotta Azzurra lub latarni morskiej (Faro), rozważ wypożyczenie skutera, aby swobodnie się przemieszczać po wyspie. Marina Grande to miejsce niesamowicie zatłoczone w czasie dnia, ale wieczorem jest spokojnie i są w pobliżu naprawdę fajne plaże (polecam przy podróżowaniu z dziećmi). Natomiast Marina Piccola to najpiękniejsze plaże i widok na Faraglioni, natomiast gorzej z życiem nocnym.
Jak pisałam wcześniej, Capri nie należy do tanich lokalizacji, ale zerknij na Villa Striano Capri – Guest House – Rooms Garden & Art, 10 minut spacerkiem od Piazetty, z pięknym ogrodem. Jeśli wolisz pozostać blisko portu, polecam znakomity hotel Capri Inn w Marina Grande. Widok na morze, kilka kroków od plaży, prawdę mówiąc, świetne miejsce.
Najczęściej wybierane miejsca na nocleg
Sorrento
Wielu turystów wybiera właśnie Sorrento na swoją bazę noclegową z uwagi na znakomitą dostępność transportu publicznego. Do Sorrento można dojechać koleją z Neapolu, a następnie przesiąść się do autobusu lub na statek. Łatwo odwiedzić także Pompeje czy Wezuwiusza. Miasto ma bardzo rozbudowaną bazę noclegowa, znajdzie się coś na każdą kieszeń. Samo miasto ma wiele do zaoferowania, jest niezwykle fotogeniczne, pełne świetnych restauracji i do tego spektakularnie położone na klifach. Blisko stąd na Capri, dopłyniemy w 20 minut promem.
Możesz mieszkać w samym Sorrento lub obok, w Piano di Sorrento. Jeśli marzy ci się naprawdę wyjątkowy nocleg, sprawdź w Sorrento hotel Bellevue Syrene i zaraz potem Hotel Bristol. W Piano di Sorrento zerknij na L’Angolo di Campagna.
Minori i Maiori
To dwa miasteczka położone koło siebie na Wybrzeżu Amalfitańskim. Z uwagi na mnogość hoteli, można znaleźć tańsze miejsca noclegowe. Ich zaletą jest także brak schodów w dojściu do piaszczystej plaży, co na tym wybrzeżu nie jest częste. Dlatego to dobry wybór choćby dla rodziców z małymi dziećmi. Natomiast oba miasteczka nie mają już tej charakterystycznej atmosfery glamour Wybrzeża Amalfitańskiego.
Jeśli chodzi o Maiori, to ma najdłuższą plażę ze wszystkich miasteczek na Wybrzeżu Amalfitańskim, niemal kilometr piasku z wieloma kąpieliskami. Piaszczysta plaża, duży wybór hoteli i restauracji sprawiają, że Maiori stało się ulubionym miejscem wypoczynku dla rodzin. Miasto zapłaciło za to wysoką cenę. Niepowtarzalny kształt plaży jest wynikiem katastrofalnej powodzi i osunięcia się ziemi, które miało miejsce w 1954 roku. To zniszczyło całe stare miasto, ale stworzyło płaskie wybrzeże i możliwość budowy licznych hoteli. Minori miało wtedy więcej szczęścia.
W Minori zwróć uwagę na Villa Romana Hotel & Spa i Minori Palace. Niezwykle przyjemne jest także B&B Villa Primavera. Na końcu promenady jest jeszcze jeden, interesujący obiekt Palazzo Vingius.
W Maiori natomiast polecam Residence Hotel Panoramic i Sole Splendid. Ponieważ baza hotelowa jest tutaj duża, dorzucam podpowiedź moich znajomych: Hotel Pietra di Luna. Dla miłośników spania pod namiotem, w Maiori jest także świetna oferta! Bella Baia to apartamenty i luksusowy kemping (glamping). Spanie między drzewami cytrynowymi z widokiem na morze i zejściem schodami na prywatną, kamienistą plażę. Można przyjechać także z własnym namiotem. Casa Ferrigno – zobacz koniecznie, to piękny i przyjemny dom z cudnym widokiem.
Warte rozważenia
Montepertuso
To wioska położona powyżej Positano. Dlatego bardzo dokładnie uważaj poszukując noclegu w Positano, ponieważ wiele ofert dotyczy właśnie Montepertuso. Zapewne twoją uwagę przykują niższe ceny. Niższa cena oznacza ciut dłuższy dojazd. Widoki na Positano i morze są piękne. Wiele tutejszych restauracji i domów ma tarasy, z których można obserwować zachody słońca. Jest to także idealne miejsce dla miłośników trekkingu. Dlatego też, warte rozważenia!
