Archipelag wysp Pelagijskich tworzą Linosa, Lampione i Lampedusa. Są położone niemal na środku morza Śródziemnego i stanowią kraniec Włoch i Europy jednocześnie.
To wspaniałe miejsca dla miłośników plażowania, pływania, żeglowania, nurkowania, snorkelingu i wszelkich sportów wodnych. Aby mieć niesamowite przeżycia wystarczy na wakacje wziąć maskę, fajkę (rurkę) i płetwy. Tutaj wystarczy zanurzyć głowę w wodzie, aby zobaczyć mnóstwo pięknych ryb w krystalicznie czystej wodzie. Masz szansę także spotkać się oko w oko z żółwiami morskimi, które przychodzą tu na świat.
Jakby tego było mało, jest jedna z najpiękniejszych plaż świata!
Oto cudowne wyspy Pelagijskie.
Lampedusa
Lampedusa jest wyjątkowa z wielu względów, m.in. dlatego, że przychodzą tu na świat żółwie morskie. Znajdziemy do niej jedną z najpiękniejszych plaż świata, plaża królików, czyli Spiaggia dei Conigli.
Z lotu ptaka wydaje się płaska i spalona słońcem. Klimatycznie to już Afryka, świeża słodka woda jest tylko po deszczach.
Na wyspie znajduje się rezerwat, w którym przychodzą na świat żółwie morskie. W wodach otaczających wyspę można spotkać delfiny, wieloryby, miliony kolorowych ryb, mięczaków i skorupiaków. To jedno z najbardziej ukochanych miejsc urlopowych dla Włochów.
Nad wszystkimi nurkującymi i miłującymi morze czuwa Madonna di Porto Salvo, patronka wyspy. Można ją spotkać niedaleko Isola dei Cognili (Wyspy Królików), na głębokości ok. 16 m. Jest to dar znanego fotografa podwodnego, Roberto Merlo z Lampedusy, za uratowanie życia. Figura jest naturalnej wielkości, odlana z brązu. Stanowi wspaniały widok.
Wskazówka I Zobacz także mój artykuł 12 najpiękniejszych wysp Sycylii.
Linosa
42 km od Lampedusy znajduje się Linosa, druga co do wielkości z wysp Pelagijskich, gdzie warto popłynąć na jednodniową wycieczkę. To piękna, wulkaniczna wyspa, na której mieszka zaledwie ok. 500 osób. Przepięknie kolorowe domki są jednym z charakterystycznych elementów wyspy.
Warto podkreślić odmienność Linosy, ponieważ spośród tych trzech wysp, ona ma inną historię powstania. Jest dziełem wulkanu, dlatego też ma bardzo urodzajne gleby, zatem rolnictwo wraz z rybołówstwem i turystyką stanowią trzy główne gałęzie lokalnej gospodarki.
Na Linosie uprawia się kapary, winorośl, soczewicę, rośliny strączkowe, figi i opuncje. Na wyspie osły wciąż wykorzystuje się do transportu tak ludzi, jak towarów czy materiałów budowlanych.
Rybołówstwo nigdy nie osiągnęło tu rozmiarów przemysłowych, co sprawia, że wyspa jest wyjątkowa i nieskazitelnie piękna. Turystyka stanowi największe źródło utrzymania mieszkańców.
Linosa ma codzienne połączenia promowe z Lampedusą i Porto Empedocle na południu Sycylii. Zimą, w razie złych warunków atmosferycznych, połączenia mogą być nieregularne, ale w razie potrzeby jest lądowisko dla helikopterów.
Lampione
Lampione jest niezamieszkana, a jedynym znakiem obecności człowieka na wyspie jest automatyczna latarnia morska. Do latarni można dotrzeć ścieżką, która zaczyna się od małego sztucznego doku, odpowiedniego tylko dla małych łodzi.
Wysepka ma zaledwie 200 m długości i 180 m szerokości, a jej maksymalna wysokość to 36 m n.p.m. Podobnie jak Lampedusa, od której jest oddalona zaledwie ok. 18 km, jest częścią afrykańskiej płyty kontynentalnej. Co ciekawe, położona 60 km dalej Linosa jest częścią płyty sycylijskiej.
W 1897 r. u wybrzeży Lampione znaleziono dużą kolonię gąbek, co przyciągnęło rybaków greckich i tunezyjskich, co przyczyniło się do rozwoju gospodarczego archipelagu. Jednak wraz z pojawieniem się gąbek z tworzyw sztucznych, zaprzestano połowów.
Morskie życie wokół wysp Pelagijskich
W marcu i kwietniu w okolicach wysp Lampedusa, Linosa i Lampione pojawiają się wieloryby finwale (Belaenoptera physalus), które przypływają tu na żer. Żywią się krylem (małe skorupiaki) oraz niewielkimi rybami.
Morskie ssaki reprezentują także występujące tu aż 3 gatunki delfinów: delfin butlonos, delfin zwyczajny, delfin pręgoboki.
Delfiny pręgobokie i pospolite żyją w licznych grupach, po 100 lub nawet więcej osobników, natomiast butlonosy występują w stadach do 10 osobników, a nawet mniejszych.
Przy odrobinie szczęścia można spotkać dostojnie płynącego żółwia Karetta. Żółwie składają jaja dokładnie tam, gdzie przyszły na świat, więc latem celem samic jest Spiaggia dei Conigli na Lampedusie. To niezwykłe, móc widzieć maluchy wydostające się z jaj i podążające ku morzu.
Od kilku lat, w okolicach wyspy Lampione obserwuje się pojawiającego się okresowo żarłacza brunatnego. Odważylibyście się na nurkowanie w sąsiedztwie rekina?
Wszystkie trzy wyspy Pelagijskie kuszą nurków licznymi grotami. Jeśli lubicie nurkowanie z dreszczykiem i bliskie spotkania z przedstawicielami morskiej flory i fauny polecam te piękne wyspy do eksploracji.
Jak dotrzeć na wyspy Pelagijskie
Samolotem
Z Polski niestety nie ma bezpośrednich połączeń, jednak można dotrzeć dość łatwo przez Mediolan lub Rzym , a w sezonie połączenia są także z innych włoskich miast. Są także połączenia z Palermo i Catanii, które trwają zaledwie 30 minut.
Warto sprawdzać rozkłady lotów linii: Meridiana, Blue Panorama Airlines, Darwin Airline.
Możliwy jest także czarter. Rezerwując nocleg na Lampedusie, można wykupić pakiet: nocleg (minimum 7 dni) + przelot z któreś z włoskich miast. Organizatorem takiego przelotu jest wówczas hotel, B&B, itp.
Prom
Promy, a w sezonie także wodoloty, pływają przede wszystkim z Porto Empedoclo na południu Sycylii. Trasę obsługuje Siremar oraz Ustica Lines (tylko od czerwca do września). Podróż promem to 8h, wodolotem 4h. Połączenia sprawdzajcie na: Liberty Lines i Siremar.
Gdzie nocować na wyspie Lampedusa
Wyspy Pelagijskie mają całkiem sporą bazę noclegową.
Na Lampedusie są hotele, pensjonaty B&B, domy, mieszkania, pokoje. W porcie jest zwykle mnóstwo nagabywaczy, więc można przyjąć i taką formę znalezienia noclegu, skorzystać z oferty jednej z takich osób.
Wskazówka I Sprawdź najlepsze noclegi na Lampedusa.
Na wyspie jest także jeden kemping, Villaggio La Roccia Camping, gdzie można wynająć domki kamienne typu dammuso, murowane, bungalow, przyczepy campingowe, jest także pole namiotowe.
Planując swoją podróż
Znajdź najlepszy hotel lub apartament na swoje włoskie wakacje dzięki booking.com.
Pamiętaj, aby zawsze mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne. Ja korzystam z najlepszej na rynku porównywarki rankomat.pl.
Jeśli potrzebujesz samochodu we Włoszech, skorzystaj z oferty rentalcars.com, aby porównać oferty i zarezerwować najwygodniejszy samochód dla siebie.
Potrzebujesz biletów na prom we Włoszech? Znajdziesz je na Direct Ferries.
Gdy kupujesz coś za pośrednictwem moich linków, zarabiam niewielką kwotę. Ty nadal płacisz tyle samo, ze mną dzieli się sprzedawca. Dziękuję za twoje znaczące wsparcie.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie.
Dołącz do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, a także otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB.
Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
La vita è bella! Życie jest piękne!