Najlepsze oferty noclegowe są chyba jednak na Airbnb. Zerknij na Positano Hill Apartment Comfortable & Charming, Villa Laura, ale to nie koniec. Co powiesz na Villa Genny and Emily?
Praiano, Conca dei Marini
Nie każde miejsce na wybrzeżu ma to szczęście, że może się cieszyć pięknymi zachodami słońca, a tu są najpiękniejsze. Jest stąd także łatwy dostęp do początku szlaku, Ścieżka Bogów. Mankamentem jest brak zatrzymujących tu promów. Praiano jest położone u podnóża góry Monte Tre Pizzi i rozciąga się aż do Marina di Praia. Conca dei Marini słynie z jaskini Grotta dello Smeraldo, która została odkryta w 1932 roku. Swoją nazwę wzięła od wyjątkowego koloru wody, od kobaltowo-niebieskiego, turkusowego, aż do szmaragdowego. Można tu dotrzeć stateczkiem z Amalfi i oczywiście samej Conca dei Marini.
Najsłynniejszym hotelem w Conca del Marini jest Monastero Santa Rosa Hotel & Spa. Trzeba przyznać, że jest więcej niż wyjątkowy, jednak cena za nocleg zwala z nóg. Dlatego podpowiadam Amalfi Residence i dom wakacyjny, Olimpo casa vacanze. Z droższych i wyjątkowych propozycji jest tu jeszcze Albergo La Conca Azzurra. W Praiano natomiast Villa Il Frantoio and Lilmar, Hotel Pellegrino, Hotel Alfonso A Mare oraz jeszcze coś bardzo wyjątkowego! Mirto Suite, nowiutki, szalenie urokliwy apartament, który jest częścią rezydencji Pezz Pezz w Praiano. Jest cudowny! Ma jacuzzi i obłędny widok z tarasu, a jak pisałam wcześniej, tu są najlepsze na wybrzeżu zachody słońca.
Nerano, Sant’Agata i Massa Lubrense
W Nerano są świetne restauracje i plaże z krystalicznie czystą wodą. Minusem jest jednak nieco większa odległość od miasteczek wybrzeża. Zerknij jednak na propozycje miejsc noclegowych w Nerano. Sant’Agata podobnie, jest nieco bardziej oddalona od Wybrzeża Amalfitańskiego. W Massa Lubrense za to możemy mieć piękny widok na Capri i wspaniałe szlaki spacerowe w górach! Bardzo mało turystów zagląda w te okolice.
W Massa Lubrense zerknij na Hotel & Spa Bellavista Francischiello, Villa Lorelei i Il Sogno di Lina Sorrento Coast Capri View. Z propozycji agroturystycznych polecam Agriturismo Podere Don Peppe 1884.
Erchie, Cetara, Vietri sul Mare
To miasteczka wysunięte najbardziej na wschód, dlatego tu można liczyć na mniejszą liczbę turystów. Trzeba jednak pokonać sporą odległość, aby znaleźć się w centrum wybrzeża. Plusem są piaszczyste plaże.
W Vietri możesz rozważyć hotel z widokiem na morze, Hotel La Lucertola. W Cetara polecam w samym centrum miasteczka Cetara Panoramic House. Ekonomiczny, ma wszystko co trzeba, łącznie z widokiem na morze. Polecam także House with terrace on the sea bezpośrednio nad morzem i przeuroczy A casa dell’Acquapazza, położony blisko morza.
Salerno
Podobne walory, jak Sorrento ma nieco mniej doceniane Salerno, które leży dokładnie po przeciwnej stronie Wybrzeża Amalfitańskiego. Miasto jest dość duże, z okazałym portem, niesamowicie tętni życiem. Także tu dojeżdża kolej i autobusy z Neapolu. Bliżej stąd także do Paestum, Agropoli oraz wybrzeża Cilento. Nie polecam jednak mieszkania w Salerno, jeśli twój wyjazd jest dłuższy i nastawiony przede wszystkim na eksplorację Wybrzeża Amalfitańskiego. Bardzo lubię Salerno, jego atmosferę, pyszne jedzenie, a nawet intensywny ruch uliczny, ale gdybym miała przez tydzień codziennie dojeżdżać do kolejnych miasteczek na wybrzeżu, byłabym tym zmęczona.
Jeśli kochasz nietuzinkowe wnętrza, polecam ci gorąco Casa Santangelo. To dom położony w jednej z wąskich uliczek starego miasta, niegdyś zamieszkiwany przez markiza. Do dziś na wysokich ścianach i sufitach znajdują się oryginalne malowidła ścienne i ozdoby z początku XIX wieku. Dopiero od niedawna dom funkcjonuje jako B&B. Podpowiadam także, że nieopodal jest restauracja Il Duca, w której można skosztować specjalnego menu Casa Santangelo! Poza tym restauracja dostarczy jedzenie do pokoju! Lubię, jak lokalsi tak współpracują. Propozycją ekonomiczną i jednocześnie arcy ciekawą jest, najlepszy hostel 2020 u bram Wybrzeża Amalfitańskiego, Ave Gratia Plena. Hostel jest zlokalizowany w budynku klasztoru z 1650, w samym centrum miasta. Są tu zarówno wieloosobowe pokoje, jak i dwuosobowe.
Przemyśl to dobrze
Pompeje
Wiele osób poszukując noclegów, rozważa nocleg w Pompejach z uwagi na bardzo konkurencyjne ceny. Przyznaję, są kuszące. Jednak miasteczko samo w sobie, poza oczywiście ruinami, nie jest szczególnie ciekawe. Jest jednak dobrze skomunikowane, a to niebywale jest zaletą.
Blisko wykopalisk jest 4* Hotel Forum, podobnie jak 3* Hotel Diana. Troszkę dalej jest 4* Hotel Pompei Be Green. Jeśli jednak wolisz bardziej kameralny nocleg, poza hotelami, zdecydowanie polecam poszukiwania na Airbnb.
Tramonti, Agerola
Podobnie, jak Pompeje, także w tych miasteczkach są dobre ceny noclegów. Zarówno Tramonti, jak i Agerola są położone wyżej w górach, nie ma w nich atmosfery ani tym bardziej urody miasteczek Wybrzeża Amalfitańskiego. Tu się żyje i pracuje. Także zjazd nad morzem zajmuje więcej czasu. Dlatego naprawdę warto przemyśleć, gdzie się zatrzymać biorąc pod uwagę czas, jaki mamy do dyspozycji, nasz środek transportu i oczywiście okres roku naszej wizyty. Dodam jednak, że Tramonti jest znane jako „zielone płuca wybrzeża Amalfitańskiego”. Tworzą się tu wspaniałe wina, możesz przeczytać tutaj o jednej z winnic, którą odwiedziłam. Agerola jest blisko początku Ścieżki Bogów.
W Agerola weź pod uwagę Divina Costiera. W Tramonti Villa Le Murelle lub Casa Sclavo. I mam jeszcze super TIP dla Ciebie. W Agerola jest miejsce, gdzie kupisz najlepsze lokalne sery i wędliny. To Angolo dei Sapori by Rucco. To sklep z produktami regionalnymi od Caseificio Ruocco, w której miałam okazję zobaczyć kilka lat temu, jak się robi Mozzarellę di Bufala. Jest tu także restauracja, pizzeria, można wpaść na kanapki lub na kawę. Na tytułach mają swój ogród. Natomiast parę kroków dalej, jest La Tagliatella, przy Piazza Paolo Capasso 10. Kupisz tu świeżo robioną pastę, wszelkie ravioli, gnocchi, czego dusza zapragnie! To niepozorny sklep, ale wszystko, co tu robią jest przepyszne! Anna, którą miałam okazję poznać, pyta ile sztuk czego sobie życzymy, następnie wszystko waży i pięknie pakuje. I na koniec Agriturismo Il Pettirosso, rogaliki wypiekane na miejscu, konfitury i miody od gospodarza, owoce i warzywa prosto z ogrodu. Do tego cisza, spokój, górskie klimaty, wystarczy wsiąść w busa i zjechać do Amalfi, skąd można podjechać do Positano czy Ravello lub popłynąć w rejs na Capri. Polecam przejść się Szlakiem Bogów z Agerola do Positano – widoki niepowtarzalne.
Neapol
W tym zestawieniu nie powinno go zabraknąć, prawda? Wiele osób lecąc do Neapolu skupia się przede wszystkim na zwiedzaniu miasta, natomiast na Wybrzeże Amalfitańskie przeznacza jeden dzień. I to jest zawsze długi dzień, ponieważ sam dojazd w okolice Positano zajmie nam około 2 godzin. Ale i tak warto podjąć ten wysiłek i przyjechać.
Jeśli chodzi o nocowanie w Neapolu, jest na blogu dedykowany artykuł, w którym polecam aż 19 sprawdzonych miejsc, dlatego pozwolę sobie odesłać cię do niego. Kliknij tutaj.
Gdzie się zatrzymać, jeśli wybieram się tylko na długi weekend?
Polecam miejsce w sercu wybrzeża, jak okolice Amalfi i Positano, albo spędzić go na Capri. Znakomite będzie także Sorrento, skąd promy dopływają na Capri w zaledwie w 20-25 minut. Sprawdzi się także Salerno.
A co, jeśli jadę na cały tydzień – Sorrento, Vico Equense, Salerno
Zapewne będziesz chciał zobaczyć nie tylko słynne miasteczka wybrzeża czy Capri, ale także Pompeje, wspiąć się na Wezuwiusza, być może pojechać do Neapolu, popłynąć na wyspę Procida i / lub Ischia, do Reggia di Caserta, albo w drugą stronę, do Paestum. Oczywiście miasteczka położone na wybrzeżu będą znakomite, ale możesz także podzielić swój nocleg i kilka nocy spędzić w Sorrento, Vico Equense (np. Hotel Sporting lub Domus Aequana) lub Salerno. Także sam Neapol daje niezapomniane wspomnienia.
Prawdę mówiąc, Sorrento jest zawsze świetnym wyborem. Jest tu mnóstwo świetnych restauracji, można spędzić fantastyczne wieczory ciesząc się urokami miasta przez cały rok.
Co zobaczyć na Wybrzeżu Amalfitańskim i w okolicy – moja lista
Trzeba zobaczyć
1: Positano i Amalfi – jeśli masz tylko jeden dzień. Jeśli dasz radę, dorzuć maleńkie Atrani.
2: Ravello i jego dwie wille: Rufolo i ogrody willi Cimbrione.
3: Fiordo di Furore, Conca dei Marini i słynna Grotta dello Smeraldo.
4: Vietri sul Mare (plus spacer do Raito i Albori) plus ewentualnie Cetara i Erchie.
5: Praia di Marina, Praiano – bo w Praia można zostawić samochód i przejść spacerem pieszo do Praiano.
6: Minori, Maiori – to świetne miejsca noclegowe.
Poza Wybrzeżem Amalfitańskim
1: Sorrento i Capri – chociaż o Capri powiedziałabym, że jest obowiązkowe!
2: Salerno, Paestum i Agropoli.
Szlaki piesze
1: Sentiero degli Dei.
2: Valle dei Mulini i Valle delle Ferriere.
3: La Torre dello Ziro, Punta Campanella.
4: La Baia di Ieranto,
5: Il Santuario dell’Avvocata.
6: szlaki śladami cytryn.
Inne „gwiazdy” Kampanii
1: Wezuwiusz.
2: Pompeje.
3: Neapol
4: Pałac królewski, Reggia di Caserta.
Na deser, piękne wyspy
1: Ischia.
2: Procida, gdzie najlepiej dopłynąć z Neapolu.
Szczególne polecenia
1: Odwiedź w Tramonti winnicę Tenuta San Francesco.
2: Poznaj tajniki produkcji Mozzarelli di Bufala.
Jesteś na Pinterest? To zdjęcie specjalnie dla ciebie. Zapraszam cię do obserwacji mojego konta.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Witam, byłem narazie dwa razy we Włoszech. Raz w Ligurii a raz w Toskanii. Liguria jestem bardzo zachwycony, uważam to za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Natomiast mam pytanie czy z miejscowości Positano da się dostać na Capri jakimś wodnym środkiem transportu?
Pozdrawiam
Świetny blog, super informacje dla każdego Italiomaniaka
Artur, bardzo dziękuję! Z Positano na Capri można popłynąć tylko w sezonie. Ogólnie wygląda to tak, promem możemy dopłynąć z Neapolu i Sorrento, latem także z Positano, Amalfi, Salerno a nawet z wyspy Ischia. Wrzesień/ październik – dużo zależy od pogody. Godziny połączeń oraz zakupu biletów można dokonać na tej stronie capri.com.
Amalfi potrafi zaczarować swoim pięknem i wyjątkowym włoskim klimatem. Spokój, cisza po sezonie na pewno zapewnią nam możliwość zwiedzenia wybrzeża na spokojnie. Poznamy jego bardziej romantyczny charakter i poczujemy włoski klimat w 100%.
Zgadzam się, po sezonie jest super ekstra.